Sari la conținut

Magnetofon Rostov 105 - fabric. 1988


sxnake2014

Postări Recomandate

Va rog daca poate cineva sa-mi dea si mie lista cu valorile condensatorilor electrolitici care trebuie inlocuiti intr-un magnetofon Rostov 105 - fabricatie 1988 ,daca se poate si o schema de Rostov 105 in limba romana .

Multumesc anticipat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Buna ziua,

M-am hotarat sa schimb electroliticii unui Rostov 105 si intampin probleme la polaritate deoarece nu este trecut '+' pe cablaj si nici pe schema.

Va atasaez o parte a schemei cu C1 si C3 care sunt de 10uF insa nu au polaritate mentionata nici in schema, nici pe cablja, nici pe condensatorii originali de pe placa. Ma poate ajuta cineva experimentat cu clarificarea pozitionarii va rog? Unde pun '+' ???

Multumesc anticipat.

Cand termin treaba am sa postez lista cu condensatorii electrolitici de la Rostov 105, cred ca intereseaza multa lume. Eu am cautat si nu am gasit.

Salutari.

post-29027-0-17274600-1399126059_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc ptr raspunsul prompt.

Da, cei 2 si ar mai fi inca 2 pe o placa.

Eu am cumparat condensatori electrolitici de 10uF.... cu "+' si '-". Pot monta astfel de consensatori si cum??? Oricum?

Daca nu, atunci inseamna ca trebuie sa cumpar condensatori electrolitici bipolari de 10uF? Care se vor monta ca un condensator 'fix', fara +/- ?

Salutari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog daca poate cineva sa-mi dea si mie lista cu valorile condensatorilor electrolitici care trebuie inlocuiti intr-un magnetofon Rostov 105 - fabricatie 1988 ,daca se poate si o schema de Rostov 105 in limba romana .

Multumesc anticipat .

 

 

Pentru valorile elctroliticilor din Rostov si schema in limba romana , lasati o adresa de mail pe PM si va trimit tot ce aveti nevoie !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce am demontat, cred eu, toti electroliticii mi-a rezultat urmatoarea lista:

  • 2000 uF / 50V = 10 buc
  • 500 uF / 6,3V = 2 buc
  • 200 uF / 25 V = 5 buc
  • 200 uF / 25 V = 2 buc
  • 100 uF / 25 V = 2 buc
  • 100 uF / 6,3 V = 3 buc
  • 50 uF / 50 V = 1 buc
  • 50 uF / 16 V = 2 buc
  • 50 uF / 6,3 V = 2 buc
  • 30 uF / 6,3 V = 2 buc
  • 20 uF / 50 V = 1 buc
  • 20 uF / 16 V = 4 buc
  • 10 uF / 16 V = 12 buc
  • 5 uF / 50 V = 2 buc
  • 5 uF / 16 V = 6 buc
  • 2 uF / 25 V = 9 buc
  • BIPOLARI: 10 uF / 16V = 4 buc + 5 uF / 16V = 2 buc

Insa am ceva dubii si poate cu ajutorul d.lui Miron si al lui "dominicue' mai clarificam.

Bipolari mi-au rezultat 6 condensatori. Sunt in dubiu deoarece pe unii condensatori originali nu exista marcat + sau - dar in schema il arata a fi electrolitici (se mentioneaza +) iar pe cablaj este mentionat +. Eu am pus electrolitic conform schemei/cablajului. Este corect?

De exemplu condensatorul ' K50-16 20uF/16V 8506 ' nu are marcat +/-...

Bipolarii am gasit cate 2 pe 3 placi, anexez o poza. Placa de la mijloc dreapta, cea de la baza stanga (C1 si C3 din postul de mai sus) si cea demontata (langa mag).

Ce se poate intampla daca in loc de bipolar am pus un electrolitic? Se strapunge condensatorul insa poate avea si alte efecte asupra aparatului?

Multumesc anticipat ptr rapsunsuri si ajutor.

Acum am mai descoperit inca 4 x 2000uF/50V! Este o 'baterie' intre motor si traf. Deci in total 10 buc.

post-29027-0-21942000-1399178585_thumb.jpg

Editat de Busulica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Condensatori bipolari ar trebuii sa fie 2 buc de 5uF/16V si 2 buc 10uF/16V , deci in total 4 bucati !!!!

 

Cei de 5 uF se schimba cu 4,7 uF/50V si cei de 10 uF cu 10uF/25V - NEPOLARIZATI.

 

Ai reusit sa descarci schema in romana??? si ce ti-am mai trimis??

 

Bateria de condensatoare , daca ti mortis sa o inlocuiesti poti linistit folosii un singur condensator de 10000 uF/63V sau si mai bine la 80V

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bipolari mi-au rezultat 6 condensatori. Sunt in dubiu deoarece pe unii condensatori originali nu exista marcat + sau - dar in schema il arata a fi electrolitici (se mentioneaza +) iar pe cablaj este mentionat +. Eu am pus electrolitic conform schemei/cablajului. Este corect?

 

Daca in schema apar ca condensatori polarizati si pe placa exista marcajul de + se inlocuiesc cu polarizati , deci ai procedat corect .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dominicue: Am deschis atasamentele. Multumesc mult.

Multumesc ptr clarificarea cu polarizatii. O grija mai putin.

Deci 2x5uF + 2x10uF e clar. Sa vad de unde am mai scos eu inca 2x10uF nepolarizati. Eu am gasit 2x10uF nepolarizati pe 2 placi. Mai pun o data atasamentul cu poza aparatului. O placa e cea demontata, cea cu butonul de viteze. Asta ar trebui sa fie certa, confirmarea am primit-o intr-un post anterior de la dl.Miron, ca C1+C3 sunt bipolari.

Am mai gasit 2x10uF pe placa de la baza aparatului, din stanga jos. Nu stiu exact ce face acea placa... Pun 2 poze si cu ea. Aici ar fi cei 2 din dreapta placii, C17 + C18. Originalii nu indica +, pe placa nu este trecut +.... din ce am dedus eu in limba rusa.... nu este + in schema. Ce sfat imi dati?

Acea 'baterie' de 4x2200uF sa nu o mai schimb?... M-am uitat pe originali si pe unii apare +/- pe altii nu...

post-29027-0-51483300-1399193902_thumb.jpg

post-29027-0-16771600-1399193903_thumb.jpg

post-29027-0-95805400-1399193903_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock