Sari la conținut

Poză

Camera foto kodak c1530

• Conecteaza-te daca doresti sa raspunzi
23 răspunsuri în acest subiect

valny

valny

Premium User

• Tehnium Azi
  • 486 postari
  • Resedinta:slatina
Dupa masuratorile mele este legat la 2 din capetele trafului.Fișier atașat  DSCN6.jpg   223,42K   4 descărcări

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 11.062 postari
  • Resedinta:Brasov
Incercati sa depistati unde este dioda dintre transformator si condensator si ce tensiune de lucru are acesta.
Daca descoperiti dioda, puteti masura intre ea si transformator pe domeniul AC, daca convertorul de tensiune functioneaza.

Editat de miron1947, 01 mai 2014 - 12:41 .

valny

valny

Premium User

• Tehnium Azi
  • 486 postari
Din nefericire nu am găsit nici o diodă. Am bănuiala că i-am ars integratul de comandă. Aşa că am renunţat la a-l mai repara şi l-am ansamblat la loc. Face poze foarte fidele şi cu mici artificii pot poza şi la interior. Sper că nu vă supăraţi dar complexitatea şi mai ales micimea montajului mă face să renunţ. N-aş vrea să stric altceva în el şi să-l fac inutilizabil. Mulţumesc din suflet celor care s-au implicat, mai ales d-lui Miron care, ca de obicei, a pus suflet să mă ajute. Ne auzim cu ocazia celorlalte proiecte. MULŢUMESC!

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 11.062 postari
La ce tensiune se incarca condensatorul blitz-ului, ce scrie pe el?
Daca doar partea de incarcare este defecta, se poate suplinii cu un oscilator cu un tranzistor.

Editat de miron1947, 02 mai 2014 - 09:01 .

valny

valny

Premium User

• Tehnium Azi
  • 486 postari
La 360V parcă.

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 11.062 postari
Sunteti sigur, nu scrie pe el?
La cat este de mica(distanta intre electrozi) lampa nu cred ca are nevoie de tensiune asa mare.

valny

valny

Premium User

• Tehnium Azi
  • 486 postari
După cum spuneam am reansamblat aparatul din motivele expuse în postarea anterioara. Ptr. a citi ce scrie pe condensator ar însemna să-l desfac din nou inclusiv din lipituri şi nu ştiu cât va rezista cablajul.

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 11.062 postari
Eu v-am intrebat de tensiunea lui si la comentariul 17(ceva mai sus) dar n-ati binevoit sa-mi raspundeti, poate atunci era inca desfacut si nu era o problema sa cititi ce scrie pe el.

valny

valny

Premium User

• Tehnium Azi
  • 486 postari
Asa este imi cer mii de scuze asta se intampla cand citesc pe fuga mesajele. Am inteles de tensiunea pe dioda. Imi cer scuze din nou.

Editat de valny, 02 mai 2014 - 01:05 .

0 utilizatori citesc acest topic

0 utilizatori, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

emil.matei.ro Cel mai cuprinzator director romanesc