Sari la conținut

Un osciloscop gratis

• Conecteaza-te daca doresti sa raspunzi
36 răspunsuri în acest subiect

SIG

SIG

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 2.607 posturi

Vezi postmiron1947, pe Nov 26 2007, 09:14 PM, a spus:

Intrarea folosita de softul acesta,este cea de mic.sau de linie?

Este cea de linie.
Poate ca nivelul acestui noise nu deranjeaza perceptibil cand inregistrez de pe camera video de exemplu,dar nu pot fi sigur insa.
Dupa cat de mici sunt amplitudinile acelui noise de pe canalul R puteti sa estimati daca adauga sau nu perceptibil vre-un noise la record?
Mersi.

Fișiere atașate (doar utilizatorii pot descarca fisiere)

Lume multă, oameni puţini.

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 8.985 posturi
  • Resedinta:Brasov
Zgomotul, devine perceptibil sau nu,in functie de amplificare,domeniul de frecventa si aplicatie.Zgomot exista in toate sistemele.Daca folositi un singur canal cum arata?
“Măsoară ceea ce este măsurabil şi transformă în ceva măsurabil ceea ce nu se poate măsura.”
Galileo  Galilei

SIG

SIG

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 2.607 posturi
Chiar daca selectez doar un canal sau pe amandoua,liniile,albastra perfect liniara cea L si rosie cu noise cea R,sunt la fel individual sau impreuna la afisare.
Lume multă, oameni puţini.

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 8.985 posturi
Puneti intrarile de linie in scurt si vedeti daca mai apare fenomenul,daca da, inseamna ca este din placa de sunet(un canal mai zgomotos).
“Măsoară ceea ce este măsurabil şi transformă în ceva măsurabil ceea ce nu se poate măsura.”
Galileo  Galilei

edy_wheazel

edy_wheazel

Premium User

• Tehnium Azi
  • 411 posturi
Mai demult am gasit pe net un osciloscop care este vandut sub forma de kit de firma Velleman, cu calitati foarte bune. Aici apar doua probleme: prima - schema de principiu este cam stufoasa (memorii RAM, etc...), a doua - soft-ul nu cred ca il am. Schema de principiu, daca nu ma insel este si la ei pe site.

releu

releu

Senior Member

• Tehnium Azi
  • 1.323 posturi

Citat

Mai demult am gasit pe net un osciloscop care este vandut sub forma de kit de firma Velleman, cu calitati foarte bune. Aici apar doua probleme: prima - schema de principiu este cam stufoasa (memorii RAM, etc...), a doua - soft-ul nu cred ca il am. Schema de principiu, daca nu ma insel este si la ei pe site.
edy, cred ca stiu la ce schema te referi dar decat sa o faci mai bine o cumperi (am vazut-o pe Maica Domunului la unul din magazine la vreo 500-600lei bucata cu tot cu soft - parmise doua canale avea osciloscopul). Nu stiu, ca sa o faci practic sigur dai pe piese mai mult de jumatate din pretul de vanzare al ei.
Cel slab se ascunde in spatele unui nume. Cel puternic si-l creeaza.

edy_wheazel

edy_wheazel

Premium User

• Tehnium Azi
  • 411 posturi
Mi-am facut atunci un calcul si piesele nu sunt scumpe, cativa zeci de lei, maxim. Problema este constructia si soft-ul.
Intr-adevar, ar trebui sa fie pe Maica Domnului, l-am vazut in revista care are magazin acolo, sunt cu unu sau doua canale, cred ca merge pana la 1Mhz. La schema care o am eu nu m-ar mira sa fi bagat baietii ceva bug-ri din motive de copyright.

BÃRBOS RADU IOAN

BÃRBOS RADU IOAN

Premium User

• Tehnium Azi
  • 785 posturi
  • Resedinta:TIMISOARA
Si acum parerea mea ! Aceste tipuri de software "masoara"semnalul utilizand ca interfata placa de sunet , ei bine aceasta placa de sunet la intrare are  o anumita sensibilitate   care nu de putine ori nu depaseste cateva sute de milivolti ! Ce ne facem cand semnalul de masurat este cu mult mai mare ? Distrugem placa sau ne apucam sa construim divizoare de tensiune si alte minunatii , hmm?

donpetru

donpetru

Administrators

• Root Admin
  • 5.668 posturi
  • Resedinta:Galati
:k6:
Dl. RADU, va rog sa fiti mai atent cum va exprimati vizavi de afirmatia:

Citat

anumita sensibilitate maxima ( adica tensiunea maxima care se poate aplica la intrare )
Sensibilitatea nominala a unui circuit este definita ca raportul dintre tensiunea nominala aplicata pe intrarea circuitului si impedanta echivalenta de intrare a acestuia (calculata la tensiunea nominala aplicata).
Va rog sa va corectati afirmatia din paranteze.

