Sari la conținut

Poză

Transformator toroidal

transformator toroidal vibratie

• Conecteaza-te daca doresti sa raspunzi
20 răspunsuri în acest subiect

Mihai3

Mihai3

Premium User

• Tehnium Azi
  • 836 postari
  • Resedinta:Satu Mare

Daca conform specificatiilor curentul maxim este de 5,88 A, care este curentul maxim admis de lunga durata in conditii de siguranta ? 

Editat de Mihai3, 09 februarie 2016 - 07:56 .

Mihai3

Mihai3

Premium User

• Tehnium Azi
  • 836 postari

Transformatorul despre care vorbesc am spus ca initial avea 2 secundare de 17V. 

Anul trecut am facut prostia sa il desfac si sa scot mai multe spire dintr-unul dintre secundarele de 17V, astfel incat acum am un secundar de 12V si unul de 17V, legate in serie. 

Se poate folosi transformatorul in starea in care este ? sau mai bine renunt la el ? 

Mihai3

Mihai3

Premium User

• Tehnium Azi
  • 836 postari

Faptul ca transformatorul scoate un mic zumzet care se aude doar cu urechea foarte aproape de el este o problema ? 

Si transformatorul de 100VA scoate un mic zumzet, dar transformatorul pe care l-am desfacut scoate un zumzet cu foarte putin mai tare. 

Editat de Mihai3, 09 februarie 2016 - 09:22 .

gsabac

gsabac

Senior Member

• Tehnium Azi
  • 1.710 postari
  • Resedinta:Bucuresti

La funcţionarea în regim de putere apropiată de puterea maximă, transformatorul se poate încălzi

la temperaturi ridicate, aşa cum a arătat userul @flomar în postarea 16.

Scuze pentru unele idei, care nu se potrivesc cu modul de folosire al transformatorului.

Aveţi grije să nu fie încasetat etanş, deoarece se supraîncălzeşte şi se arde.

Şi într-o carcasă mică cu găuri 50 %  din suprafaţă se supraîncălzeşte, mai ales dacă este montat în altă

cutie cu aerisire precară, 5%...25% şi fără ventilaţie forţată.

Suportul de prindere trebuie să conţină găuri de aerisire pentru miez şi bobinaje.

Dacă curentul de mers în gol este mai mic de 5% la 10% din curentul maxim al primarului, transformatorul este bun.

Probabil ca de asta vă intrigă acel sunet slab, care se aude numai de la mică distanţă.

Bîzîiala mai scade dacă transformatorul este montat într-o cutie şi suspendat pe axa torului,

pe un support elastic iar cutia are puferi de cauciuc moale.

Nu daţi cu lac pe bobinaje pentru rigidizare, deoarece este posibil să dizolve emailul bobinajelor.

Ce vă opreşte să rebobinaţi transformatorul aşa cum era initial şi să îl folosiţi

fie cu tensiunea mică fie cu cea mare, poate şi cu alte tensiuni ?.

Succes !.

Mihai3

Mihai3

Premium User

• Tehnium Azi
  • 836 postari
Nu vreau sa il rebobinez pentru ca este foarte greu si durează mult timp. Atunci când am scos o parte din sarma din primar, mi-a luat foarte mult timp, apoi o alta parte dificilă a fost sa strâng cat mai bine sarma si apoi când am pus stratul protector din nylon a fost dificil nici cum nu am reușit sa il fac așa cum era inițial.

viobio

viobio

Utilizator Tehnician

• Members
  • 104 postari
  • Resedinta:BUCURESTI
Traful " bîzîie " pentru ca nu este bobinajul strins pe tor , vibrează spirele .

Also tagged with one or more of these keywords: transformator, toroidal, vibratie

0 utilizatori citesc acest topic

0 utilizatori, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

emil.matei.ro Cel mai cuprinzator director romanesc