Sari la conținut

Un osciloscop gratis


resort

Postări Recomandate

Da, gratis si calul de dar nu se cauta la dinti, adica vreau sa spun ca nu e cazul sa facem mofturi daca nu e superperformant. Cine nu are inca un osciloscop poate avea unul la indemana prin propriul PC.

Cu ajutorul unui soft existent pe net si prin intermediul placii de sunet, calculatorul poate indeplini si functia de osciloscop cu dublu spot cu tot felul de facilitati. Nu se face absolut nici o modificare la PC, nu trebuie nici un adaptor. Singurul neajuns ar fi ca lucreaza in spectrul frecventelor audio. Decat nimic, e bun si asta. Eu l-am incercat si este interesant. Daca sunt interesati pot sa dau taote datele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 36
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Osciloscopul la care face referire Dl.resort si care este prezentat de Dl.miron1947 in legatura web precedenta, l-am testat si eu dar am fost profund dezamagit de "performantele lui". Cred ca eroare de masura cu soft-ul respectiv este peste cea "acceptabila".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre aceasta rezolvare am crezut ca scrieti.Probabil va referiti la aceasta.

 

Nu este nici aceasta. Despre aceasta varianta nu am stiut pana acum si este o varianta mai noua si din start are neajunsul ca nu se incadreaza conditiei formulata de mine in topic , este not free. Se pare ca are nevoie si de o interfata, nu stiu, nu am avut acces la schema, cere banuti.

Faptul ca este o varianta mai recenta, a fost elaborata in cadrul unei firme specializate si este pe bani, cred ca are performante superioare. Eu totusi raman la varianta promisa si vreau sa ma tin de cuvant. E cineva interesat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este nici aceasta.este not free

Este free,eu l-am descarcat(este accesibil in partea de jos paginii),daca cel care-l aveti Dvs. nu este forte mare(in MB),atasati-l pe forum.

P.S.

Eu am osciloscop,nu foarte performant,dar ma descurc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Osciloscopul la care face referire Dl.resort si care este prezentat de Dl.miron1947 in legatura web precedenta, l-am testat si eu dar am fost profund dezamagit de "performantele lui". Cred ca eroare de masura cu soft-ul respectiv este peste cea "acceptabila".

Ce este o dezamagire profunda pentru unii, poate fi un succes si o incantare pentru altii, depinde din ce punct de vedere se priveste. Pentru electronistul amator novice, nepregatit pentru investitii majore intr-un hobby si nici sa construiasca ad manum propriam un osciloscop (apropo, exista la noi un magazin unde s-ar gasi tuburi catodice pentru osciloscop?), accesul la un osciloscop cu care sa poata face determinari calitative a unor procese electrice tranzitorii e o mana cereasca.

Se zice ca satulul nu crede flamandului. Eu am 4 osciloscoape ( unul stricat, unul facut de mine si 2 de firma functionale), dar a fost vremea cand nu am avut niciunul si i-am simtit lipsa. Cum se poate convinge sigur incepatorul ca oscilatorul lui functioneaza, sau ca impulsul de amorsare a unei surse in comutatie exista si actioneaza? Sunt de acord ca nivelul asteptat a unor performante depinde de exigentele personale.

<tehnium-azi.ro> prin experienta si competenta in domeniu a multor membri- sunt convins deja de asta- ajuta desinteresat pe incepatorii si in general pe cei interesati. Asta-i ideea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de aceasi parere cu Dvs,nimeni nu a fost nascut cu osciloscpul in brate,iar propunere Dvs. este o solutie pentru cei care nu au,instrumentul acesta.Eu nu v-am contrazis,dar asteptam sa postati un link sau un atas cu oferta Dvs. si in lipsa ei am cautat ceva similar.

(apropo, exista la noi un magazin unde s-ar gasi tuburi catodice pentru osciloscop?)

Am vazut ca sunteti din Brasov.

Incercati la MARO GRI,aduc componente pe comanda si s-ar putea sa aiba si oferte de cinescop.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt cateva soft-osciloscoape de download-at de pe net.

Eu am luat unul ptr. ca are si generator de semnal dar cand am vrut sa vad cum arata semnalul de intrare,care teoretic trebuie sa fie 0 la ambele canale,am avut surpriza sa vad ca :

un canal e zero ,linia albastra ,perfect liniara.

celalalt canal,linia rosie,care oscileaza foarte putin.

Se poate vedea i poza atasata.

De unde pot veni perturbatii la canalul caruia ii corespunde linia rosie?

Mersi.

post-5-1196099574_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca acel Trigger din dreapta e ptr. altceva,nu se schimba nimic in cazul meu.

Oscilatiile,noise-ul,ramane tot pe canalul R,dunga acea rosie care se vede ca oscileaza.

Cea albastra e fara nici o variatie.

Se poate sa fie deranjat canalul R de ceva?

Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock