Sari la conținut

Ajutor Kenwood tm732


valesco

Postări Recomandate

Am o statie mobila Kenwood tm732 unde D14 dioda pin rf power switching este sparta de subsemnatul :yes: din pr...ie si nu o gasesc la vanzare cam pe nicaieri.Va rog ajutati-ma unde pot comanda sau echivalenta,orice informatie este bine venita.Va multumesc anticipat Valentin T. YO4-301

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

MI308 este o dioda obisnuita case de sticla putin mai mare ca DO35 (am descarcat si eu specificatile din datasheet)intradevar statia mobila emite in jur de 50w in banda de 2m dioda respectiva pune practic la masa emisia sa nu afecteze partea de receptie ce am citit si eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Valentin,

acum am gasit si eu datasheet-ul, nu e nimic special probabil ca se poate folosii altceva in loc

50V, 1A

3.3K / 0.5 Ohm

trebuie cautat ceva asemanator, ma uit pe la furnizori, si-ti dau de veste.

RR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mutumesc mult @roadruner pentru ajutor,daca as gasi ceva incapsulat ar fi ok , vrea sa o comand aici pe un site de vanzari online in romanika dar nimeni nu-mi raspunde la solicitare,aduc ce vor ei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare:am gasit diode pin 1N4151,as putea sa pun mai multe in paralel pentru avea o valoare mai mare a curentului de scurgere?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema cu pusul in paralel e ca te ajuta la starea ON (cand atenuezi la masa) pentru ca rezistenta echivalenta scade, dar nu te avantajeaza la starea OFF ca si atunci rezistenta echivalenta scade si atenuezi si cand nu vrei.

ma asteptam sa-ti raspunda niste radioamatori, chiar au disparut toti?

RR

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Salut!,ai vreun raspuns la e-mail Ciprian?In Romania nu am gasit neam!Am fost sunat de un operator de la Farnell unde era bine intentionat dar nu aveau pe stoc.Aventurile gasiri unei diode in romanika.73 Valentin T Y04SJQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock