Sari la conținut

Sursa de alimentare simpla

- - - - -

• Conecteaza-te daca doresti sa raspunzi
224 răspunsuri în acest subiect

DonNCSS

DonNCSS

Utilizator Tehnician

• Tehnium Azi
  • 258 posturi
  • Resedinta:Buzau
Salutari iarasi,
Dupa un lung timp de tot felul de experimente,revin cu o rugaminte:Ma puteti ajuta sa fac o sursa de alimentate cu ceva integrat gen 741 si tranzistor,adica sa nu fie asa de stufoasa deoarece am nevoie de un curent de vreo 2A la o tensiune de 0-20,25v.Ma Pueti ajuta? :sign_merci:
Timpul este infinit,trebuie doar sa-l folosesti cum trebuie! (Albert Einstein)

DonNCSS

DonNCSS

Utilizator Tehnician

• Tehnium Azi
  • 258 posturi
Va rog ajutati-ma,caci sursa ce am folosito pana acum,sau mai bine zis improvizatie de sursa s-a dus si nu mai am cu ce sa-mi mai alimentez experimentele care sunt si care vor urma....

donpetru

donpetru

Administrators

• Root Admin
  • 5.552 posturi
  • Resedinta:Galati
Dar de ce cu 741 si tranzistor extern ? Cea mai comoda, simpla si fiabila solutie de sursa reglabila liniara se poate construi cu LM317 si un tranzistor extern. O aplicatie binecunoscuta arata asa (si are si amplificator operational):
Fișier atașat  Sursa reglabila 1-30V 5A cu LM317.png   27,78K   260 descărcări

Numai bine
Aveti vreo problema in audio, atunci nu uitati sa cititi inainte de a posta:
- cum dimensionam un alimentator pentru amplificatoare audio? Sau cum cablam un amplificator audio?
- cum calculam un transformator toroidal?
Mai multe aici. Inca nu v-ati lamurit sau nu ati gasit subiectul care va intereseaza? Atunci puteti deschide un subiect intr-o sectiune potrivita din forum.

Daca n-ai reusit continua, daca ai reusit continua!

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 8.916 posturi
  • Resedinta:Brasov

Vezi postDonNCSS, pe 20 octombrie 2011 - 09:36 , a spus:

sa nu fie asa de stufoasa deoarece am nevoie de un curent de vreo 2A la o tensiune de 0-20,25v.
Asa este suficient de simpla?
“Măsoară ceea ce este măsurabil şi transformă în ceva măsurabil ceea ce nu se poate măsura.”
Galileo  Galilei

DonNCSS

DonNCSS

Utilizator Tehnician

• Tehnium Azi
  • 258 posturi
Pare sa fie destul de simpla acea schema dl.miron,dar incercam sa fac cu AO deoarece au acuratete mult mai mare decat tranzistorul in sine,si pentru protectia la supratensiune as fi optat pentru o scema cu operational si tranzistor.

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 8.916 posturi

Vezi postDonNCSS, pe 21 octombrie 2011 - 08:51 , a spus:

pentru protectia la supratensiune as fi optat pentru o scema cu operational si tranzistor.
De unde sa apara aceasta?
“Măsoară ceea ce este măsurabil şi transformă în ceva măsurabil ceea ce nu se poate măsura.”
Galileo  Galilei

DonNCSS

DonNCSS

Utilizator Tehnician

• Tehnium Azi
  • 258 posturi
Pai,din cunostintele mele despre aceste integrate,pe care sa va spunNICIODATAnu le-am folosit,stiam ca au ceva gen protectie la supratensiune,ce stiu si io de la bunicul meu.Daca am gresit corectati-ma.

vitriol74

vitriol74

Membru

• Members
  • 49 posturi
  • Resedinta:gr
unele CI au, altele nu, aceasta protectie. intrebarea d-lui miron era de unde sa apara supratensiunea? daca tu ai un transformator care in secundar are ...x volti si schema functioneaza cu acel transformator.
protectia este folosita atunci cand intr-un aparat, care functioneaza la 9v (sa zicem),  fara bloc de alimentare propriu , alimentarea fiind prin jack (alimentator extern). accidental alimentam cu o tensiune mai mare decat ne trebuie. 12v de la o baterie auto...in cazul asta este benefica protectia.

Editat de vitriol74, 21 octombrie 2011 - 09:39 .

DonNCSS

DonNCSS

Utilizator Tehnician

• Tehnium Azi
  • 258 posturi
Aha.Acu mam lamurit,dar tot vreau sa fac o sursa de alimentare,chiar daca nu e cu integrat, sa fie macar reglabila,

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 8.916 posturi

Vezi postDonNCSS, pe 21 octombrie 2011 - 10:14 , a spus:

sa fie macar reglabila,
Pai cea din trimitere nu e reglabila,  doriti sa regleze si altceva decat tensiunea?
Galileo  Galilei

DonNCSS

DonNCSS

Utilizator Tehnician

• Tehnium Azi
  • 258 posturi
Am pt ea tranzistorii ,dar nu stiu cat de buni sunt,deoarece sunt vechi de vro 20 de ani si au stat prin garajul bunicului.Noroc ca iam gasit caci altfel rugineau acolo.Din cate mia spus bunicul,sunt din seria aceea buna irps,dar nu prea as avea incredere in ei,dar o sa incerc.

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 8.916 posturi
Eu  verific componentele  inainte de montare si daca sunt cumparate in ziua respectiva.
Galileo  Galilei

DonNCSS

DonNCSS

Utilizator Tehnician

• Tehnium Azi
  • 258 posturi
E o intrebare cam stupida,dar,cum verific un tranzistor?
Cu becul?

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 8.916 posturi
Nu, daca nu aveti domeniul hfe la multimetru, cu o rezistenta(1-2K) intre C si B si instrumentul pe domeniul rezistente cu + pe colector si - pe emiter la NPN si invers la PNP, dar preliminar pentru a nu pierde timpul cu unii defecti, cu + in baza(la NPN) si -  pe emiter si apoi pe colector, trebuie sa otineti o incatie intre 400 si 700 ohmi, practin verificati jonctiunile ca diode(vedeti desenul).

Fișiere atașate (doar utilizatorii pot descarca fisiere)

Editat de miron1947, 21 octombrie 2011 - 11:41 .

Galileo  Galilei

DonNCSS

DonNCSS

Utilizator Tehnician

• Tehnium Azi
  • 258 posturi
Am inteles.Acum va trebui sa verific tranzistorul bd135,acela fiind cel marca irps,cel bc107 fiind nou,la fel si 2n3055-ul.Inca o intrebare,pot folosi potentiometru care se monteaza pe pcb(dinacela la care se misca cursorul cu surubelnita)?
Si de zennere,transformatorul pe care il folosesc scoate cam 33v redresat/filtrat si cam 3A(alimentator pt incarcatoare de baterii LiPO),de care sa-i pun? 2 de 15v?

Subiecte similare Inchide

0 utilizatori citesc acest topic

0 utilizatori, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

emil.matei.ro Cel mai cuprinzator director romanesc