Sari la conținut

Poză

Schema unui circuit electric

• Conecteaza-te daca doresti sa raspunzi
22 răspunsuri în acest subiect

flomar

flomar

Premium User

• Editors
  • 826 postari
  • Resedinta:segarcea dolj
Se dau trei butoane de comanda,fiecare cu un contact normal inchis si unul normal deschis; o hupa (sirena ); trei lampi (becuri).Tensiunea de lucru a hupei este identica cu a becurilor. Sa se realizeze un circuit electric care sa indeplineasca urmatoarea conditie: actionarea fiecarui buton in parte sa alimenteze in acelasi timp hupa si numai un bec. Un mic exercitiu de logica e bun din cand in cand, nu credeti?

politehnica

politehnica

Editor

• Editors
  • 394 postari
  • Resedinta:RO
Un simplu circuit de microcontroler, ceva programare, e necesara din cand in cand, in special celor de varsta a doua sau a treia care nu s-au lovit de asa ceva. Pe bune! :yes:
Vrei sa-ti arat un program si o aplicatie cu un uC PIC care sa faca ceea ce ai spus mai sus ? uite, cu PIC16F54 ? ce spui?

Editat de politehnica, 12 februarie 2013 - 05:24 .

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 10.640 postari
  • Resedinta:Brasov
Ar fi util de precizat daca, contactele butoanelor sunt separate sau sunt comutatoare si daca tensiunea de alimentare a circuitului este aceiasi cu cea de lucru a dipozitivelor.

Un simplu circuit de microcontroler, ceva programare

Credeti ca pentru un circuit cu 3 becuri se justifica utilizarea unui microcontroler?

Editat de miron1947, 12 februarie 2013 - 05:42 .

• btyti davidnathan ii(le) place mesajul asta

flomar

flomar

Premium User

• Editors
  • 826 postari
Am dorit sa fie un simplu exercitiu de logica , sa mai curatam rotitele de rugina ! Problema mi-a fost pusa si mie de catre altcineva si dupa o ora de incercari cu creionul in mana am rezolvat-o...Sunt butoane fara retinere , fiecare cu doua contacte NI si ND , si da tensiunea este aceeasi. Multumesc politehnica pt oferta , ar fi interesanta !

Bamby

Bamby

Membru

• Members
  • 1 postari
  • Resedinta:Iasi
Esti tare daca ai rezolvat aceasta problema in doar o ora . Eu m-am chinuit 2 zile . Nu puteam sa dorm noaptea . Am dat-o dupa aia unui alt coleg si s-a chinuit 2 saptamani . Rezolvarea e la fel indiferent de numarul de becuri . Poti sa pui si 5 si 10 sau cate vrei . E utila o astfel de schema de exemplu la un spital . Buton la fiecare pat , soneria si panoul de semnalizare cu becuri in cabinetul asistentei . Nu e chiar o problema doar de logica , are si aplicabilitate practica .

flomar

flomar

Premium User

• Editors
  • 826 postari
Multumesc , Bamby, intr-adevar , poate avea aplicabilitate practica...Uite si schema:

Fișiere atașate (doar utilizatorii pot descarca fisiere)

Gabix

Gabix

Membru

• Members
  • 47 postari
  • Resedinta:Snagov
Mi se pare "periculoasă" schema. Poate face scurt. Am păţit-o cu releu la 220, noroc că pusesem siguranţă.

flomar

flomar

Premium User

• Editors
  • 826 postari
Orice circuit electric se protejaza prin siguranta , este o regula elementara pentru cei ce executa astfel de circuite...La butoanele prezentate exista, din constructie , un ' timp mort ' intre dechiderea contactului normal inchis si inchiderea contactului normal deschis ...daca si butoanele sunt de calitate , sunt putine sanse sa functioneze defectuos...si apoi se poate alege o tensiune de lucru nepericuloasa, gen 24V...oricum schema a fost conceputa la nivel de idee dupa cerintele impuse in primul post si...este functionala ! Chiar si apasarea simultana a celor 3 butoane produce doar reducerea intensitatii luminoase a lampilor pt. ca se inseriaza toate trei dar tot functionala ramane...Pentru mine a fost un bun exercitiu de logica...

Gabix

Gabix

Membru

• Members
  • 47 postari
Nu am zis că nu e funcţional. Eu mă gândisem la diode...

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 10.640 postari
Mai clar desenat si mai corect din punct de vedere al simbolurilor utilizate ar fi asa.Fișier atașat  screenshot.7.jpg   40,16K   28 descărcări
  • btyti davidnathan ii(le) place mesajul asta

flomar

flomar

Premium User

• Editors
  • 826 postari
Subscriu, d-le miron ! ...eu am folosit simbolul unui contact nu al unui buton...Gabix , pai arata-ne ideea ta cu diode...

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 10.640 postari
Poate va ajuta la desenele viitoare http://www.tehnium-a...nice/#entry9651
si un simbol care lipseste din fisierele respective .

Fișiere atașate (doar utilizatorii pot descarca fisiere)

• Fișier atașat  ND.rar   191biți   15 descărcări

Editat de miron1947, 26 octombrie 2014 - 11:08 .

em2007

em2007

Premium User

• Tehnium Azi
  • 394 postari

... pai arata-ne ideea ta cu diode...

Probabil asta: http://www.elpedia.r.../avertizor1.png

Imagine postată

flomar

flomar

Premium User

• Editors
  • 826 postari
Da, elimina problema inserierii lampilor cand sunt mai multe butoane apasate...dezavantaj - alimentare doar in c.c....in link apare bine , in atasament alimentare - apare +

Gabix

Gabix

Membru

• Members
  • 47 postari
Da, cum a arătat dl. em2007. Pe urmă mi-am dat seama că nu "se dau" si diode.

0 utilizatori citesc acest topic

0 utilizatori, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

emil.matei.ro Cel mai cuprinzator director romanesc