Sari la conținut

Amplificator clas? A cu EL12


zal

Postări Recomandate

Acesta e un amplif de 2x6W clasic ?n clas? A cu un singur tub final pe canal, un tip cunoscut din englez? ca SE (single ended), acestea fiind primele amplifuri concepute acum 90 de ani, cu triode la acea vreme.

Pentru un aer retro s-au folosit tuburi din seria 1938, cunoscut? ca seria ''german? de o?el'', datorit? unora dintre tuburi, ?nchise ?n carcas? de tabl?. E cazul aici a pentodei EF12. E un amplif scump din cauza pre?ului l?mpilor, restul componentelor s?nt normale, nimic audiofil. Ca facilit??i ar fi reglajul de volum, comutarea stereo/mono ?i corec?ie fiziologic? (loudness ?n englez?).

Schema e destul de simpl?, prima pentod? e conectat? ca triod?, a?a dispar diferen?ele de amplificare ?ntre tuburi, pre?ul lor nu permite cump?rarea ?i sortatea mai multora. Rez din catod marcat? cu ro?u determin? amplificarea ?i tensiunea din anod, ideal jum?tate din cea anodic?. Ptr pentoda final? exist? ?n afara schemei un comutator ce schimb? leg?turile ?ntre anod ?i G2 dintre EL12 ?i EL12S, plus o born? ptr anodul din cap. Am mai introdus o siguran?? la intrarea ?n primarul trafo final de 250mA temporizat?. ?mpotriva r?m?nerii f?r? sarcin? a secundarului, o rez e conectat? permanent ?n paralel pe ie?ire. Mai exist? posibilitatea mont?rii unui comutator ptr func?ionarea tubului final ca triod? sau pentod?, r?m?ne de experimentat.

Trafo de ie?ire cu Ra 3,5kohmi s?nt realizate pe miezuri de 12cm2 din UPS-uri, bobinate 1/4P-S-1/2P-S-1/4P total 2700 sp 0,25mm ?i 136 sp 1mm, primarele ?i secundarele ?nseriate. ?ntrefierul e foaie de h?rtie obi?nuit?.

Sursa e clasic? cu dubl? diod? cu vid, EYY13, din aceea?i serie, temporizatea natural? oferit? de ea m-a scutit de alte montaje suplimentare. Droselul e improvizat din primarul unui trafo mic ptr 120Vca. Trafo de alimentare provine dintr-un radio Geruphon. Semireglabilul bobinat ptr reglarea brumului de filament e inutil, l-am pus totu?i de frumuse?e ?i l-am ?nlocuit apoi cu dou? rez fixe de 100 ohmi. Tensiunea ptr filamentele EF12 e redresat? ?i filtrat? CRC.

?n continuare schemele, poze din timpul lucrului ?i cu ampliful terminat. ?asiul e cutia unui vechi hub.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
Vizitator lucian2

este o schema interesanta.tuburile El12 sint 2 variante conform catalogului.EL12special are anod la capison.nu am vazut nici o data un amplificator realizat cu aceste tuburi.in afara de documentatia oficiala siemens halske nu a utilizat aproape nimeni seria El12.

in radiourile pe tuburi era utillizat El11 sau ECL11 tub final audio.

in schemele mai serioase negativarea fixa are cite un reglaj pe fiecare tub in parte.

in timpul functionarii tubului final se vede o lumina albastru violeta pe grila 2.observind intensitatea acestei lumini poti aprecia regimul de functionare al tubului final.lumina violet intensa arata un tub suprasolicitat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am o pereche de EL12S Tesla resoclate ptr octal, pe care mi-e lene s? le re-resoclez la cel original.

Ampliful e clas? A, nu are negativare fix?.

Lumina albastr? a ap?rut dup? c?teva zeci de ore de ascultare cu acelea?i tuburi noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock