Sari la conținut

Poză

GX400 rev.2 (ultima revizie cu GX400A si GX400B)

- - - - - GX400A GX400B 400W Audio Amplifier GX400

• Conecteaza-te daca doresti sa raspunzi
282 răspunsuri în acest subiect

donpetru

donpetru

Administrators

• Root Admin
  • 6.831 postari
  • Resedinta:Galati

Asa cum a mai spus in acest topic, nu mai am cablaje fara piese, am doar cablajele complet asamblate folosite in testele din video-urile postate pe youtube.

paradise660

paradise660

Membru

• Members
  • 1 postari
  • Resedinta:Greci

Mai dispuneti de aceste amplificatoare ? As fi interesat insa nu chiar acum.

donpetru

donpetru

Administrators

• Root Admin
  • 6.831 postari

Asa cum a mai spus in acest topic, nu mai am cablaje fara piese, am doar cablajele complet asamblate folosite in testele din video-urile postate pe youtube.

rotundu

rotundu

Membru

• Members
  • 2 postari
  • Resedinta:Brasov

Buna! Nuj va suparati, dar nu am avut timp si rabdare sa caut cum pot sa cumpar kit-uri (cablaj, asamblat oricare varianta) AV400v2 in varianta MOSFET si BJT cate 2 fiecare, plus documentatia .pdf pentru ele. Va rog sa-mi comunicati ce este disponibil, cum pot sa cumpar si eventual un pret. 

Multumesc.

donpetru

donpetru

Administrators

• Root Admin
  • 6.831 postari

Pai ceea ce am spus eu cu o postare mai in urma cred ca este destul de concludent, nu are rost sa mai repet.

Editare ulterioara: Disponibile pentru vanzare sunt 1 buc. GX400A si 1buc. GX400B, folosite in testele de pe youtube.

In ceea ce priveste AV400v2, documentatia amplificatorului este de vanzare in format pdf si doar atat, fara cablaje. 

rotundu

rotundu

Membru

• Members
  • 2 postari
  • Resedinta:Brasov

Buna! Doresc sa le cumpar -  1 buc. GX400A (FET) si 1buc. GX400B (BJT). Pot sa le folosesc la un amplif stereo sau mai bine ca ampli de sub? Pot fi inlocuiti verticalii cu laterali (EXICON) ce modificari sunt necesare si daca se merita - ma refer la performanta nu la pret.

Doresc sa cumpar documentatia pentru AV400v2  ambele versiuni - MOSFET si BJT. Aceiasi intrebare pentru MOSFET - daca pot fi inlocuiti cu laterali si ce schimbari sun necesare in schema?

Am putine postari si nu pot sa trimit mesaj privat. Va rog sa-mi comunicati cum putem efectua tranzactia mentionata. 

Va multumesc.

donpetru

donpetru

Administrators

• Root Admin
  • 6.831 postari

@rotundu, v-am trimis un mesaj privat vis-a-vis de cele spuse mai sus. Vom continua discutia acolo iar ulterior o sa vin cu o completare in acest topic despre adaptarea GX400 pe MOSFET-uri laterale.

Editare ulterioara: In acest moment nu mai este nici un cablaj disponibil pentru vanzare, nici modulele de amplificare folosite in teste deoarece au fost vandute. 

uscatu83

uscatu83

Membru

• Members
  • 37 postari
  • Resedinta:Popesti Leordeni
Donpetru ziceti-mi va rog daca pot pune 33pf in locul lui 39pf ca nu gasesc, am fost pe Maica Domnului si nu avea nimeni .
Cablajele le-am facut prin metoda print pe coala normala de xerox, presat cu fierul de calcat si curatat cu apa si periuta de dinti. Corodarea nu am facut-o ca astept piese si clorura de la Miva.
Amplificatoarele le voi face pe complementare.

Fișiere atașate (doar utilizatorii pot descarca fisiere)

Editat de uscatu83, 02 martie 2017 - 04:16 .

donpetru

donpetru

Administrators

• Root Admin
  • 6.831 postari

Da, puteti folosi 33pF sau 47pF, daca nu gasiti de 39pF, dara atentie la tensiunea de lucru, recomand min. 500V.

Cablajele arata promitator. Succes la mesterit in continuoare.

uscatu83

uscatu83

Membru

• Members
  • 37 postari
Ziceti-mi va rog ce tranformator mi-ar trebui pentru doua module gx400, cati volti, amperi pe ramura, 55v pe ramura e bine? Si puterea totala. Vroiam sa trimit la Petra sa vad cat ar costa, la mana a doua nu prea am gasit nimic.
Multumesc.

donpetru

donpetru

Administrators

• Root Admin
  • 6.831 postari

Daca folositi boxe de 8 Ohm puteti merge lejer pe varianta de 2x55V (editare ulterioara: in gol), ~630VA, daca veti folosi si boxe de 4 Ohm alegeti un min. 800VA, tot cu 2x55V (in gol).

uscatu83

uscatu83

Membru

• Members
  • 37 postari
Incet, dar sigur. Donpetru am o nelamurire. Am montat mje340 de bias, dar ramane libera t tresa langa el, o las asa sau trebuie legata la ceva?
In locul lui bzx55c3v9 am primit bzx85c3v9, pot pune asa , sau sa iau cu 55?

Editat de uscatu83, 07 martie 2017 - 05:44 .

donpetru

donpetru

Administrators

• Root Admin
  • 6.831 postari

Incercati sa folositi BZX55.

Pentru alte tipuri de diode zener D4, D15 si D18 vor trebui micsorate valorile lui R10, R51, R63 de la 22k - 2W la 10k - 3W

Dupa cum ati montat MJE340 in circuitul de bias observ ca vreti sa construiti versiunea cu finali BJT (2SC5200 / 2SA1943). Acum am observat ca in schema electronica cu finali BJT in circuitul superdioda am notat Q13 MJE340, cand in mod normal conform cablajului trebuia sa fie notat in schema Q9, Q13 nefiind pe cablaj montat, terminalele acestuia fiind strapate conform indicatiilor din fisierul PCB cu toate straturile. Pentru a usura operatia de asamblare recomand tuturor sa urmeze indicatiile din fisierul PCB cu toate straturile si cu acel tabel cu explicatii imediat sub cablaj.

Deci, asa cum arata cablajul dvs., in spatele tranzistorului de bias MJE340 montati un strap pe amprenta tranzistorului Q13 intre terminalele E si C ale acestuia sau E si B, e tot una.

• uscatu83 ii(le) place mesajul asta

uscatu83

uscatu83

Membru

• Members
  • 37 postari
Cu finali complementari fac cablaje. Am strapat Q13 ch fludor pe spatele placii.
Multumesc frumos pentru indicatii. De ca cine am luat bzx85 in loc de 55, mi-a zis ca merge si de putere mai mare, bine ca v-am intrebat.

Editat de uscatu83, 07 martie 2017 - 08:08 .

donpetru

donpetru

Administrators

• Root Admin
  • 6.831 postari

Nu in toate circuitele seria BZX55 este compatibila cu BZX85. 

0 utilizatori citesc acest topic

0 utilizatori, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

emil.matei.ro Cel mai cuprinzator director romanesc