Sari la conținut

Transformator toroidal 2x24V. Punte redresoare


Florin_dioda

Postări Recomandate

  • 2 months later...

Ca sa obtineti acei 2x24Vdc va trebui sa folositi niste diode Zener de 24V si sa redimensionati corespunzator, in functie de curentul de consumat, acele rezistoare de 2k2-1W. Ca sa faceti asta va recomand sa studiati si articolul urmator:

[sharedmedia=ccs:custom_database_1:12]

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Intentionez sa alimentez modulul de aici:

http://www.amplifiercircuit.info/2013/12/tda7294-audio-amplifier-2-x-80w.html?m=1

- Am luat 1N4749 zenner de 24V 10.5mA

- Tensiunea pe rezistor: 40 - 24 = 16V

- In datasheetul TDA-ului scrie MAX: 65mA (pentru un Integrat. Acum intrebarea mea este: Sunt 65mA pentru un integrat dar eu il fac stereo/bridge deci am doua. Calculez tot cu 65mA sau se schimba valoarea asta daca modulul are doua integrate?). Continuand calculul cu 65mA:

- Curentul maxim prin rezistor: 65 + 10.5 = 75.5mA

- R = 16 / 0.075 = 213.3ohmi (220ohmi)

- P = 220 x (0.075)^2 = 1.23W (3W)

 

Deci rezistentele ar trebui sa fie 220ohmi 3W nu? Daca da, asta se aplica pentru varianta cu doua rezistente nu pentru cea cu patru ca in schema, nu?

Editat de Florin_dioda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine ma interesa un regulator de tensiune nu o punte redresoare. Tranformatorul e destul de bun. (Cel din primul post) Am puntea redresoare din schema de mai sus facuta (fara "sectiunea optionala"). Mie imi trebuie un stabilizator de tensiune de 24V si vazand "sectiunea optionala" din schema ce scoate 15V m-am gandit ca pot sa o fac si pentru 24V pentru ca este mai ieftin de realizat. Dar daca spuneti ca nu merge nu am decat sa fac un stabilizator cu LM-uri. Multumesc oricum pentru ajutor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock