Sari la conținut

Poză

Camera video

• Conecteaza-te daca doresti sa raspunzi
16 răspunsuri în acest subiect

valny

valny

Premium User

• Tehnium Azi
  • 486 postari
  • Resedinta:slatina

Am o camera video Canon UC 1000 cu minidv. Nu mergea deloc dar i-am gasit o fuzibila arsa pe alimentare si acum merge. Merge impropriu zis ptr ca nu ma lasa sa introduc caseta. Mai amanuntit, introduc caseta, inchid sertarul, acesta da sa plece spre capul rotativ, dar imediat revine la pozitia initiala si ''arunca'' caseta. Am incercat si fara caseta si tot asa face. Principiul, am observat, este cam acelasi la toate camerele cu minidv, dar asta chiar nu-mi dau seama ce are. Ma poate ajuta cineva, va rog frumos?

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 11.062 postari
  • Resedinta:Brasov

Daca s-a ars o siguranta, in mod sigur a avut un motiv care prin simpla inlocuire a ei nu s-a remediat, deci defectul persista.

Cred ca se impune apelarea la un service.

Editat de miron1947, 24 mai 2015 - 12:50 .

valny

valny

Premium User

• Tehnium Azi
  • 486 postari

Alta ideie? Ea da sa plece dar revine la punctul initial.

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 11.062 postari

Dar toba cu capete se roteste?

valny

valny

Premium User

• Tehnium Azi
  • 486 postari

Da.

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 11.062 postari

O poza buna cu zona caii de rulare se poate?

Daca este similar(asa cred) cu un video recorder, trebuie sa aiba senzori optici(pot fi si IR) care sezizeaza prezenta benzii pe calea de rulare, astfel ca la sfarsitul ei(zona transparenta a benzii)) sa se opreasca, s-o deruleze sau poate chiar s-o ejecteze, daca asa este in program.

Editat de miron1947, 25 mai 2015 - 01:48 .

valny

valny

Premium User

• Tehnium Azi
  • 486 postari

Mecanismul este identic cu cel al unui video recorder, numai ca mai mic. Problema este ca face la fel si cu caseta in el si fara caseta.  Am mai observat ca motorasul de derulare nu se invarte (cel care actioneaza si cabestanul). Mai in amanunt: am scos motorul de actionare al mecanismului. Am bagat caseta si am rulat sertarul din pinioane pana la punctul cel mai de jos. Ca si cum ar fi in play. Apoi i-am remontat motorul de actionare al macanismului si am alimentat. In acel moment sertarul cu caseta a urcat si s-a desfacut ca ptr. a scoate caseta. Dar am observat ca banda nu fusese stransa in caseta si a ramas pe afara fiind apucata de usita casetei.

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 11.062 postari

Depistati(dvs. ca poaza nu ati atasat) si masurati fotodiodele sau fototranzistorii care sezizeaza incarcarea benzii.

Daca este ca la VHS trebuie sa fie dispusi Fișier atașat  451968739.jpg   38,49K   1 descărcări asa.

valny

valny

Premium User

• Tehnium Azi
  • 486 postari

Astia cum se masoara? Ca orice dioda?

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 11.062 postari

Da, sau daca are trei terminale http://www.radio-ele...tor-circuit.gif ca un tranzistor, sau : GP1UX51QS detector specializat.

Daca acolo este problema, daca sunt diode(foto) sunt strapunse anod/catod, sau daca sunt tranzistori colector emiter, deoarece doar in cazul iluminarii(transparenta benzii) trebuie sa conduca.

Editat de miron1947, 25 mai 2015 - 08:01 .

valny

valny

Premium User

• Tehnium Azi
  • 486 postari

Le-am masurat cu aparatul digital si pe scala diode si pe scala rezistivitate si nimic. Cu aparatul analogic, pe scala rezistivitate, abia pe la X1K l-am masurat ca pe dioda.

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 11.062 postari

Au un indicativ?

O poza?

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 11.062 postari

Fiind IR, au filtru optic incorporat, deci nu sunt sensibile la lumina ambientala, daca nu apar strapunse la masurare(echivalentul conductiei cand sunt luminate), nu de acolo este defectul.

valny

valny

Premium User

• Tehnium Azi
  • 486 postari

Senzorii arata cam asa.Fișier atașat  IMG_20150529_044104.jpg   189,81K   0 descărcări

valny

valny

Premium User

• Tehnium Azi
  • 486 postari
Si atunci din ce ar putea fi?

0 utilizatori citesc acest topic

0 utilizatori, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

emil.matei.ro Cel mai cuprinzator director romanesc