Sari la conținut

Poză

STOP vizionare ANTENA 1, 2 si 3

• Acest topic este închis Numai utilizatori pot raspunde la acest subiect
279 răspunsuri în acest subiect

Sondaj STOP vizionare ANTENA 1, 2 si 3 (19 membrii au votat)

Dupa tot scandalul mediatic sunt anti-antene 1, 2 si 3 ?

1. DA (15 voturi [78.95%])

Procentaj de vot: 78.95%

2. NU (4 voturi [21.05%])

Procentaj de vot: 21.05%

Votează

cristi_74

cristi_74

Premium User

• Tehnium Azi
  • 337 postari
  • Resedinta:Binis C-S

Iar a inceput....Toti vb de politica,de Ponta ,Basescu ,X-lescu,dar cand mergem cu trenul si ne uitam pe fereastra,ne vine sa plangem.UPPS ,nu mai avem nici tren,mergem cu caruta. :giggle: nu mai sunt nici cai ca ni i-au luat ca aveau gripa cabalina.Mai lasati politica pe seama alora care traiesc din ea si pe spatele nostru.Nu va plac antenele...dati pe discovery or shutdown tv si luati o carte ca a scazut nivelul de cultura in romanika.Vor sa ne indobitoceasca astia cu talk-show-urile politice si cu tate goale pe toate canalele,cu telenovele turcesti de nu mai vad mamicile ca plang pruncii de foame.Doar vorbim si nu facem nimic.In cultura americana cetatenii asteapta un erou sa-i salveze in diferite situatii,noi romanii asteptam mila de la politicieni/stat.Eu sunt de parere ca trebuie facut ceva sa nu mai depindem 100% de ei,sa gasim solutii sa ne descurcam singuri,sa le zadarnicim eforturile de a ne face dependenti de ei si de a ne controla prin diferite metode:hrana,resurse energetice,sanatate.....Sa ne producem singuri hrana(aviz orasenilor ca satele sunt subpopulate si casele/terenurile sunt INCA ieftine),sa cautam resurse energetice alternative(stimati forumisti sa ne punem mintea la treaba si sa mai lasam zazania si polemicile neconstructive),sa luam in considerare si medicina homeopata si leacurile stravechi care ne-au vindecat bunicii care ajungeau 100 de ani(si care mancau pensia ani buni si nu murea la 50 de ani ca acum sa faca pe plac statului care nu are nevoie de batrani ca sunt costisitori).Sper ca nu am suparat pe nimeni cu postarea mea si imi cer scuze in avans celor care nu le-a picat bine :smile:

zal

zal

Premium User

• Tehnium Azi
  • 503 postari
  • Resedinta:Bucureşti

În caz că nu aţi înţeles, ordinele vin de la Înalta Poartă, de la marele licurici căruia ne-am închinat de vreo 20 de ani. Istoric analizînd, americanii s-au descotorosit de toţi cei pe care i-au folosit, aşa ca să nu prindă rădăcini sau idei noi. Cînd s-a dat ordinul cu coabitarea, trebuia să fie ordine şi linişte la noi, fiind în pregătire maidanul din Ucraina. Acum că situaţia se complică acolo, e un motiv să crească şi trupele lor de ocupaţie. Şi aşa se repetă ce au făcut în orice semicolonie condusă de dictatori de paie puşi de ei. Aveţi impresia că s-a votat şi s-a numărat corect ultimele dăţi? Softul să trăiască, că e mai ieftin decît alte metode. În rest îi interesează prea puţin de poporul ăsta, sîntem ca gîndacii ptr ei.

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 10.744 postari
  • Resedinta:Brasov

Aveţi impresia că s-a votat şi s-a numărat corect ultimele dăţi? Softul să trăiască, că e mai ieftin decît alte metode.

Daca luam in considerare ca rezultatele numaratorilor paralele facute de partide pe baza proceselor verbale din sectii(documente fizice) si rezultatele oficiale coincid, eu cred ca s-a numarat corect, indiferent cu ce soft s-a facut.

Editat de miron1947, 14 aprilie 2015 - 04:14 .

piincourt

piincourt

Membru

• Members
  • 72 postari
  • Resedinta:in liniste

Diferenta era prea mare ca sa-i mai ajute vreun soft pe perdanti, umblau aia disperati cu cadouri din poarta in poarta, soacra a primit doua esarfe, pixuri si un ceas, cred ca de 3 ori au vizitat-o. De unde bani ca babele de la tara nu cotizau la partid.

Apar informatii cu plata postacilor, ba 30 de bani , ba 10 mii de euro pe luna. Ceva adevarat trebuie sa fie.

Tot dam vina prin traditie ba pe otomani, greci, rusi acum pe americani si maine pe chinezi.  Am avut un presedinte care a facut si lucruri bune, dar in timpul lui s-au evaporat 4 miliarde de euroi cu tot cu patriciu si inca avem acelasi prim-ministru capabil care a facut cadou 500 de milioane de euro (sau dolari sau castane ca oricum nu conteaza) celui mai corupt presedinte de pe planeta. Oare tot americanii il sustin si pe presedintele Kazakhstanului ? E numai un exemplu pentru ca nu ajunge o viata sa tastezi tot ce s-a furat din 90 incoace.

Acum ce avem ? Un presedinte de paie, care nu prevesteste nimic benefic.

cristi_74

cristi_74

Premium User

• Tehnium Azi
  • 337 postari

Avem un rege care se plimba  de colo colo si lasa pe Pictor Vonta sa conduca tara.Mai bine-i ceda functia ca tot aia e.Sa-mi bag...picioru ca mai bine ma duceam beat crita la vot si intrebam pe colegii din comisie:bah daa io pe cine votez conasule!

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 10.744 postari

Pai asa este corect, tara o conduce guvernul controlat de parlament si presedintele ne reprezinta, mai ales in plan extern.

Ati fi vrut un nou Basescu care sa decida tot?

Editat de miron1947, 24 aprilie 2015 - 09:19 .

DjLeco

DjLeco

Utilizator Tehnician

• Members
  • 282 postari
  • Resedinta:Bucuresti , Dr Taberei.

Eu de aia nu ma mai duc, nu merita niciunul votul meu.

Cum nici B1 Tv sau Nasul Tv, nu merita sa ocupe memorie in tv-ul meu.

Marian78

Marian78

Premium User

• Editors
  • 470 postari
  • Resedinta:Dambovita

Topicul este vechi, totusi actual, tema sunt antenele, si-mi cer scuze in avans celor care vor fi suparati de ce o sa spun aici mai jos.

As fi tare fericit ca toate cele 3 antene sa-si piarda definitiv si irevocabil licenta, sunt principalii provideri de mizerie media, ei si turcaletii, stiu ca nu se poate pentru ca exista o constitutie care garanteaza libertatea presei, dar mizeria promovata la antene este extrem de daunatoare, o mocirla, totul pentru ei este o afacere, n-are importanta ce subiecte trateaza sau ce principii morale calca in picioare, atata vreme cat fac rating. Stiu ca veti spune ca si lumea strica pentru ca se uita la ei, dar la fel de adevarat este si faptul ca cei destepti isi "educa" publicul prin propaganda... Habar n-am cum este afara ca n-am avut oportunitatea sa merg pe nicaieri, dar la noi mi se pare o cocina imputita, media. Rating se poate face si din programe educationale, promovare de documentare de calitate, promovarea muzicii de calitate, a culturii, a teatrului ( care este eminamente ignorat ), si nu doar din instigarea constanta la scandal ( pentru majoritatea scandalurilor sunt fie regizate fie provocate tocmai de jurnalisti ).

Inca o data imi cer scuze daca par prea categoric sau supar pe cineva pro-antene, dar asta e ceea ce gandesc.

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 10.744 postari

Rating se poate face si din programe educationale, promovare de documentare de calitate, promovarea muzicii de calitate, a culturii, a teatrului ( care este eminamente ignorat ), 

Dati-mi voie sa ma indoiesc, ati vazut manifestatii cand RDS-ul a scos Discovery din grila, sau cozii la casele se bilete pentru concerte simfonice sau piese de teatru, sau inghesuiala la muzee...etc?Pentru a avea rating, trebuie sa-i oferi spectatorului ce isi doreste, este o marfa pe care nu poti s-o vinzi cu sila, daca cel caruia se adreseaza nn-o doreste.

P.S.

Cat despre antena 3, eu il apreciez pe Mugur Ciuvica, gandeste cu capul lui, are logica si bun simt in ceea ce afirma, in rest nu agreez niciun moderator.

Marian78

Marian78

Premium User

• Editors
  • 470 postari
  • Resedinta:Dambovita

Aveti intr-o mare masura dreptate Miron, si totusi sa luam un exemplu, cine nu a auzit de Andreea Tonciu? dar cine este ea, si ce realizari semnificative a avut ea ca sa merite popularitatea inexplicabila de care se bucura? Simplu, s-a tot promovat fortat pana la extrem, numele ei si tot ce face ea ( mai au de scris in tabloiduri si cand merge la buda...), si promovarea insistenta peste tot aduce pana la urma si popularitate, acuma ca-i una nu tocmai ok, cui ii pasa, important este banii sa-i mearga de la diversi pierde-vara de moderatori tv care o tot baga in seama. Si este la fel de valabil si cu orice alta asazisa "vedeta", toate au fost bagate pe gatul omului pana la nesat, si pe care a dus-o capul cat de cat a ajuns "moderatoare", altele mai putin dotate intelectual stau pe post de decor pe ici-colo, numa, numa, le-o pica si lor para malaiata in gura lu' natafleata cate ceva euroi... Ori daca mizeria asta a capatat atata popularitate, fiind promovata asiduu, atunci poate ca si bunul simt ar fi fost mai popular daca ar fi fost mai mult promovat, daca ii dai omul;ui azi documentar, maine documentar, la un moment dat se apuca sa se si uite si poate ii si place ceva. Eu sunt un consumator de documentare, Discovery, Viasat Nature, V Explorer, chiar si D'avinci learning mai are unele documentare interesante chiar daca mai generaliste, sunt destul de sigur ca ar mai fi si destui altii ca mine...

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 10.744 postari

Eu sunt un consumator de documentare, Discovery, Viasat Nature, V Explorer, chiar si D'avinci learning mai are unele documentare interesante chiar daca mai generaliste, sunt destul de sigur ca ar mai fi si destui altii ca mine...

Va invidiez, in grila RDS(unde sunt abonat) nu mai apar, cat despre Andreea Tonciu, n-am informatii, probabil este o "vedeta"  promovata si prezenta la posturile generaliste la care ma uit doar la filme.

In ceea ce priveste educatia culturala cu sila(nedorita) am mari rezerve, cand nepotica mea, era la liceu, un profesor a avut o initiativa laudabila, sa mearga cu elevii la teatru, opera, opereta, concerte, rezultatul, din 37 de elevi au participat 7 sau 8, cu toate ca nu trebuiau platite biletele, educatia culturala incepe in familie, daca mama se uita doar la telenovele si emisiuni de cancan si tata se uita doar la meci, rezultatul este previzibil.

Editat de miron1947, 25 aprilie 2015 - 12:14 .

cristi_74

cristi_74

Premium User

• Tehnium Azi
  • 337 postari

Hmm,vad ca sunt si pe aici cetateni care afirma ca :de aia se dau la tv emisiuni de prost gust pt ca aia cere publicul,pt rating.Asta e spalare pe creier de cea mai joasa speta.De unde stiti d-voastra ca asta cere publicul,de la tv?O minciuna spusa de n ori ajunge adevar,asta e lege.Eu unul nu cred ca in tara asta sunt numai devoratori de can-can,de nu mai vezi pe la tembeliziuni nici macar o ora de emisiuni culturale sau macar personalitati  de la care macar ai ce invata ca om.De la botezatu,tonciu,crudu si alti trepadusi (care nici macar nu merita numele scris cu majuscule) ce pot invata copii nostri in afara de dezmat.TVR Cultural a fost desfintat pt caa....norodul nu are nevoie de cultura.Guvernul ne vrea prosti si sa fim controlati ca oile.Scuze...asta e parerea mea.

Bine ca mai este RR Cultural ca sa-mi desfat si eu urechile :yes:

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 10.744 postari

.De unde stiti d-voastra ca asta cere publicul,de la tv?

Noi nu stim, dar televiziunile apeleaza la firme care au metode de masurare si estimare.

Editat de miron1947, 25 aprilie 2015 - 07:01 .

cristi_74

cristi_74

Premium User

• Tehnium Azi
  • 337 postari

Mda,asta e la fel ca:E adevarat,cum sa nu fie, caa a zis la televizor!! zic batranii de la tara si nu numai.

Si in aceeasi ordine de idei un ex:daca te uiti la Pro Tv -liderii de audienta intre orele 20-22 PRO TV 60%  Antena 1  40%

:daca te uiti la Antena 1 -liderii de audienta intre orele 20-22 Antena 1 60% PRO TV 40%

Despre care firma de evaluare era vorba?Una care trage clopotele lu care da mai multi verzisori?Inainte se vorbea de inocenta copiilor care credeau tot ce l-i se spunea,astazi ar trebui sa vorbim de inocenta ..............

Editat de cristi_74, 25 aprilie 2015 - 08:24 .

• Marian78 ii(le) place mesajul asta

Dan57

Dan57

Utilizator Tehnician

• Members
  • 220 postari

Inca o data imi cer scuze daca par prea categoric sau supar pe cineva pro-antene, dar asta e ceea ce gandesc.

Nici o problema, te intelegem, fiecare "da" cat poate.

0 utilizatori citesc acest topic

0 utilizatori, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

emil.matei.ro Cel mai cuprinzator director romanesc