Sari la conținut

Motor(4 timpi) romanesc.

• Conecteaza-te daca doresti sa raspunzi
6 răspunsuri în acest subiect

Letcon

Letcon

Utilizator Tehnician

• Tehnium Azi
  • 297 posturi
  • Resedinta:Blaj-Alba
Atasez un link cu,cartea tehnica la acest motor produs la Brasov la intreprinderea Metrom.Din cate stiu era destinat pentru folosirea lui ca si pompa de apa(binenteles cu ce trebuie atasat pe langa el).Problema lui ar fi ca ar avea nevoie de o noua garnitura de chiulasa si nu stiu de unde as mai putea face rost de asa ceva.Din cate imi amintesc era ceva magazin in Brasov acum cativa ani care mai avea ceva piese pentru motoare de genul dar cred ca s-a desfiintat.Stie cineva unde as mai putea incerca?
Multumesc
Motor AL 75 B pdf

mmarius

mmarius

Utilizator Tehnician

• Members
  • 214 posturi
salut!nu stiu daca mai e de actualitate ,exista acolo unde locuiesti un atelier care construieste aceste garnituri dupa model ,incearca pe net si poate trimiti garnitura veche si rezolvi

Letcon

Letcon

Utilizator Tehnician

• Tehnium Azi
  • 297 posturi
Poti sa dai mai multe detalii despre acel atelier?Atelierul este in blaj sau alba mai exact?
Mersi

biela

biela

Membru

• Members
  • 77 posturi
  • Resedinta:deva
In principiu nu e dificil sa faci o garnitura de chiulasa la motoare pe benzina unde pres. nu e prea marer,daca ai garnitura veche cu atat mai bine,decupezi dupa ea cu grija,o instalezi si...merge. daca vrei gasim o modalitate sa-ti trimit o bucata de clinkerit  sa-ti faci una

Letcon

Letcon

Utilizator Tehnician

• Tehnium Azi
  • 297 posturi
Am vrut sa pun una "stas" ca asa m-am gandit sa fac si eu din ceva materiale mai rezistente insa nu stiu ce rezultate vor fi si am nevoie ca motorul sa fie functional acum la inceput de primavara in special :biggrin:
Sa caut sa vad daca nu am si eu ceva clinkerit pe acasa,daca nu prin posta ar fi cel mai simplu de trimis ma gandesc.Ne mai auzim,oricum.Mersi

gcom61

gcom61

Membru

• Members
  • 9 posturi
Pt [intarirea] in zona camerei de ardere poti folosi o dublura de cupru recuperata de la o garnitura veche de auto,chiar daca nu este la diametru o poti taia si face pe diametrul tau.Fara acea protectie din tabla de cupru nu va rezista prea mult.

Letcon

Letcon

Utilizator Tehnician

• Tehnium Azi
  • 297 posturi
Am gasit pana la urma aici : http://fermit.ro/ro/homepage/
Ca si fapt divers este aceeasi garnitura cu cea folosita la motorul de mobra :cool3:

Subiecte similare Inchide

0 utilizatori citesc acest topic

0 utilizatori, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

emil.matei.ro Cel mai cuprinzator director romanesc