Sari la conținut

Ajutor atestat!


alex77

Postări Recomandate

Ma gandeam sa ma pregatesc pentru atestatul de cls a 12 a dar a intervenit o mica problema.Vedeti eu nu am acid clorhidric sau alt acid care sa il inlocuiasca.Produsele comerciale nu cred ca m-ar ajuta stiind ca ele nu sunt industriale.Se poate cumpara acid pentru oxidarea placii?In Buzau nu sunt magazine care vand acide pe piata.Oare de ce?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!Acid clorhidric nu se mai vinde la liber de cativa ani.Deci trebuie sa fii agent economic pentru ati putea procura asa ceva pe cale legala.In ceea ce priveste oxidarea placii de ce ai face asta?Poate mai degraba doresti sa protejezi placa impotriva oxidarii. :scratchchin: Dar pentru asta poti sa dizolvi frumusel umpicut de sacaz in acetona sau diluant iar apoi sa ungi placa si este rezolvata treaba.Sau daca vrei sa folosesti o metoda mai moderna care pe langa protectia placii sa  usureze lipirea componentelor electronice iti recomad sprayul SK 10.http://www.soselectronic.ro/?str=1506&article=kontakt-chemie-usurati-lipirea-cu-sprayul-flux-sk10

Editat de Ciprian 81
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc,nu stiam ca exista spray pentru placile de Cu.Credeam ca ai nevoie de un acid pentru a pastra componentele pe placa.Btw,multumesc de sfat,aveam nevoie de el.Oh si mai am o nelamurire cu ce ungi placa?Cu ce unealta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit  tot topicul si nu am inteles ce se doreste. Parca uneori se vorbeste intr-o limba straina de neinteles.

 

@alex77, in postarea #1, ce lucrare de atestat aveti, cum se numeste, ce trebuie sa faca ?

Ce faceti cu acidul clorhidric, ce fel de placa oxidati ? Ce este acea "oxidare" ?

 

@Ciprian 81, in postarea #2, am inteles bine, ati adus vorba despre protejarea unui circuit imprimat de oxidarea traseelor de cupru ?

 Dar de unde stiti ce vrea sa faca @alex77. Poate doreste sa oxideze o placa dintr-un material necunoscut, nespus noua.

 Sacizul nu se dizolva in acetona sau diluant. El se dizolva numai in alcooli.

 De exemplu alcool tehnic sau alcool de 98 de grade. Se formeaza o solutie ce se poate utiliza pentru decapare sau pentru 

  protectia la oxidare, a suprafetelor de cupru, din circuitele imprimate. Se poate aplica cu ajutorul unei pensule de pictura

  cu peri fini si de dimensiuni convenabile.

Sk10 este flux, ca si sacizul, protejeaza un timp limitat si nu are un aspect prea grozav.

 

Multumesc,nu stiam ca exista spray pentru placile de Cu.Credeam ca ai nevoie de un acid pentru a pastra componentele pe placa.Btw,multumesc de sfat,aveam nevoie de el.Oh si mai am o nelamurire cu ce ungi placa?Cu ce unealta?

Cum adica sa pastrezi componentele pe placa cu acid ?  

Cine este Btw caruia ii multumiti de sfat?

 

Cu o laveta de exemplu.

Cum sa lucrezi cu laveta peste terminalele ascutite de pe circuit, mai indicata este o pensula fina.

 

Poate ne lamuriti si pe noi ce lucrare de atestat aveti, ca sa va ajutam in cunostinta de cauza.

 

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

@Ciprian 81, in postarea #2, am inteles bine, ati adus vorba despre protejarea unui circuit imprimat de oxidarea traseelor de cupru ?

Dar de unde stiti ce vrea sa faca @alex77. Poate doreste sa oxideze o placa dintr-un material necunoscut, nespus noua.

Sacizul nu se dizolva in acetona sau diluant. El se dizolva numai in alcooli.

De exemplu alcool tehnic sau alcool de 98 de grade. Se formeaza o solutie ce se poate utiliza pentru decapare sau pentru

protectia la oxidare, a suprafetelor de cupru, din circuitele imprimate. Se poate aplica cu ajutorul unei pensule de pictura

cu peri fini si de dimensiuni convenabile.

Sk10 este flux, ca si sacizul, protejeaza un timp limitat si nu are un aspect prea grozav.

 

 

Doar dadeam cu presupusul legat de oxidare/stanare.Iar daca ma gandesc ce a scris @alex77 la postarea #3 cred ca nu m-am inselat in aceasta privinta.Legat de dizolvarea sacazului nu va contrazic dar stati linistit ca multi electronisti se intampla sa foloseasca acetona sau diluant pentru asa ceva.

 

 

Cum adica sa pastrezi componentele pe placa cu acid ?

Cine este Btw caruia ii multumiti de sfat?

 

 

Nici eu nu inteleg.

 

 

Cum sa lucrezi cu laveta peste terminalele ascutite de pe circuit, mai indicata este o pensula fina.

 

 

Corect,deci o pensula fina este mai indicata dar fiecare cu ce are.

:sign_offtopic: Ganditi-va ca sunt atatia care lucreaza asupra componentelor BGA cu aer cald,altii care folosesc imprimanta inkjet pentru metoda pnp etc.

Editat de Ciprian 81
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil a spus oxidare in loc de corodare. In cartile mai vechi scrie de acid clorhidric. Daca vrei acid poti cumpara de la magazin auto acid pentru baterie, deci gasesti acid. Daca vrei sa corodezi cuprul ia clorura ferica. E mai bine daca freci usor cu buretele peste cupru. Merge repejor si nu faci risipa de clorura. Si pentru corodare nu trebuie unsa placa cu nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Buzau nu sunt magazine care vand acide pe piata.Oare de ce?

 

 

acide?  - limba romana - acizi.

acidul azotic e folosit si la fabricatia explozibililor deci nu se va vinde la toata lumea. Corodarea cuprului cu acid azotic produce gaze toxice, nimeni nu foloseste in industrie acid azotic la corodarea circuitelor imprimate. 

 

Nu cred ca lipsa acidului azotic te va impiedica sa inveti cum se fac circuitele imprimate, mai mult nici o comisie nu o sa te impiedice sa obtii un atestat pe motiv ca nu ai aces la o substanta chimica.

 

relativ la corodarea cu clorura ferica, nu trebuie atinsa placa cu nimic, daca puneti o pompa de aer din cele folosite la acvarii (fara duza) va crea un curent constant de lichid care va indeparta reziduriile. Placa trebuie tinuta vertical, de preferat intr-un acvariu ingust lung si adanc (de forma unei carti de telefon)

 

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil a spus oxidare in loc de corodare. In cartile mai vechi scrie de acid clorhidric. 

Pai daca vorbim despre corodare eu stiu ca din acid clorhidric si perhidrol(apa oxigenata) se prepara clorura cuprica care este poate cea mai buna substanta coroziva deoarece corodeaza repede iar in plus  poate fi regenerata.Dar de cativa ani incoace nu mai se pot procura asemenea substante pe cale legala de catre persoanele fizice.

Editat de Ciprian 81
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acid muriatic care este o solutie de acid clorhidric circa 30-40% concentratie. Se foloseste la curatarea piscinelor si se gaseste de cumparat la bidoane. Apa oxigenata la farmacie, pastile de perhidrol (peroxid de hidrogen) la farmacie sau la saloane de infrumusetare. Vedeti ca e un tutorial pe Instructables cum se prepara solutia, care ste dozajul etc. Dati o cautare cu GOOG dupa expresia muriatic acid. Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apa oxigenata la farmacie, pastile de perhidrol (peroxid de hidrogen) la farmacie sau la saloane de infrumusetare. 

Dar nu cu 30% concentratie (cum ai nevoie pentru ce am scris eu mai sus) ci de vreo 10 ori mai mica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

relativ la corodarea cu clorura ferica, nu trebuie atinsa placa cu nimic, daca puneti o pompa de aer din cele folosite la acvarii (fara duza) va crea un curent constant de lichid care va indeparta reziduriile. Placa trebuie tinuta vertical, de preferat intr-un acvariu ingust lung si adanc (de forma unei carti de telefon)

 

RR

 Sau mai simplu si mai eficient(ca de obicei, practica ne omoara):

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce incercam eu sa explic (evident cu success limitat) - e ca daca placa sta vertical reziduurile cad la fundul cuvei iar curentul continuu de lichlid spala placa.la fel se intampla si in procesul de corodare industrial, lucru determinat si de mine pe vremea cand eram hobbyist (anii 80)
la metoda cu toner se desface tonnerul destul de usor daca nu a facut priza buna si e de evitat sa atingi placa. Un alt sfat e sa aveti rabdare nu mergeti cu solutii foarte concentrate, mai bine creati un curent in solutie ca re va accelera procesul de corodare (incalzire usoara 30-35C ajuta de asemenea)
RR
 
PS - imi facusera pe vremea aia un acvariu special niste prieteni care lipeau acvarii cu silicon faceam cate 20 de placi odata tinute vertical cu o rama reglabila.(anii 90 - transferul de tonner ni-l facea o firma representant Xerox care aveau masini de copiat de 1200dpi si o presa la cald care era de fapt pentru tricouri.
 
pun o poza cu aparatul dupa care ne inspiraseram
AETZ01.jpg



 

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce incercam eu sa explic (evident cu success limitat) - e ca daca placa sta vertical reziduurile cad la fundul cuvei iar curentul continuu de lichlid spala placa.la fel se intampla si in procesul de corodare industrial, lucru determinat si de mine pe vremea cand eram hobbyist (anii 80)

la metoda cu toner se desface tonnerul destul de usor daca nu a facut priza buna si e de evitat sa atingi placa. Un alt sfat e sa aveti rabdare nu mergeti cu solutii foarte concentrate, mai bine creati un curent in solutie ca re va accelera procesul de corodare (incalzire usoara 30-35C ajuta de asemenea)

RR

 

 

AETZ01.jpg

 

 

 

 

Acest aparat este de fapt o cuva pentru corodare iar mie mi se pare utila si atunci cand lucrezi cu cablaj dublu placat deoarece se corodeaza la fel de repede pe ambele parti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock