Sari la conținut

Auto Range(Auto-Scalare)_pentru module cu icl7107(icl7135)


spark

Postări Recomandate

Multumiri mestere_o parte dintre scheme le am si eu_net-ul este foarte sarac in amc

Am desenat in proteus o schema "in regie proprie" cu patru comparatoare . o sa-mi fac timp sa vad ce iese

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pune?i schema pe forum sa vedem idea ?i performan?ele ?i cum se intre?es scalele de masur?.

 Pentru aceasta intre sensul de urcare si de coborire este un histerezis ce depinde de gama de tensiune.

Cred c? a?i f?cut schema numai pentru voltmetru ?i ca ar trebui sa reziste la 1000V.

 

@gsabac

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[/url]">http://Auto_DVM.png

Am gasit o schema care corespunde cu ideea mea<< numai ca eu voiam sa folosesc 358 , nu am mai folosit de mult proteus (nu ma mai inteleg cu el , ultima data l-am folosit pentru simularea unui V-A cu pic 876)_am inceput cu Eagle si cu el o sa termin

Prima data am pus ochii pe aceasta schema , dar un electronist neamt a spus sa renunt ca este eronata

[/url]">http://http://postimg.org/image/wdoy0kmkb/'>ICL7106_Autorange.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima schema pentru inceput mi se pare foarte buna. In loc de LM324 puneti pune 2 bucati din fratele lui mai mic, LM358.

Voltmetrul cu autoscalare prezentat are impedanta de intrare constanta de 62K pe toate scalele. Aceasta este

 impusa de calitatile slabe ale operationalului LM324. Daca se schimba cu OP07 sau LM308 se poate ajunge la

 1Mohm impedanta de intrare iar cu LF-uri poate si mai mult.

Comutarile automate se fac la 200mV, 2V si 20V. Tensiunea maxima de masura este 100V, fara ca circuitele

 sa se distruga.

Despre a doua schema nu am ce sa spun. 

 

@gsabac

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este o onoare pentru mine domnule gsabac ca mi-ati raspuns


prima schema o gindisem cu relee red__versiunea 2 era cu switch-uri 4066 , dar aveam dubii cu privire la rezistenta electrica in starea on/off


am sa caut in cutia cu ""bulisori"" sa vad daca mai gasesc LF 356


doresc sa modific reteaua rezistiva(si cu 4 comparatoare)  pentru scala de _200mV__2V__20V__200V__2000V_


lucrez pina tirziu si nu am timp__


Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de apeciere si din partea mea este aceesi onoare.

Imi place ideea Dvs. de a face aceasta comutare automata in mod analogic, cu circuite obisnuite.

 

@gsabac

Editat de gsabac
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O schema cu comparatori de precizie si comparatori pe intrare are dezavantajul ca este polarizata, adica nu schimba

 automat polaritatea. Deasemenea pentru lucrul la tensiuni mari, trebuiesc folosite comutatoare (MOSFET) de tensiune

 adecvata(1200V) si putere pina in 25W. Deasemenea trebuiesc adaugate circuite de protectie si de filtrare.

@spark, aveti ceva realizat cu circuitele ICL propuse, se poate posta o schema, atenuator, comutator, etc.

 

@gsabac

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua

Am inceput doua variante , dar problema este polaritatea fixa , momentan imi repar imprimanta  cum termin cu ea ma apuc de autorange pina atunci poate mai gasesc ceva ""inspiratie""_se pare ca m-a parasit___subiectul pe net este foarte rar , cu toate ca acest cip (7106 / 7107) de 25 de ani este baza automatizarilor de panou__atasesezi la intrare un convertor si il transformi intr-un dispozitiv de masura

Fluke are circuit specializat dar foloseste rezistori de precizie construiti la comanda si sortati ( ex. 11.11 kohmi sau 14.46 ohmi etc) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La posibilitatile mele, am facut un adaptor pentru transformarea acestui voltmetru in multimetru, dupa schema urmatoare:

post-24607-0-12269700-1478765406_thumb.jpg

Acest multimetru homemade, finalizat, dispune de urmatoarele posibilitati:
              - masurarea tensiunilor continue sau alternative (pentru tensiuni mici, gama extinsa pina la 10KHz);
              - masurarea curentilor continui si alternativi (gama extinsa pina la 10KHz);
              - masurarea diodelor cu limitarea tensiunii de masura la 2V, pentru protectia diodelor;
              - masurarea rezistentelor;
              - alimentarea din baterii sau din reteaua de 220V~ cu alimentator.
 Date tehnice generale:
        Numarul de digiti (virgula fixa)..................................3 1/2 ( se poate pune si 3 3/4 sau 4 digiti);
        Afisor cu leduri ....................................................................................................15mm.
        Impedanta de intrare...........................................................................................100KOHmi/V;
        Tensiuni (5 trepte)................................................................................................200mV...2000V;
        Curenti   (6 trepte)................................................................................................20uA...20A;
        Indicatori luminosi ............................................................................VA, OHmi, CC, CA, DIODE;
        Protectie la supratensiune pe OHmi, nu si pe amperi si scalele mici de tensiune;
        Curentii pentru masurat diode (1mA/200 OHmi...10nA/2M);

Poza de prezentare.

post-24607-0-24603300-1478765524_thumb.jpg

Totul este in virgula fixa. Cu un comutator 2x12 se poate afisa si punctul zecimal.

Desigur se poate cumpara un multimetru mai performant in unele privinte, dar si acesta are capabilitati greu de intrecut.

 

@gsabac  

Editat de gsabac
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super

Am construit si eu unul (multimetru complect) cu CI C520+D147___alimentare micromodule cu  +/- 5V din doua baterii de 9V iar a 3-a baterie pentru display__schema era din revista tehnium , comutatorul era de tip claviatura  si am folosit rezistori RPM tip placheta .ro

Cu CI 7107 am facut termometre si panel-metru , un polonez de pe elektroda.pl (Marko.47) mi-a trimis toate fisierele lui in Eagle 

Multimetrul dumneavoastra arata ___COOL__ 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Secretul construirii atenuatorului unui voltmetru cu sau fara autoscalare consta in abilitatea de a procura rezistente de precizie.

Daca valorile nu se potrivesc se pot realiza prin conectarea componentelor in serie sau paralel, asa cum am facut eu la

 multimetru. Rezistenta echivalenta se masoara cu un aparat cu o clasa de precizie mai buna.

post-24607-0-76571800-1478954254_thumb.jpg

Deoarece oricum trebuiesc cumparate minimum 10 bucati se pot gasi cu usurinta perechi care dau valoarea necesara.

Mai trebuie facuta inainte o proba de temperatura si de variatie a rezistentei la testul de lipire cu cositor.

 

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock