Sari la conținut

Poză

amplificator 2n3055

- - - - -

• Conecteaza-te daca doresti sa raspunzi
84 răspunsuri în acest subiect

zal

zal

Premium User

• Tehnium Azi
  • 509 postari
  • Resedinta:Bucureşti

Da. Acolo e o rez de obicei, se poate măsura pe ea.

Schema fiind aşa simplă, nu vor fi egale tensiunile ptr cei doi trz finali, posibil să fie şi 10% diferenţă. Însă cu semnal nu vor fi probleme.

aureliann

aureliann

Utilizator Tehnician

• Members
  • 213 postari
  • Resedinta:Nistoresti-Vrancea

Curentul de mers in gol al etajului final se poate regla multumitor si fara mliampermetru, prin auditie muzicala la nivel mic: curentul trebuie sa asigure auditie fara distorsiuni la nivel mic (volumul spre minim) si fara incalzirea tranz finali.

zal

zal

Premium User

• Tehnium Azi
  • 509 postari
  • Resedinta:Bucureşti

Pe vremuri, bătrînii reglau cu becul.  :giggle:

O metodă empirică desigur, căci nu e valabilă în orice condiţii.

Se lega un bec de 26V/0,1A (se găseau la orice magazin de electrice, metalo-casnice, etc, cum se numeau atunci) pe alimentarea pozitivă (unii au păstrat metoda şi cînd au apărut amplifurile cu alimentare simetrică) şi se regla să se vadă filamentul roşu, atît.

• Letcon și ibi aurelian like this

ibi aurelian

ibi aurelian

Membru

• Members
  • 43 postari
  • Resedinta:craiova
Acel amplif cu 2n3055 l-am terminat,pot spune ca suna binisor,nu prea da bine pe bas...dar ascultand toate cele spuse de domnul Zal despre carcasa de pioneer m-am apucat sa fac:
-2 amplificatoare simetrice,pe tranzistori (c5200/a1943) care cred ca se potrivesc cu traful de 2x30vac,dupa redresare(punte de 35A)si filtrare(2conzi de 10000/50 si 2 de 6800/50) am obtinut 2x44vdc
-alt vu-metru,cel original nu functiona
-sursa pentru preamplificator (+/-12v),vu-metru(5v)si inca 12v posibil pentru ventilator daca o sa fie nevoie
-au mai ramas preamplificatorul,corectorul de ton si de ce nu o protectie dc cu soft start

Fișiere atașate (doar utilizatorii pot descarca fisiere)

Marian78

Marian78

Premium User

• Editors
  • 478 postari
  • Resedinta:Dambovita

-2 amplificatoare simetrice..

Presupun ca schema atasata nu are legatura cu ce vrei sa faci, ca altfel nu-mi explic neconcordanta, schema atasata este una depasita, si in nici un caz simetrica...

ibi aurelian

ibi aurelian

Membru

• Members
  • 43 postari
Acea schema apartine amplificatorului,dar in loc de acele mjl-uri sunt c5200/a1943,si cand ziceam "simetrica" ma refeream la alimentare(greseala mea ca nu am specificat). La ce va referiti cand spuneti ca e depasita?

Marian78

Marian78

Premium User

• Editors
  • 478 postari

Ok, am inteles, pe viitor e bine sa specifici detaliul asta.

Schema este depasita din mai multe puncte de vedere, in primul rand sarcina VAS care este acea retea de bootstrap, mult mai performanta ar fi o sursa de curent constant cu 2 tranzistori, impedanta ar fi mult mai mare ( enorma fata de ce este acum ), si deci castigul in bucla deschisa al VAS ar fi mult mai mare, ceea ce ar reduce substantial THD-ul datorita reactiei negative. Apoi biasul etajului final care este practic inexistent, sau oricum foarte mic, etajul final consta din 4 jonctiuni BE cat priveste biasul, iar in schema sunt doar 3 diode fara vre-o rezistenta, ceea ce inseamna ca ai o deschidere foarte redusa a finalilor in gol. Ar mai fi maruntisuri precum sarcina diferentialului, sursa acestuia, lipsa rezistentei inseriate cu intrarea, diferenta nepermis de mare intre impedantele celor 2 intrari, si valorile prea mare ale rezistentelor de la intrari, si cam atat, ca schema e foarte simplista... E buna pentru un incepator, te ajuta sa inveti cate ceva, dar este cel mult modesta.

Spor.

ibi aurelian

ibi aurelian

Membru

• Members
  • 43 postari
Asta este si ideea-sa invat si sper ca tot "circuitul" sa imi ofere o putere de 50w-sunet curat,clar;traful scoate 2x30 dar e mic,ca putere(nu am calculat puterea acestuia). Sper sa sune si sa functioneze mai bine decat acel amplif cu 3055

ibi aurelian

ibi aurelian

Membru

• Members
  • 43 postari
Cam asa o sa arate la final,am facut si un preamplificator cu corector de ton,mai trebuie sa gasesc 2 conzi de 120pf pentru amplificator(tranzistorii nu sunt prinsi pe radiator si nici firele de alimentare nu sunt conectate)

ibi aurelian

ibi aurelian

Membru

• Members
  • 43 postari
D-nul Marian aveti dreptate. Am terminat amplificatorul,l-am alimentat dar,daca las pe R1 de 680r imi scoate jumatate din alimentare pe iesire,adica daca il alimentez la +-40v pe iesire am aproximativ -40v. Am schimbat valoarea acelei rezistente(r1),am pus una de 1k dar se incazeste excesiv acel bc546b,am pus alta rezistenta de 2k2 si face la fel(se incalzeste dar nu mai am cc pe iesire). Rezistenta de pe reactia negativa r2 am inlocuit-o cu una de 1k,iar r3=33k. Am observat ca acel trazistor nu se mai incalzeste asa de rau doar daca maresc valoarea rezistentei din baza lui bd139-r4. Ce valori ar trebui sa aiba acele rezistente(R1,2,3,4)?

Editat de ibi aurelian, 25 iunie 2015 - 08:08 .

Marian78

Marian78

Premium User

• Editors
  • 478 postari

Sunt multe probleme in schema ta, nu stiu daca tu ai proiectat-o sau doar ai gasit-o undeva si ti s-a parut suficient de simpla incat sa o incerci, dar ideea este ca arata lipsuri semnificative din partea proiectantului. Ca sa incep sa explic exact ce si cum este gresit si de ce este gresit, mi-ar lua prea mult, in schimb o sa incerc sa-mi fac timp sa o redesenez eu intr-o versiune corectata, o sa incerc sa pastrez arhitectura pentru ca sa poti folosi placile alea, revin de cum este gata si incerc atunci sa si detaliez cate ceva.

ibi aurelian

ibi aurelian

Membru

• Members
  • 43 postari
Va multumesc frumos si astept schema dumneavoastra!

Marian78

Marian78

Premium User

• Editors
  • 478 postari

Revin cu ce am promis ( da click pe imagine pentru rezolutie mare ):

Schema_revizuita.jpg

Fii antena ca modificarile sunt substantiale, erori majore erau in schema, printre care si un NPN in loc de PNP la sursa diferentialului, Q3 in schema redesenata de mine, care trebuie sa fie neaparat PNP.

Ar trebui sa ai un offset pe iesire acceptabil ( tensiune continua ), sub 100mV, daca totusi ti se pare mare atunci recomand ca R6 sa fie inlocuita cu un semireglabil multitura ( neaparat multitura ) de 1k in configuratie de rezistenta variabila, adica legi cursorul la unul din capete si pe ele impreuna le lipesti la -Vcc, iar celalalt capat ramas liber il legi la colectorul Q1. Reglezi din semireglabilul asta pana obtii pe iesire un offset cat mai aproape de 0V ( 10-20mV este perfect acceptabil ).

Q4 trebuie neaparat macar BD139 asa cum am pus eu in schema redesenata, si nu BC cum era initial, n-are ce sa caute un BC in VAS, asadar scoate BC-ul ala de acolo si pune BD139 dar atentie mare la pini, nu se vor mai potrivi, deci trebuie sa indoiesti putin pinii BD-ului ca sa il montezi corect, repet mare atentie cum il pui, te uiti de 2-3 ori sa fii sigur ca este in regula, este esential.

Observi sper in schema ca in colectorul Q4 am adaugat si un semireglabil, este neaparat necesar ( deci nu este negociabil ), faci tot posibilul si-l incluzi, iti trebuie un semireglabil multitura de 100R sau 200R, pe care il configurezi ca si pe cel de 1k din fata de la R6 tot ca rezistenta variabila, adica legi cursorul la unul din capete si-l inseriezi intre cele 3 diode si colectorul Q4, initial il reglezi astfel incat sa masori la bornele semireglabilului rezistenta minima, adica sa gasesti practic scurtcircuit ( legatura directa ) intre colectorul Q4 si carnatoiul de diode, ulterior vei regla din el curentul de mers in gol prin finali.

Am mai inclus in etajul final R12 si R13 de 100R, iarasi sunt obligatorii, deci faci tot posibilul si le adaugi pe placa, macar pe partea de dedesubt, la valoarea din schema si asa cum sunt conectate ele in desenul meu.

Am mai adaugat si R16 si C6 si iarasi nu e negociabila prezenta lor, este filtrul denumit "zobel", simplist spus este un filtru RC care asigura stabilitatea la frecvente inalte, unde se asigura ca sarcina amplificatorului este tot una rezistiva indiferent de circumstante. R16 trebuie sa fie de 10R si 3W.

C7, C8, C9 si C10 sunt optionali, dar recomand sa faci tot posibilul sa-i pui, daca nu se poate atunci macar asigura-te ca alimentarile placilor sunt facute cu fire cat mai groase si scurte, iar sursa are condensatori de filtrare cat mai mari ( macar 10000uF pe ramura ). Totusi eu recomand si condensatorii adaugati de mine, macar de-i adaugi in stil "paianjen" imediat langa placa, legandu-i de bornele "colector" ale finalilor cu ceva sarma de 1-1,5mm diametru, cat mai aproape de ei, si punctul comun dintre conzi il duci la masa cu un fir cat mai scurt si gros.

Daca ai intrebari sau nelamuriri referitor la ce am scris aici, baga mare.

ibi aurelian

ibi aurelian

Membru

• Members
  • 43 postari
Multumesc frumos pentru schema! Asta seara o sa fac acele modificari si revin cu,comentarii. Sa stiti ca am pus si bd139 in locul acelui bc,vine cu intors cu "spatele" la rezistenta de 680r,emitorul catre rezistenta fuzibila de pe ramura negativa,iar pinul din stanga(baza) vine pus in locul celui din mijloc-colectorul(asa vine pe cablaj) dar si asta se incalzea la fel

Editat de ibi aurelian, 25 iunie 2015 - 10:10 .

Marian78

Marian78

Premium User

• Editors
  • 478 postari

Daca faci exact cum am desenat eu schema, sio respecti toate valorile intocmai atunci garantez eu ca va functiona. BD-ul ala pus in locul BC-ului este normal sa se incalzeasca macar un pic, se disipa cateva zecimi de W, dar nu e o problema, de regula daca poti tine mana pe el macar cateva secunde atunci este in regula, eventual daca vrei ii poti pune si un micut radiator.

0 utilizatori citesc acest topic

0 utilizatori, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

emil.matei.ro Cel mai cuprinzator director romanesc