P.S.  :k2:
Componente si montaje electronice D.I.Y de vanzare ----- CLICK AICI -------

Cablaje imprimate de vanzare pentru: --- click aici: --- AV400v2 --- si ---- GX400 ---

Aveti vreo problema in audio, atunci nu uitati sa cititi inainte de a posta:
- cum dimensionam un alimentator pentru amplificatoare audio? Sau cum cablam un amplificator audio?
- cum calculam un transformator toroidal?
Mai multe aici. Inca nu v-ati lamurit sau nu ati gasit subiectul care va intereseaza? Atunci puteti deschide un subiect intr-o sectiune potrivita din forum.

BÃRBOS RADU IOAN

BÃRBOS RADU IOAN

Premium User

• Tehnium Azi
  • 785 posturi

Vezi postdonpetru, pe Dec 6 2007, 11:21 AM, a spus:

:k6:
Dl. RADU, va rog sa fiti mai atent cum va exprimati vizavi de afirmatia:

Sensibilitatea nominala a unui circuit este definita ca raportul dintre tensiunea nominala aplicata pe intrarea circuitului si impedanta echivalenta de intrare a acestuia (calculata la tensiunea nominala aplicata).
Va rog sa va corectati afirmatia din paranteze.

P.S.  :k2:

Oups ! Mea culpa ! Scuze ! :d

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 8.985 posturi

Vezi postRADU, pe Dec 6 2007, 07:10 AM, a spus:

ne apucam sa construim divizoare de tensiune si alte minunatii , hmm?
Toate apratele de masura cu domeniu extins,au aceste divizoare si osciloscopul si multimetrul...,altfel pentru fiecare gama trebuie alt instrument.
Galileo  Galilei

BÃRBOS RADU IOAN

BÃRBOS RADU IOAN

Premium User

• Tehnium Azi
  • 785 posturi

Vezi postmiron1947, pe Dec 6 2007, 03:09 PM, a spus:

Toate apratele de masura cu domeniu extins,au aceste divizoare si osciloscopul si multimetrul...,altfel pentru fiecare gama trebuie alt instrument.

Cunosc acest lucru binenteles , insa incercam sa arat faptul ca nu se merita facut un asa proiect , stima !

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 8.985 posturi

Vezi postRADU, pe Dec 6 2007, 01:39 PM, a spus:

ca nu se merita facut un asa proiect
Eu cred ca merita,este mai putin de munca,decat,realizarea unui osciloscop integral si este un dispozitiv util,poate si in alte aplicatii.
Galileo  Galilei

BÃRBOS RADU IOAN

BÃRBOS RADU IOAN

Premium User

• Tehnium Azi
  • 785 posturi

Vezi postmiron1947, pe Dec 6 2007, 05:13 PM, a spus:

Eu cred ca merita,este mai putin de munca,decat,realizarea unui osciloscop integral si este un dispozitiv util,poate si in alte aplicatii.

Bun ! Dar ce ne facem cu erorile care pot aparea intr-un asemenea sistem ? ca sa il numesc asa,deoarece sunt sigur ca vor aparea erori "cu carul"

P.S.- O placa de sunet pentru computer are o destinatie clar stabilita de producator ( chiar daca avem un software specializat ) iar masurarile implica o cu totul alta tehnologie ! Parerea mea sincera ! http://www.forum.teh...tyle_emoticons/default/unsure.gif

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 8.985 posturi

Vezi postRADU, pe Dec 7 2007, 07:14 AM, a spus:

Dar ce ne facem cu erorile care pot aparea intr-un asemenea sistem ? ca sa il numesc asa,deoarece sunt sigur ca vor aparea erori "cu carul"
Toate aparatele au erori,conteaza aplicatia,daca nu se doreste un laborator de metrologie.

Citat

P.S.- O placa de sunet pentru computer are o destinatie clar stabilita de producator ( chiar daca avem un software specializat ) iar masurarile implica o cu totul alta tehnologie ! Parerea mea sincera !
Placa de sunet are un convertor analog/digital(la intrare) si unul digital analog(la iesire),la multimetre este doar unul analog/digital.
Galileo  Galilei

Subiecte similare Inchide

0 utilizatori citesc acest topic

0 utilizatori, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

emil.matei.ro Cel mai cuprinzator director romanesc