Sari la conținut

Modificare sursa de tensiune reglabila


Postări Recomandate

Stiti dace deja au radiatoarele si ce-mi mai trebuie de pe mivarom n-as mai vrea sa cumpar si integratele din alta parte . Cred ca am potat in acelasi timp eu mi-am editat postarea ca am uitat sa intreb cum sa ii fac limitarea de curent reglabila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 48
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

O varianta de solutie la reglajul curentului, post-9-0-92302400-1476449121_thumb.jpg rezistenta R24 trebuie calibrata(se poate si cu un semireglabil de 500K) in functie de tensiunea prezenta pe R1+R2(colectorul TR5).

Se mai poate configura si asa post-9-0-09578700-1476450645_thumb.jpg controlul curentului.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sugerez pentru protectia la curenti mici, de zeci sau sute de mA, introducerea unui comutator si a unei rezistente

  in serie cu R1 si R2  ca in schema de mai jos:

post-24607-0-24195500-1476472296_thumb.jpg

Deasemenea, pentru rezolvarea functionarii  la tensiune mare va propun un circuit inedit extern ca in poza:

post-24607-0-47622700-1476205462_thumb.j

Cu aceasta modificare, schema redresorului poate functiona la tensiunea de 50V sau mai mare. Tranzistorul 2N5551 costa 1 leu si merge la 160V. 

 

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock