Sari la conținut

subwoofer


valny

Postări Recomandate

Am un subwoofer Gravity X-XE 2,1 descomplectat. Fara sateliti si fara chestia aia in care intra semnalul. Are cineva schema sau poate cineva sa-mi dea ceva indicatii?

post-2-0-56997900-1478791345_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subwooferul activ, circa 35W are pe spate butoanele de comanda si mufele de cuplare a satelitilor.

Cutiuta este un adaptor USB, cu reglajul volumului si decoder pentru muzica, numit microsofttranslator.

In poza se observa cum se regleaza volumul si cum sunt mufele de intrare.

post-24607-0-30711100-1478682326_thumb.jpg

Puteti studia link-ul urmator dar nu se spune impedanta satelitilor sau caracteristicile de frecventa. 

http://www.tomshardware.de/2.1-2.0-AudioSystem-Review,testberichte-241180-12.html

Este posibil sa fie alta varianata, dar poate va este de folos.

 

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adaptorul este facut doar pentru ascultarea muzicii in format MP3 sau altele asemanatoare de pe calculator sau telefonul mobil.

Butonul este pus ca muzica sa nu distorsioneze datorita unui nivel prea mare.

Amplificatorul merge normal ca orice amplificator si are intrarile pe spate si deasemenea iesirile pentru sateliti.

Eu sa inteleg ca nu functioneaza sau ca inca nu i-ati dat drumul, dar difuzorul este bun, nu hiriie ?

Sunt utile si schemele, dar mai util in aceasta faza este nevoie de aflarea impedantei boxelor, prin gogaleala sau sa demontati

 ce aveti, sa vedeti ce difuzior este acolo, eventual ce circuite integrate si faceti poze lamuritoare cu circuitele sa se vada marca lor.

 

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am bagat semnal din mufa de casti a unui mic MP3. Nu se aude nimic decat daca dau toate butoanele la maxim si atunci incepe sa fluiere si undeva in fundal se aude foarte incet muzica. Mentionez ca testul l-am facut fara boxele satelit.post-24750-0-06131900-1478771777_thumb.jpgpost-24750-0-29215300-1478772476_thumb.jpgpost-24750-0-92311700-1478772517_thumb.jpgpost-24750-0-34728300-1478772631_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dvs. vreti sa utilizat ca sursa audio un semnal digital?

Daca nu, cautati amplificatorul de putere(unde ajung firele de la difuzor).

P.S.

Parca in prima poza este un (poate TDA)2030?

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock