Sari la conținut

Poză

amplificator 2n3055

- - - - -

• Conecteaza-te daca doresti sa raspunzi
67 răspunsuri în acest subiect

zal

zal

Premium User

• Tehnium Azi
  • 509 postari
  • Resedinta:Bucureşti

Da. Acolo e o rez de obicei, se poate măsura pe ea.

Schema fiind aşa simplă, nu vor fi egale tensiunile ptr cei doi trz finali, posibil să fie şi 10% diferenţă. Însă cu semnal nu vor fi probleme.

aureliann

aureliann

Utilizator Tehnician

• Members
  • 291 postari
  • Resedinta:Nistoresti-Vrancea

Curentul de mers in gol al etajului final se poate regla multumitor si fara mliampermetru, prin auditie muzicala la nivel mic: curentul trebuie sa asigure auditie fara distorsiuni la nivel mic (volumul spre minim) si fara incalzirea tranz finali.

zal

zal

Premium User

• Tehnium Azi
  • 509 postari

Pe vremuri, bătrînii reglau cu becul.  :giggle:

O metodă empirică desigur, căci nu e valabilă în orice condiţii.

Se lega un bec de 26V/0,1A (se găseau la orice magazin de electrice, metalo-casnice, etc, cum se numeau atunci) pe alimentarea pozitivă (unii au păstrat metoda şi cînd au apărut amplifurile cu alimentare simetrică) şi se regla să se vadă filamentul roşu, atît.

• Letcon și ibi aurelian like this

ibi aurelian

ibi aurelian

Membru

• Members
  • 43 postari
  • Resedinta:craiova
Acel amplif cu 2n3055 l-am terminat,pot spune ca suna binisor,nu prea da bine pe bas...dar ascultand toate cele spuse de domnul Zal despre carcasa de pioneer m-am apucat sa fac:
-2 amplificatoare simetrice,pe tranzistori (c5200/a1943) care cred ca se potrivesc cu traful de 2x30vac,dupa redresare(punte de 35A)si filtrare(2conzi de 10000/50 si 2 de 6800/50) am obtinut 2x44vdc
-alt vu-metru,cel original nu functiona
-sursa pentru preamplificator (+/-12v),vu-metru(5v)si inca 12v posibil pentru ventilator daca o sa fie nevoie
-au mai ramas preamplificatorul,corectorul de ton si de ce nu o protectie dc cu soft start

Fișiere atașate (doar utilizatorii pot descarca fisiere)

ibi aurelian

ibi aurelian

Membru

• Members
  • 43 postari
Acea schema apartine amplificatorului,dar in loc de acele mjl-uri sunt c5200/a1943,si cand ziceam "simetrica" ma refeream la alimentare(greseala mea ca nu am specificat). La ce va referiti cand spuneti ca e depasita?

ibi aurelian

ibi aurelian

Membru

• Members
  • 43 postari
Asta este si ideea-sa invat si sper ca tot "circuitul" sa imi ofere o putere de 50w-sunet curat,clar;traful scoate 2x30 dar e mic,ca putere(nu am calculat puterea acestuia). Sper sa sune si sa functioneze mai bine decat acel amplif cu 3055

ibi aurelian

ibi aurelian

Membru

• Members
  • 43 postari
Cam asa o sa arate la final,am facut si un preamplificator cu corector de ton,mai trebuie sa gasesc 2 conzi de 120pf pentru amplificator(tranzistorii nu sunt prinsi pe radiator si nici firele de alimentare nu sunt conectate)

ibi aurelian

ibi aurelian

Membru

• Members
  • 43 postari
D-nul Marian aveti dreptate. Am terminat amplificatorul,l-am alimentat dar,daca las pe R1 de 680r imi scoate jumatate din alimentare pe iesire,adica daca il alimentez la +-40v pe iesire am aproximativ -40v. Am schimbat valoarea acelei rezistente(r1),am pus una de 1k dar se incazeste excesiv acel bc546b,am pus alta rezistenta de 2k2 si face la fel(se incalzeste dar nu mai am cc pe iesire). Rezistenta de pe reactia negativa r2 am inlocuit-o cu una de 1k,iar r3=33k. Am observat ca acel trazistor nu se mai incalzeste asa de rau doar daca maresc valoarea rezistentei din baza lui bd139-r4. Ce valori ar trebui sa aiba acele rezistente(R1,2,3,4)?

Editat de ibi aurelian, 25 iunie 2015 - 08:08 .

ibi aurelian

ibi aurelian

Membru

• Members
  • 43 postari
Va multumesc frumos si astept schema dumneavoastra!

ibi aurelian

ibi aurelian

Membru

• Members
  • 43 postari
Multumesc frumos pentru schema! Asta seara o sa fac acele modificari si revin cu,comentarii. Sa stiti ca am pus si bd139 in locul acelui bc,vine cu intors cu "spatele" la rezistenta de 680r,emitorul catre rezistenta fuzibila de pe ramura negativa,iar pinul din stanga(baza) vine pus in locul celui din mijloc-colectorul(asa vine pe cablaj) dar si asta se incalzea la fel

Editat de ibi aurelian, 25 iunie 2015 - 10:10 .

ibi aurelian

ibi aurelian

Membru

• Members
  • 43 postari

A durat putin deoarece am facut din nou cablajele si nu aveam bormasina. Acum se incalzeste foarte putin acel bd139,pe iesire am 35mV cu R6=680R si cam 23-25mV cu R6=1K,dar nu reusesc sa setez biasul(sau poate nu stiu),am inseriat aparatul setat pe mA pe ramura pozitiva si am pus intrarea la masa,dar pe displayul aparatului imi arata doar 000 chiar daca rotesc semireglabilul.Filtrul Zobel este facut separat pentru ca nu mai aveam loc sa il includ pe cablaj,iar acei condensatori de 2200uf-poate gasesc loc si pentru ei in sursa de alimentare.

zal

zal

Premium User

• Tehnium Azi
  • 509 postari

Ca să nu faci vreo belea acolo întrerupînd o ramură de alimentare căci schema nu e simetrică, poţi regla prin metoda indirectă. Pui testerul negativ pe ieşire şi cel pozitiv pe bazele trz finali. Ptr o funcţionare corectă în clasă AB ai nevoie de 500-550mVcc fără semnal, peste 600mV încingi degeaba trz finali şi nu obţii nimic în plus.

În locul R6 poţi pune un semireglabil de 2,5k, montat ca rez variabilă (cursorul legat la un capăt).

Cele trei diode ar trebui să fie cît de cît în legătură termică cu radiatorul, sau măcar cu trz prefinali dacă nu-i pui pe radiator cu cei finali. Poţi să presezi BD-ul de lîngă peste ele.

C2 e cam mic, l-aş pune de 4,7uF şi înaintea filtrului gama R1/C1. C5 trebuie selecţionat ptr pierderi cît mai mici, calitatea lui e esenţială la schemele de acest gen.

R9,10 pune-le măcar la 1W real şi nu ar strica cond antioscilaţii la trz prefinali. Lui Q4 nu-i strica o rez de 100 în emitor.

Dacă nu ai decuplat alimentările cu cond electrolitici mari, pune măcar nepolarizaţi de 0,1...1uF pe spatele plăcii, cît mai aproape de colectoarele trz finali.

Editat de zal, 04 iulie 2015 - 12:37 .

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 11.062 postari
  • Resedinta:Brasov

Pentru BIAS exista in limba romana termenul polarizare.

ibi aurelian

ibi aurelian

Membru

• Members
  • 43 postari
Inainte sa citesc cele spuse mai sus am reusit sa reglez biasul. Pe cablaj era un strap carea unea colectorul lui Q4 cu acel grup de diode si cu baza lui Q8,in locul acelui strap vine semireglabilul de 100r in configuratie de rezistenta variabila,iar baza lui Q8 ramanand incontinuare legata la grupul de diode-ceea ce este gresit,am facut un strap si am unit baza lui Q8 cu colectorul lui Q4(ca in imagini).Data trecuta cand am incercat sa reglez biasul am ars acea rezistenta fuzibila de 200mA din multimetru pentru ca trebuia mai intai sa alimentez montajul si dupa sa inseriez pe + aparatul. Dupa modificarile facute pe cablaj(am schimbat si rezistenta din aparat) totul a mers bine,am reglat biasul la 40mA. Vbe este in jur de 520~535mV. Am schimat traful cu unu' mai fortos,sarma din bobinaj era aproape dubla in diametru fata de cel de dinainte,am alimentat amplificatorul(+/-40v) dar cand am dat volumul putin mai tare (difuzor de 8r) s-au ars ambele sigurante de pe alimentare,acum sa nu va ganditi ca am dat la maxim,pe iesre nu erau mai mult de 5w. Stiu ca nu este sanatos pentru amplificator dar nu mai aveam deloc rezistennte si am facut cate un strap pe ampele ramuri de alimentare. Dupa vrea 10min de cantat(tot cam 5w pe iesire) s-a incalzit din nou Q4, incepusera sa se incalzeasca si Q6/Q7,dar Q4 aprape ardea.

Editat de ibi aurelian, 05 iulie 2015 - 12:05 .

ibi aurelian

ibi aurelian

Membru

• Members
  • 43 postari
Multumesc de observatie! Stiam ca se numesc sigurante,dar din graba..... Sigurantele erau de 2,5A cam micute. I-am pus radiator lui Q4,iar Q6/7 aveau in jur de 30°,stiu ca e normal sa se incalzeasca si nu m-a deranjat lucrul asta,am spus-o asa...sa fie...doar Q4 se incalzea mai tare in jur de 60°,am avut sonda de temperatura dar s-a stricat. Q6/7 sunt prinsi pe un radiator destul de mare(era pentru tranzistori in capsula to3) si izolati cu izolator de mica,nu de guma+multa pasta termoconductoare.

0 utilizatori citesc acest topic

0 utilizatori, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

emil.matei.ro Cel mai cuprinzator director romanesc