Sari la conținut

Amplificator ?n contratimp cu EL12


zal

Postări Recomandate

Acesta e al doilea amplif proiectat ?i construit de mine, unul ?n contratimp (PP - push-pull vorba englezului). Descriptiv are trei etaje, cel de intrare ?i cel defazor tip catodin?, ambele cu ECC83 ?i etajul final cu dou? EL12 ?n contratimp, cu negativare fix? ?i Ug2 stabilizat?. Puterea minim? 25W pe o sarcin? de 4...8 Ohmi selectabil? ?i f?r? deformarea vizibil? a sinusoidei ?n banda 30Hz - 20kHz. Puteam scoate mai mult, dar nu m? intereseaz? distorsiuni ?i s? consum aiurea l?mpi scumpe. Am mai modificat unele module ?n timp, v? prezint varianta final? (p?n? acum).

Pentru schem? m-am inspirat din amplifuri de epoc? (Siemens & Halske, Klangfilm, etc), ?n zilele noastre nu am prea g?sit amplifuri noi realizate cu EL12.

Ampliful a fost construit f?r? reac?ie, c? a?a-mi place mie. Curentul prin l?mpile finale e monitorizat cu un acometru, tensiunea anodic? e cu temporizare, l?mpile finale s?nt protejate contra scc ?i r?m?nerii f?r? sarcin? a trafo de ie?ire. Ampliful are un circuit de a?teptare (st-by tot vorba englezului), ?i comutator stereo/mono la intrare.

Toate piesele din partea audio s?nt selec?ionate ?i ?mperecheate inclusiv l?mpile ECC83, cele finale nu au nevoie de ?mperechere. Trafo de ie?ire s?nt tipul 1650HA de la Hammond, iar l?mpile finale s?nt legate ca pentode, de?i aveam posibilitatea de a folosi ?i prizele ptr regimul ultraliniar, nu le-am folosit, acestea fiind dimensionate ptr alte l?mpi (exemplu EL34 - 43%). Trafo de alimentare e recuperat ?i recondi?ionat de mine dintr-un amplif Philips din 1948.

F?r? a folosi piese exotice ?i ulei de ?arpe, pot spune c? a ie?it foarte bine.

Poze cu schema amplifului ?i diverse faze ale construc?iei.

Editat de zal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
Vizitator lucian2

vad ca te-ai inspirat din schemele vechi.buna idee la EL12 conform catalogului exista EL12 si EL12special.

ai utilizat EL12 normal.din cite tin eu minte EL12special avea iesirea de anod sus la capison desi nu am avut ocazia de vedea un amlificator cu asemenea tuburi nici o data.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Prin 1977 a fost postat? o schem? cu EL12S ?n contratimp, atacate cu o catodin? cu ECC83 ?n Tehnium. Lampa se g?sea ?n magazine la noi, fabricat? de Tesla, dar utilizarea era limitat? din cauza soclurilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock