Sari la conținut

Convertor 12Vcc-220Vca chinezarie


kata999

Postări Recomandate

Buna. Am primit un convertor auto 12Vcc-220Vca dar are cateva piese lipsa. Pe placa sunt notate "IGBT-22", sunt direct pe iesirea de 220V. In partea opusa mai are 6 buc. IRF3205, 3 transformatoare EI33-1KW-12B. Partea de comanda (cred), este cu TL494-C. Daca are cineva o idee ce sunt piesele lipsa, as fi recunoscator. Atasez si cateva poze. Multumesc.

 

96GQQU.jpg

vxLAWV.jpg

35fwWL.jpg

dAaY8n.jpg

FIdQVl.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toti patru sunt IRG4PC40FD.Trebuie schimbati toti si verificata forma semnalului in porti ,inainte de alimentarea cu tensiunea de 300

 

ps

totusi,s-ar putea sa nu fie originali montati ci in urma unei interventii

IRG4PC40FD.pdf

Editat de nel65
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Buna. Am revenit... am montat tranzistorii si am alimentat convertorul de pe o baterie R9. Intra ceva protectie, adica se aprinde led-ul rosu si piue speaker-ul. Pe iesirea de 220V nu scoate nimic, este cumva posibil sa fie protectie la tensiune minima pe baterie? Sau poate fi altceva... Am uitat sa mentionez, nu dispun de un osciloscop, deci nu pot verifica forma semnalului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum adica baterie R9?Baterie de 9V?Cam toate invertoarele de la 12V nu functioneaza la o tensiune mai mica de 10.5V ,deoarece se considera bateria de 12V ca fiind descarcata la aceasta tensiune.Deci chiar daca invertorul ar avea consum in gol zero amperi ,cu 9V tot n-ar fi in regula,dar cum consumul e de cateva zeci de miliamperi ,chiar mai mare,sigur n-au mai ramas cei 9V

Una peste alta ,o sursa de 12V in locul bateriei de 9V si niste rugaciuni inainte ,daca nu exista osciloscop

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum adica baterie R9?Baterie de 9V?Cam toate invertoarele de la 12V nu functioneaza la o tensiune mai mica de 10.5V ,deoarece se considera bateria de 12V ca fiind descarcata la aceasta tensiune.Deci chiar daca invertorul ar avea consum in gol zero amperi ,cu 9V tot n-ar fi in regula,dar cum consumul e de cateva zeci de miliamperi ,chiar mai mare,sigur n-au mai ramas cei 9V

Una peste alta ,o sursa de 12V in locul bateriei de 9V si niste rugaciuni inainte ,daca nu exista osciloscop

cum adica baterie R9?Baterie de 9V?Cam toate invertoarele de la 12V nu functioneaza la o tensiune mai mica de 10.5V ,deoarece se considera bateria de 12V ca fiind descarcata la aceasta tensiune.Deci chiar daca invertorul ar avea consum in gol zero amperi ,cu 9V tot n-ar fi in regula,dar cum consumul e de cateva zeci de miliamperi ,chiar mai mare,sigur n-au mai ramas cei 9V

Una peste alta ,o sursa de 12V in locul bateriei de 9V si niste rugaciuni inainte ,daca nu exista osciloscop

:-) Am sa incerc sa alimentez de pe o sursa de pc... cu rugaciunile mai greu :)) dar totusi va apreciez umorul. O zi buna va doresc.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu daca e umor ,insa eu dupa ce verific de 20 ori un montaj ,dupa ce verific formele de unda ,dupa ce verific din nou tot ce se poate verifica ,tot scuip in san cand bag tensiunile normale,si chiar si asa tot am parte de surprize...cateodata

 

 

ps

acum ,cu 200 de tuica in fata ,imi vine si mie sa rad de ce am scris

Editat de nel65
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock