Sari la conținut

Sondaj: ce parere aveti despre noul look IPB 3.2 ?


donpetru

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 54
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dl.iulian zamfir, am sa las totusi si acest skin, dar nu va fi skin-ul implicit al site-ului. Celalalt skin la care am facut referire e in curs de constructie si preconizez ca in cateva zile cel mult sa fie disponibil. Veti vedea un alt look Tehnium Azi, mult mai special decat cel pe care il vedeti acum.

 

Momentan lucrez la posibilitatea afisarii diacriticilor pentru cazul in care alegeti limba romana iar ca sa fac asta trebuie sa fac conversia codarii tabelelor bazei de date MySQL din ISO-8859-1 in UTF-8. Sper ca astazi sa rezolv aceasta problema.

 

Mai sunt cateva retusuri, la skin-ul nou iar ceea ce va mai ramane, le voi repara pe parcurs. Oricum, nu vor fi lucruri care sa faca imposibila accesarea site-ului, ci vor fi doar lucruri ce tin de partea de afisare a paginii web.

 

Numai Bine si daca mai sunt probleme tehnice de accesare a site-ului, va rog sa ma contactati la adresa de e-mail binecunoscuta: tehnium.azi[arond]gmail.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dl.miron, dar ce anume ati incercat sa accesati ?

 

Intr-adevar, legaturile web sau url-urile postate catre niste subiecte din forum nu vor mai fi valide deoarece odata cu mutarea asta de la /forum la www/ s-a modificat si url-ul topicelor. In aceasta privinta nu cred ca pot face nimic sau s-ar putea face dar e o cantitate enorma de munca (va inchipuiti ca trebuie analizat fiecare subiect sau topic, si unde un utilizator a postat un link web spre un anume fisier din forum sau alt topic, acel link va trebui actualizat. Dar, asa cum am spus, e mult de munca si, avand in vedere ca vorbim de peste 1000 de subiecte, va dati seama ca nu este chiar asa usor de analizat. Daca doriti si vreti sa ma ajutati, puteti sa faceti lucrul asta (bineinteles ca nu pe degeaba). V-am spus aceste lucruri pentru ca deja timpul ma preseaza si am destul de munca la site-ul actual ca sa mai fac si cealalta treaba, care necesita mult mai mult timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dl.miron, dar ce anume ati incercat sa accesati ?

Eu aveam trecut forumul la bookmarks si asa intram pana a aparut acel mesaj. A trebuit sa caut forumul pe Google pentru a intra.Dupa cum se vede si in print screen, adresele au si denumiri diferite.

post-9-0-85328700-1331406120_thumb.jpg

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E si normal sa aiba denumiri diferite, asta din cauza ca odata cu mutarea asta am schimbat titlul site-ului. Inainte titlul era raportat la denumirea forumului, adica Comunitatea Tehnium Azi, astazi e raportat la denumirea site-ului per ansamblu. Deci, va trebui sa stergeti denumirea vechea din bookmarks.

Oricum, ideea e ca forumul se poate accesa cu www.forum.tehnium-azi.ro, asta daca doriti sa accesati direct forumul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata foarte bine noul look,chiar imi place.Se vede ca este o schimbare spre ceva mai nou,ca si atunci cand faci trecerea de la windows xp la 7 sa zic :cool3:

Deocamdata probleme nu am avut cu accesarea chiar daca am avut si am ca si bookmark siteul.Multumim donpetru si nu ezitati sa cereti ajutor pentru anumite fisiere sau etc care e posibil sa nu mai functioneze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum, ideea e ca forumul se poate accesa cu www.forum.tehnium-azi.ro, asta daca doriti sa accesati direct forumul.

Forumul am vazut ca se poate accesa si direct cu www.forum_electro.ro :music_guitarred:

 

tastati in browser fara underline. Ce smecherie, daca nu trec underline intre forum si electro, adresa se transforma in forum.tehnium-azi.ro !! Ce smecherie!

Editat de elco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am finalizat conversia ISO >> UTF-8, cu ajutorul stafului IPB caruia ii multumesc. Deci, de acum inainte site-ul nu va mai fi offline.

Urmeaza in zilele urmatoare sa definitivez template-ul final TEHNIUM AZI si dupa aceea vom trece serios "la treburi electronice".

 

Multumesc pentru intelegere, am vazut ca sunt lipsa vreo trei posturi, imi cer scuze pentru asta, dar de acum inainte se poate posta fara probleme.

 

Numai Bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Felicitari pentru modificari si pentru noul look! Felicitari mai ales pentru intentia de a facilita accesul oricui la publicarea unui articol tehnic. Semnalez aici o problema cu noul editor de text. Atunci cand dau click dreapta pentru a alege functia "paste" pentru transferarea unui text, este selectat automat intregul text editat pana atunci si apoi inlocuit cu cel din clipboard. Ceva nu este in regula, sau nu stiu eu prea multe despre noul editor de text.

 

In alta ordine de idei, nu prea v-ati respectat promisiunea cu termenul de publicare al noului meu articol. Pana voi invata sa o fac singur, sper ca in urmatoarele cateva zile sa apara si articolul in cauza - cel putin partea a 1-a.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dl. olaru, imi cer scuze, dar am fost destul de aglomerat cu finalizarea viitoarei teme Tehnium Azi. A fost o luna contra cronometru din mai multe puncte de vedere. Nu stiu daca ati observat dar v-am inscris in grupul de editorii impreuna cu utilizatorul @politehnica. Daca mai sunt utilizatorii care vor sa se inscrie in acest grup atunci pot sa-mi trimita o cerere in acest sens la adresa de e-mail a redactiei (tehnium[dot]azi[arond]gmail.com). Numai utilizatorii care vor fi in grupul "Editors" vor putea adauga articole, stiri, intrebari frecvente (cu raspunsul aferent) si fisiere video (atentie, fisierele video vor putea fi adaugate si de utilizatorii din grupul Tehnium Azi). In grupul Tehnium Azi intra automat toti membrii site-ului care fac cel putin 300 de posturi in forum.

 

Totodata, va rog sa nu atasati inca articole. Mai am cateva lucruri de finalizat. Dupa cum se prezinta acum formularul de atasat articole, imaginile din articol vor aparea in articol asemenea imaginilor atasate in forum (in sensul ca va trebui dat clic pe acestea ca sa facem zoom si sa le aducem la dimensiunea reala). E un inconvenient care poate fi trecut cu vederea in sectiunea News si alte sectiuni, dar nu prea merge in sectiunea Articole. Din acest motiv, dupa ce voi pune la dispozitie noul skin sau noua tema a site-ului Tehnium Azi (care va fi si singura tema pe langa cea dedicata vizualizarii site-ului cu ajutorul telefoanelor mobile), deci dupa aceasta etapa si pana atunci, voi incerca sa fac cateva teste sa vad cat de usor se poate atasa un articol. Dupa acest test voi efectua si un tutorial pe care il voi prezenta intr-un subiect in blog aici. Articolul pe care mi l-ati transmis il voi atasa tot eu, deci nu are rost sa va chinuiti dvs., eventual, daca doriti puteti pregati un alt material si acel material il veti atasa (si care vor mai veni pe parcurs) Dar, repet, articolul pe care mi l-ati transmis il voi atasa eu. Cand? Mie greu sa spun dar undeva pe la sfarsitul acestei saptamani, pentru ca tema viitoare a site-ului este finalizata in proportie de peste 90%, iar dupa finalizare voi trece sa atasez articolul pe care mi l-ati transmis. Deci, putina intelegere doresc din partea dvs.

 

Alte comentarii si observatii le voi mai face pe parcurs. Rog utilizatorii sa fie atentie si la casuta de mail folosita la inregistrare aici, pentru ca lansarea efectiva a noii teme va fi insotita de o mica brosura format pdf care va contine noile functionalitati a site-ului. Deci, tineti aproape.

 

Numai Bine si daca mai sunt intrebari vis-a-vis de acest subiect, va rog sa le adresati aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 years later...

O sugestie, nu stiu daca este posibil, dar cred ca ar fi util avand in vedere ca este un forum dedicat in principal electronicii, sa poate fi disponibile pe langa salutara prezenta exponentilor x2 si x2 si simboluri specifice electronicii

? ? b ? ? .

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock