Sari la conținut

Poză

stabilizator de tensiune centrala termica are sau nu efect ?

- - - - -

• Conecteaza-te daca doresti sa raspunzi
5 răspunsuri în acest subiect

marius_med

marius_med

Premium User

• Tehnium Azi
  • 402 postari

Buna seara,

Mi-am montat de curand o centrala termica de apartament si cei de la firma respectiva mi-au recomandat sa conectez centrala la retea printr-un stabilizator de tensiune, argumentand ca va fi protejata astfel placa electronica fata de posibilele variatii tensionale care o pot arde.

Am tot citit pe net si parerile erau impartite, unii spuneau ca nu ar fi eficient un astfel de stabilizator deoarece nu ar raspunde in timp util la variatiile tensionale, ba mai mult, centrala ar avea protectii eficiente in acest sens, altii recomandau mai degraba o sursa UPS cu iesire sinusoidala.

Deoarece exista pe piata de toate pentru toti, vreau sa va cer parerea si va intreb daca merita si daca este eficienta montarea unui astfel de sistem de protectie si mai ales care ar fi potrivt ?

Multumesc

Editat de marius_med, 16 decembrie 2015 - 10:39 .

dominicue

dominicue

Utilizator Tehnician

• Members
  • 283 postari
  • Resedinta:timisoara

Principial este util un stabilizator de tensiune pentru a proteja placa electronica a centralei de eventuale supratensiuni ce pot aparea in reteaua de alimentare.

UPS-ul se dovedeste util in situatiile in care casa este nelocuita pe o perioada lunga de timp astfel evitandu-se situatiile in care instalatia ar putea ingheta din caquza unei pene de curent prelungite.

Acuma daca doresti doar un stabilizator ar fi suficient unul de 300VA doar pentru centrala .

orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

Utilizator Tehnician

• Members
  • 105 postari

Ideal ar fi un UPS cu iesire cvasi-sinusoidală de tip„ on line”. Tensiunea de iesire este intotdeauna generata de ups. Reteaua nu se intalneste cu centrala.

Cateva data aici

Dupa ce un traznet mi-a ars placa de la centrala ( 1200 lei una noua ) am luat un ups online de aici.

hixpp02

hixpp02

Membru

• Members
  • 92 postari
  • Resedinta:Tg. Secuiesc

Un UPS proiectat pentru cazane in general este mai indicat in cazul dvs., inafara de variatiile de tensiune  veti fi protejat o perioada de timp si de lipsa curentului, cu toate ca ocupa loc inafara de aparat si acumulatorul.

radusebastian

radusebastian

Membru

• Members
  • 1 postari
  • Resedinta:bucuresti

UPS-urile au si rolul de stabilizare a tensiunii alternative pe iesire si in plus avantajul ca pompa de circulatie si partea electronica va functiona si in cazul unor intreruperi (de scurta durata 1-2 ore)ale tensiunii de la retea 

• miron1947 ii(le) place mesajul asta

acilisav

acilisav

Membru

• Members
  • 22 postari
  • Resedinta:braila

Cum sa nu fie bun un stabilizator  chear si UPSdaca aparatul respectiv  are circuit de protectie mai ales cu descarcatoare avind viteza mare de reactie la supratensiuni atmosferice sau de retea.

0 utilizatori citesc acest topic

0 utilizatori, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

emil.matei.ro Cel mai cuprinzator director romanesc