Sari la conținut

amplif cu 2sc5200


grrunt04

Postări Recomandate

Buna ziua,

 

ce ziceti de schema din atasament? Merita realizat pcb-ul? Folosete 6 bucati 2sc5200 si AO TL071, se alimenteaza la +/- 60 V.

 

M-as apuca de proiect dar ce nu inteleg este rolul lui R24 in colectorul lui T10.

post-23514-0-05733900-1416473252_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, eu nu pot opri nici un utilizator sa testeze scheme electronice, mai ales daca se urmareste imbogatirea experientei practice in electronica. Daca doriti scheme electronice testate, pentru asta am creeat montaje ca GX400 sau AV400v2. Daca doriti sa aflati cum functioneaza sau daca functioneaza alte scheme electronice, fiecare e liber sa faca asta, dar daca nu impleteste bine teoria cu practica, rezultatul nu poate fi cel mai bun (depinde de experienta practica a fiecaruia).

 

Referitor la subiect, postati schema amplificatorului la o rezolutie mai mare, ca sa se poata vedea numerotarea componentelor. Asta daca doriti indicatii punctuale.

In ceea ce priveste schema, are cateva lucruri care nu-mi plac, cum ar fi de exemplu: constructia etajului final (acolo in etajul prefinal ar trebui o dioda). Apoi, circuitul de reactie pare cam fragil, ceea ce poate conduce, in anumite situati, la aparitia oscilatilor pe iesirea amplificatorului (ar merita practic testat pentru a vedea daca este sau nu asa).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AV400v2 foloseste mos-uri, nu as mai cheltui alti bani pentru achizitia mosfet-urilor, 2sc5200 am in jur de 30 de bucati si m-am gandit sa ii folosesc la ceva, de aceea am ales schema aceasta. Ce se poate face sa nu oscileze?

Schema este luata de pe net, nu gasesc cu rezolutie mai buna. Pun si link-ul:http://www.electronica-pt.com/circuitos/en/audio-amplifiers/17-audio-amplifier-200-500w.html

 

Finalii folositi aici sunt Mj15003 (eu voi folosi 2SC5200) si prefinali MJE15031 si MJE15030.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Chiar ?i a?a, dec?t s? te chinui ?i s? pierzi bani cu schema asta, po?i c?uta una mai reu?it?, asta e una castrat? din alta mai complex? ?i-i lipsesc cam multe ca s? fie pe deplin func?ional?. Ar fi de preferat o schem? total simetric? ?i cu etajul final cvasicomplementar npn, nu are nimic dac? g?se?ti una cu trz complementari , se modific? u?or.

...............

Sper c? nu ai crezut reclama cu sutele de wa?i.

Editat de zal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vrut sa realizez PCB-ul deoarece aveam majoritatea pieselor, dar daca ziceti toti ca oscileaza, ca reactia e prea fragila, ca una ca alta ... m-am lasat pagubas. Nu m-am uitat la sutele de wati, aveam nevoie de doar 100 de wati, mai bine zis 2x100W.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock