Sari la conținut

Senzor crepuscular, schema modificata, cine mi-o poate explica?


amper11

Postări Recomandate

Am o mare rugaminte pentru electronisti. Am o schema luata de aici http://read.pudn.com.../Suntracker.pdf utilizata la orientarea panourilor fotovoltaice.

Eu am modificat-o si am obtinut un senzor crepuscular care functioneaza, dar vreau sa stiu ce rol au componentele electronice din schema modificata pentru ca trebuie sa o prezint.

 

Ce mi se pare interesant este functionarea cu intrare la inversoarea 10 si nu mai are nimic conectat pe neinversoare si iesire, sunt in aer.

 

Ce stiu este: Schema are o fotorezistenta care detecteaza lumina si in functie de ea difera rezistenta,

din potentiometre se regleaza pragul de declansare. cand lumina scade sub pragul setat, este actionat releul

 

Va rog sa mi-o explicati, stiu ca erau scheme mai simple dar aceasta am avut-o si am realizato practic, iar acum este prea tarziu pentru alte scheme.

 

Ma intereseaza ce rol au in circuit fotorezistenta, potentiometrele, amplificatorul, de ce trebuie utilizata inversoarea celui de-al doilea amplificator, ce rol are tranzistorul, de ce trebuie alimentata la 9 V si nu la 12. si eventual ce rol condensatoarele si rezistentele

 

Schema comanda 2 relee

post-29750-0-19989500-1404838420_thumb.jpg

 

Schema modificata un releu

 

post-29750-0-05128300-1404838503_thumb.jpg

 

 

Va multumesc,

Cu stima

amper 11

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot intra pe respectivul site.

Pai nu e site, este imagine, o schema.

Site-ul este acesta http://xtronic.org/circuit/sensor-shadow-twilight-with-ldr/

 

asta am realizat-o practic, functioneaza, dar nu stiu rolul componentelor din ea

Adica asa la plezneala?Ce nivel de cunostinte aveti in domeniu? Functionarea AO va este cunoscuta?

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Montajul acesta, chiar daca are senzor foto la fel ca cel crepuscular, avand o aplicatie diferita, compara doua valori(IC1a este in configuratie de comparatorc cu histerezis) de intensitate luminoasa si in functie de rezultat, actioneaza, la cel crepuscular sezizeaza doar un prag de itensitate a luminii.

P.S.

Ati reusit sa vedeti schema recomandata de mine?

Solutia Dvs. este inutil de "stufoasa".

Editat de miron1947
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PC1 impreuna cu VR1 si PC2 cu R1 formeaza bratele unei punti pe diagonala careia sunt conectate intrarile IC1a si in functie de sensul dezechilibrului rezultat din diferenta de iluminare pe cele doua fotorezistente iesirea lui va bascula in + sau in 0.

P.S.

In schema Dvs. fotorezistentele sunt notate PC.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock