Sari la conținut

Poză

Kituri / cablaje cu TDA7294

* * * - - 2 voturi

• Conecteaza-te daca doresti sa raspunzi
111 răspunsuri în acest subiect

donpetru

donpetru

Administrators

• Root Admin
  • 6.533 postari
  • Resedinta:Galati

Fișier atașat  Cablaje 2 x TDA7294.JPG   254,89K   23 descărcări Fișier atașat  2 x TDA7294 ansamblat foto 1.JPG   122,46K   16 descărcări Fișier atașat  2 x TDA7294 ansamblat foto 2.JPG   145,4K   12 descărcări

Cei care veti achizitiona cablaje, indiferent de numarul lor, veti primi pe adresa de e-mail (folosita la inregistrarea in forum) un PDF din doua pagini cu schema electronica a amplificatorului si indicatiile de ansamblare si punere in functiune a kitului.

Sper sa va placa. Retineti ca capacitoarele de filtraj prezente pe cablaj (220...470uF - 50V) sunt doar pentru bypass local si vor trebui suplimentate de niste capacitoare mai mari pe care va trebui sa le montati atunci cand construiti sursa de alimentare cu transformator, punte redresoare si filtraj.

Totodata, urmatoarea serie de cablaje pe care intentionez sa o prezint (sa vad daca gasesc si un sponsor) va fi noul AS15201. Aici va trebui musai un sponsor din cauza ca, cablajul fiind mult mai mare pentru obtinerea unui pret per bucata cat de cat convenabil va fi necesar un anume numar de bucati care vor costa mult peste 2xTDA7294. Dar, intai sa finalizez testarea prototipului noului AS15201 si dupa aceea mai vedem. Ramane in calcul si ceva cablaje pentru MicroSOUND-100 dar asta dupa finalizarea proiectului.

EDITARE ULTERIOARA: Pretul unei versiuni ansamblate, care va fi disponibila dupa ce fac rost de cele doua tipuri de rezistoare, va fi 39 lei 

ionut90

ionut90

Utilizator Tehnician

• Members
  • 227 postari
  • Resedinta:Focsani / New York

Misto. Ma abonez si eu la doua cablaje. V-am trimis mesaj privat. 

Cu cablajele ma gandesc sa fac un sistem 2.1: un cablaj configurat in punte pentru subwwoofer, iar celalalt cablaj in regim stereo pentru sateliti. 

hixpp02

hixpp02

Membru

• Members
  • 74 postari
  • Resedinta:Tg. Secuiesc
Buna ziua, cablajelr arata super, eu ma incrisesem la 4 buc, pe care le doresc in continuare, eventual daca mai raman atunci inca 2 buc. , deci 6 in total.
Astept datele contului pe mp.

donpetru

donpetru

Administrators

• Root Admin
  • 6.533 postari

@hixpp02, v-am trimis un mesaj privat. 

@ionut90, detaliile le discutam prin mesageria privata. E interesanta ideea construiri unui sistem 2.1 desi s-ar putea sa fi nevoit sa micsorezi semnalul aplicat pe intrarea amplificatoarelor care vor merge pe satelitii sistemului audio. Acest lucru se poate face usor cu un divizor rezistiv care este prevazut pe cablaj (iata un avantaj in acest sens).

maricris

maricris

Utilizator Tehnician

• Members
  • 129 postari
  • Resedinta:home

as dori si eu 2 pcb -uri daca se poate ...

donpetru

donpetru

Administrators

• Root Admin
  • 6.533 postari

@maricris, verificati casuta cu mesaje private din forum.

Robert22

Robert22

Membru

• Members
  • 70 postari
  • Resedinta:Satu Mare

Buna ziua as dori si eu 3 buc de cablaje daca mai aveti.

donpetru

donpetru

Administrators

• Root Admin
  • 6.533 postari

Un aspect important pe care as dori sa-l subliniez in legatura cu folosirea in punte a doua TDA7294 este acela sa incercati pe cat posibil sa folositi doua TDA-uri provenite din acelasi lot.

In decursul anilor am avut ceva surprize cu montaje in punte realizate cu TDA-uri, cel mai elocvent exemplu fiind cu doua TDA2040 in punte. De fapt, la vremea aceea, era prin 2002, am realizat o statie de amplificare stereo, fiecare canal fiind realizat cu doua TDA2040 in punte, alimentare simetrica. Trei TDA-uri au fost achizitionate din acelasi lot de fabricatie iar unul din alt lot si de la alt magazin. TDA-ul de la alt magazin si cu unul din cele trei TDA-uri nu s-au impacat deloc sa lucreze corect in punte, tin minte ca am fost nevoit sa achizitionez o pereche noua de TDA2040. Cei drept nu am avut ghinionul sa patesc asta cu TDA7294 dar chiar anul asta recent am patit un lucru mai rau cu un TDA8560, pentru auto, de fapt un kit luat de la mivarom. Acest TDA8560, la functionarea in gol, fara nicio sarcina conectata la iesiri, reproduce corect semnalele audio defazate pe cele doua iesiri dar cand ii conectez o sarcina de 8 Ohmi, pe o iesire audio se pierde defazajul (ciudat, nu!!!) iar pe celalalt canal, da pe iesire circa 0,5Vca dupa care intre automat in mute (in protectie). Daca conectez o sarcina de 4 Ohm, e dezastru, fenomenul pe un canal cu pierderea defazajului se pastreaza iar pe celalalt canal intra in protectie automat, fara nici un rost. 

Asadar, mare atentie de unde cumparati TDA-uri.

donpetru

donpetru

Administrators

• Root Admin
  • 6.533 postari

Astazi am expediat colete cu cablaje 2xTDA7294 la urmatori utilizatori (fisierul PDF care sa va ajute la ansamblarea cablajelor a fost trimis prin mesageria privata a forumului):

@hixpp02 - 6 buc.

@maricris - 2 buc.

@nel65 - 2 buc.

@Robert22  - 3 buc.

@ionut90 - 2 buc.

gabiz_ro

gabiz_ro

Membru

• Members
  • 6 postari

Dupa sarbatorile astea trimit banii pentru cele 5 cablaje.

Astept mesaj cu detaliile de plata.

donpetru

donpetru

Administrators

• Root Admin
  • 6.533 postari

V-am trimis un mesaj privat.

• ilie501 ii(le) place mesajul asta

serpanul

serpanul

Membru

• Members
  • 1 postari
  • Resedinta:bucuresti

Salut, unde se realizeaza cablajele?

ionut90

ionut90

Utilizator Tehnician

• Members
  • 227 postari
  • Resedinta:Focsani / New York

E bine sa prevad pe alimentarea TDA-urilor niste sigurante de 5A ??? Sau le montez degeaba ?  :scratchchin:

donpetru

donpetru

Administrators

• Root Admin
  • 6.533 postari

Nu e rau deloc sa montati acele sigurante pe alimentarea kitului. Pentru un regim stereo nu e o problema cei 5A, dar ar trebui totusi vazut curentul consumat in punte, daca intentionati sa folositi kitul intr-un asemenea regim de functionare. Totusi, trebuie precizat faptul ca folosirea sigurantelor nu garanteaza 100% ca integratul va supravetui, am vazut cazuri si mai bune si mai rele (depinde de regimul de functionare la care a fost supus integratul, calitatea acestuia etc.). Dar, un lucru e cert, o siguranta niciodata nu strica.

donpetru

donpetru

Administrators

• Root Admin
  • 6.533 postari

Intre timp am expediat 2 buc. PCB si utilizatorului @niksound.

Totodata, postez mai jos schema de alimentare a unui singur cablaj:

Fișier atașat  PSU TDA7294 stereo-brigded.jpg   60,39K   1 descărcări

0 utilizatori citesc acest topic

0 utilizatori, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

emil.matei.ro Cel mai cuprinzator director romanesc