Sari la conținut

Sursa de alimentare simpla


Postări Recomandate

pot folosi potentiometru care se monteaza pe pcb(dinacela la care se misca cursorul cu surubelnita)?

Ca functionalitate da, dar este incomod si nu stiu daca au aceiasi fiabilitate ele fiind concepute pentru actionari ocazionale de reglaj.

2 de 15v?

Da, dar valoarea rezistentei serie trebuie modificata la cca.430 ohmi pentru 2 zenere de 15V si 33V redresati si filtrati.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 224
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da, dar valoarea rezistentei serie trebuie modificata la cca.430 ohmi pentru 2 zenere de 15V si 33V redresati si filtrati.

Merge una de 450?

M-am uitat iarasi la alimentator si scoate 32v nu 33.

Editat de DonNCSS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merge una de 450?

 

Nu, este prea mare, daca aveti mai mica(ex.310), mai ales ca aveti 32V si poate in sarcina mai scade.Daca scade sub 32V, trebuie redusa rezistenta mai mult, undeva la 200.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, este prea mare, daca aveti mai mica(ex.310), mai ales ca aveti 32V si poate in sarcina mai scade.Daca scade sub 32V, trebuie redusa rezistenta mai mult, undeva la 200.

Nu ar fi mai usor sa pun un semireglabil si dupa sa-l ajustez la rezistanta corecta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai am ceva intrebari in legatura cu aceasta sursa.

Prima ar fi referitoare la acei tranzistori.La bc107 merge si bc107c?(bc107 simplu n-am)

la acel bd135,poate fi inlocuit cu altul,caci nu prea am incredere in aceia pe care ii am.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bc107 merge si bc107c?

BC este generic, poate fi urmat de orice litera(acestea reprezinta domeniul de amplificare in curent, hfe), de la cea mai mica, A la cea mai mare, C.

acel bd135,poate fi inlocuit cu altul

Da, orice NPN care suporta 1A.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da.Acesta este.

A doua intrebare:Am de la bunicul meu un tranzistor 2n3055(mi l-a adus ieri)pe o placa de aluminiu 20x10x0,2.Pe el scrie ceva TUNGSRAM sau asa ceva.Lam masurat si la ambele jonctiuni cu multimetrul pus pe functia aceea de continuitate(semnul acela cu dioda) si mia dat pe ambele 1076.Ce inseamna asta? E bun?

Editat de DonNCSS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu multimetrul pus pe functia aceea de continuitate(semnul acela cu dioda) si mia dat pe ambele 1076.Ce inseamna asta? E bun?

Da, dar daca indica o valoare asa mare(1K), aveti bateria descarcata.

2SC2335, nu este indicat pentru montaj.Alti tranzistori mai aveti?

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tranzistori darlington bd681, tranzistori dinastia de medie putere am multi bd135,dar daca nu stiu cat de buni sunt.

Later edit:Cred ca am gasit un bd135 bun,am masurat unul cu multimetrul pus pe continuitate si pe ambele jonctiuni mia dat 929.

Editat de DonNCSS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock