Sari la conținut

Alimentare circuit de dirijare triac


Postări Recomandate

Intentionez sa fac un dispozivit pentru reglarea luminozitatii unui bec, ce va inlocui intrerupatorul. Am o problema cu alimentarea microcontrolerului: cind triacul este blocat, totul e ok, cind il activez (becul arde), tensiunea pe triac e mica, si deci nu pot obtine o tensiune permamenta pentru microcontroler. Am gasit o metoda, sa las o mica perioada de timp triacul blocat (astfel reusesc sa incarc condensatorul de filtraj pina la semiperioada urmatoare), dar totusi as dori sa evit aceasta metoda. Rog ceva pareri, sfaturi cum as putea rezolva aceasta problema. Imi cer scuze daca am formulat incorect ideile. Ms anticipat.

post-5050-0-63838700-1412342537_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand iesirea MCU este in 0 logic, se aplica un implus pe poarta triacului in mod direct, fara a limita curentul de poarta cu ajutorul unui rezistor, ceea ce nu este bine. Acest lucru, in anumite conditii, poate creste tensiunea pe bec, mai mult decat este necesar, si il arde. Cam asta ar fi cea mai plauzibila explicatie la fenomenul pe care l-ati descris mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

^Da, tranzistorul consuma din Vcc un curent dat de factorul lui de amplificare (actionat in baza cu cca. 2,5mA) si in functie de cat timp este comendat sa fie deschis. Ai putea sa intercalezi un rezistor care sa limiteze curentul la 100mA sau cat are nevoie tiristorul, si ai putea sa setezi uC-ul ca timpul sa fie scurt, in functie de ce admite tiristorul pentru amorsare. Timpul mai lung inseamna consum inutil de 100mA pe care nu stiu daca ii poti obtine cu cei 330n.

Redresarea de dupa 330n poate fi imbunatatita.

Cei 330n pot fi mariti daca zenerul suporta asta.

Comanda de amorsare pentru luminozitate maxima poate sa vina la o tensiune de 40-50V, nu inseamna mai nimic pentru luminozitatea becului, dar da posibilitatea incarcarii filtrajului.

O solutie clasica costa 10-15 lei si e simplu de implementat. Probabil tu doresti ceva in plus in afara de luminozitate reglabila...

 

Am spus tiristor si e triac, mea culpa... Problemele insa raman aceleasi.

Editat de smilex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Initial am facut acest dispozitiv cu alimentare separata, cuplajul intre MCU si triac era facut cu MOC3052, totul lucra perfect. Unghiul de taiere se poate seta de la 10-90% (este doar experiment). Acum am incercat cu alimentare de pe triac, am aplicat de la MCU impulsuri cu durata in crestere 10-90%, ca sa pot observa cum se comporta tensiunea pe microcontroler, astfel ne ajungind la 90%, tensiunea cade sub 3V, mai departe proces necontrolat.

Am incercat sa limitez curentul prin introducerea unei rezistente de 330ohm, dar nu se mai activeaza triacul.

"Probabil tu doresti ceva in plus in afara de luminozitate reglabila..." Aveti dreptate, intentionez sa conectez un modul radio, atunci si mai complicat o sa fie- modulul in regim Tx consuma circa 13mA.

Urmeaza sa testez cum ati spus, sai dau un impuls scurt, si sa tai tensiunea de pina la 40V.

Multumesc pentru sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Timpul de amorsare il pot seta eu in program. La moment aplic semnal PWM cu durata de la (0.8-9.2)ms. Ma gindeam sa introduc un circuit RC, pentru formarea impulsului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, seteaza tu din soft. Vezi in pdf-ul triacului ce timp de amorsare necesita, poate ca 0,5ms e suficient. Aici ai de exemplu diversi curenti necesari in poarta (de la 5mA in sus) si diversi timpi (de la cateva us in sus) in pdf-urile aferente.

Pun o schema:

post-1355-0-42372600-1412363009_thumb.gif

In stanga ai cu atac pozitiv in poarta, in dreapta cu front negativ in poarta (triacul se amorseaza si cu negativ).

Rezistorul de 22-47 ohmi se poate mari daca curentul necesar in poarta e mic, de exemplu pentru 10mA e suficient 220-330 ohmi, astfel comsumul din filtraj e mai mic.

Redresarea s-a schimbat ca in schema, ofera mai mult, dar condul de 330n poate fi modificat daca nu ajunge.

 

Se practica un RC (100+0,1u) paralel pe triac/tiristor pentru evitarea amorsarii accidentale la perturbatii (dv/dt mari).

Editat de smilex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E posibil sa ajunga si mai putin de 2x1000, dar incearca intai asa, apoi daca esti constrans de spatiu, micsoreaza-le.

Nu-ti fa probleme, 330n le va incarca foarte usor, tensiunea mare din 330n face ca energia transferata sa fie foarte mare, mai mare decat intr-un 1000u/5V.

 

Sa lasi din soft daca poti sa amorseze la cel putin 30V pe triac ca sa dai timp condului de 330 sa se incarce cu ceva energie.

Cred ca si 0,1ms ar putea fi de ajuns ca impuls de amorsare. La ce-am vazut prin pdf-uri, e uzual 2us, 100us ar trebui sa fie ok. Dar probabil depinde si de performantele triacului tau.

Editat de smilex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar mai fi o solutie mai degraba electrica decat electronica,care se poate aplica in cazul in care ai trei fire la intrerupator,si anume aduci un nul pe al treilea fir , sau prin reglarea doar a unei semialternante daca nu ai nevoie de toata puterea becului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru c? triacul ?unteaz? practic alimentarea ?i vrei maximum de putere ?n bec, ai putea s? faci un fel de reac?ie printr-un divizor prin care microcontrolerul s? sesizeze sc?derea tensiunii de alimentare sub cei 5,6v ?i s? modifice unghiul de deschidere al triacului. ?n felul ?sta s-ar face un echilibru ?ntre tensiunea de alimentare ?i puterea maxim? ob?inut?. Eu a?a am de g?nd s? fac ?ntr-un montaj asem?n?tor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intentionez sa fac un dispozivit pentru reglarea luminozitatii unui bec, ce va inlocui intrerupatorul. Am o problema cu alimentarea microcontrolerului: cind triacul este blocat, totul e ok, cind il activez (becul arde), tensiunea pe triac e mica, si deci nu pot obtine o tensiune permamenta pentru microcontroler. Am gasit o metoda, sa las o mica perioada de timp triacul blocat (astfel reusesc sa incarc condensatorul de filtraj pina la semiperioada urmatoare), dar totusi as dori sa evit aceasta metoda. Rog ceva pareri, sfaturi cum as putea rezolva aceasta problema. Imi cer scuze daca am formulat incorect ideile. Ms anticipat.

Fara o separare galvanica pe alimentare MCU, montajul ala nu-l vad sa aiba o durata de viata mare.

Doi, eu va propun sa folositi un alt tranzistor pe comanda (spre ex., din componenta unui optocuplor cu Uce mare) si chiar un diac in poarta triacului. Daca se utilizeaza BT139, acesta are nevoie de 2A peak pe poarta pentru o functionare corecta (la cca 5V). In aceste conditii, circuitul desenat trebuie regandit aproape complet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut rost de un intrerupator chinezesc care inlocuieste intrerupatorul clasic si are incorporat: Senzor de miscare, microfon, senzor lumina, si comuatator ON/OFF. La el se foloseste o schema idendica, dupa posibilitati o sa incerc sa desenez schema de putere. Montajul lor lam testat, functioneaza perfect. Cred ca o posibil de obtinut tensiune de pe triac. Am masurat din curiozitate cit este tesnsiunea medie pe triac, multimetru imi arata cam 16VAC.

Editat de pereman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ce am testat montajul am urmat unele recomandatii propuse, totul este ok. Urmeaza pe partea soft sa introduc unele modificatii, dupa ce o sa pot vedea la osciloscop. O sa fac un test personal, sa vad la ce tensiune un bec incepe sa lumineze ca sa exclud aceasta portiune.

As vrea sa pot regla luminozitatea cu un anumit pas-5%, din pacate scara nu e liniara si o sami fie mai complicat.

Credeti ca se merita de introdus un ptocuplor ? spun asta deoarece in acest motaj vom avea GND, sau Vcc comun, nustiu daca se merita. Am vazut ca unii folosesc legatura MCU-Triac printr-un singur rezistor.

 

Ati putea sa-mi recomandati un triac mai potrivit pentru astfel de aplicatie? Eu am folost BT139 deoarece altul la moment nu am. As prefera pe cei din seria BTxx sau BTAxx, ii gasesc mai usor.

Editat de pereman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock