Sari la conținut

Poză

Cel mai simplu amplificator audio cu tranzistori

- - - - -

• Conecteaza-te daca doresti sa raspunzi
22 răspunsuri în acest subiect

gsabac

gsabac

Senior Member

• Tehnium Azi
  • 1.557 postari
  • Resedinta:Bucuresti

Experimentul este interesant, tranzistorii KD607S 80V,70W,10A sunt foarte buni, dar inainte trebuie

un etaj de putere care sa livreze citiva wati. Atentie, daca se foloseste un montaj cu un transistor in clasa A

trebuie proiectat un transformator cu intrefier, cu TBA790 ca driver functioneaza bine, dar trebuie sursa separata

pentru alimentarea sa si condensator de cuplaj.

Ar fi instructiv sa postati o schema completa, driver, final si alimentatoare.

@gsabac

Editat de gsabac, 11 august 2017 - 08:40 .

aureliann

aureliann

Utilizator Tehnician

• Members
  • 250 postari
  • Resedinta:Nistoresti-Vrancea

Personal am folosit ca driver un modul cale sunet din TV AN cu integrate, romanesc, separand componenta de cc printr-un condensator. Partea de demodulare cu TAA661 a ramas nefolosita, facand conexiunile la pinii corespunzatori ai modulului.Desigur se poate construi un amplif cu acest integrat(TBA790 sau TBA810) sau mai simplu cu TDA2003 pentru mono sau cu 2005 pentru stereo. Eu am avut norocul sa am driverul cuTBA 790 de-a gata.Schemele postate de initiatorul topicului se pot aplica fara proleme.Am reusit sa gasesc schema acestui modul tot pe intrenet pentru a o posta.Fișier atașat  modul cale sunet.JPG   72,41K   0 descărcări

Editat de aureliann, 11 august 2017 - 01:36 .

gsabac

gsabac

Senior Member

• Tehnium Azi
  • 1.557 postari

Desi schema prezentata in prima postare pare ar fi foarte simpla, pina la urma este mai complexa decit amplificatorul de 10W sau 30W

cu componente discrete, dar si cu performante mai reduse, din cauza transformatorului si etajului final.

Deasemenea la frecvente joase, sub 100Hz transformatorul poate introduce distorsiuni si TBA790 sa intre in protectie.

Valoarea condensatorilorilor de 2x4700uF este exagerat de mare, este corecta o valoare de 1000uF sau 2200uF,

deci care ar fi valoarea calculata optima pentru 50Hz, frecventa minima fara reactia negativa pe transformator  si 4 ohmi pentru difuzor ?

Schema se complica pentru ca trebuisc 2 alimentari de putere, o alimentare de circa 12V si 250mA si una de 50V cu 2A pentru mono

sau 4A pentru stereo, bineinteles cu masa comuna.

@gsabac

aureliann

aureliann

Utilizator Tehnician

• Members
  • 250 postari

Am vazut prima data aceasta schema in "HI-FI ABC" de GD. Oprescu , unde era prevazuta pentru cu tranz. cu germaniu. Autorul propunea montajul  pentru a fi conectat la borna de difuzor suplimentar a unor aparate existente.Deasemenea, valorile condensatoarelor seamana cu cele propuse de dvs. Montajul nu consuma chiar 2A , nici la varfuri de semnal, dar e bine de luat in calcul la dimensionarea alimentarii. Pe boxa de 8 ohmi are un bas impecabil (cel putin pentru urechile mele...). Daca se foloseste ca amplificator al unui aparet de calitate dar de putere mica, se simplifica mult si se reduc mult distorsiunile.

aureliann

aureliann

Utilizator Tehnician

• Members
  • 250 postari

Revin cu poze ale modulului cale sunet pe care-l folosesc eu, si care se afla, poate ,uitat si prin sertarele altor useri. Pentru acestia, si poate nu numai,postez inca odata si schema folosita in receptoarele TV AN. Nu stiu care e gradul de reactie negativa prin transformator realizata prin intermediul infasurarii inseriate cu difuzorul, dar, efectul legarii corecte a acesteia este semnificativ. Cum credetica e mai bine de adus finalii in pragul deschiderii: prin reducerea rezist de 620R sau prin marirea celor de 10R? Eu as opta pentru a doua, considerand ca se micsoreaza consumul prin rezistoarele de putere si se mai compenseaza cumva diferenta de factor de ampificare a finalilor, desi se reduce putin curentul de baza. Daca gresesc, astept corectii.Stima.Fișier atașat  DSC01591.jpg   168,09K   0 descărcăriFișier atașat  DSC01594.jpg   150,78K   0 descărcăriFișier atașat  DSC01592.jpg   194,85K   0 descărcăriFișier atașat  DSC01593.jpg   190,87K   0 descărcăriFișier atașat  modul cale sunet.jpg   43,85K   0 descărcări

Editat de aureliann, 12 august 2017 - 02:53 .

gsabac

gsabac

Senior Member

• Tehnium Azi
  • 1.557 postari

Asa cum este, schema se ambaleaza la caldura, la un reglaj facut la temperatura camerei.

Daca reglajul se face la cald, distorsioneaza la rece, samd.

Cel mai bine este cu un darligton NPN-NPN si PNP-NPN si circuit VAS simplu cu un transistor.

Cred ca schema se preteaza cel mai bine la studiul practic al influentei temperaturii asupra curentului de polarizare

prin tranzistorii finali, pentru incepatori.

@gsabac

aureliann

aureliann

Utilizator Tehnician

• Members
  • 250 postari

Salutare tuturor! Este adevarat ca schema nu contine nici un element de stabilizare pentru curentul de colector, dar din testele pe care le-am facut pana acum, pe canicula, deci la temperatura mare, nu am constatat nici cea mai mica tendinta de incingere a tranzistorilor. Am facut si unele masuratori, dar din pacate nu le-am notat.Dar mai retin ca la 43Vcc alimentare,am avut cam 90-100 mA in gol, insumand, curentul de repaus si cel prin rezistoarele de polarizare. Sper sa revin cu masuratori detaliate, si cu valorile mai potrivite pentru rezistoarele de polarizare.

aureliann

aureliann

Utilizator Tehnician

• Members
  • 250 postari

Salutare tuturor!

Am reusit sa aduc in format electronic schema propusa de catre regretatul GD Oprescu pentru un amplificator de putere cu tranz. cu germaniu si arata astfel:Fișier atașat  schema GD.OPRESCU,'' HI-FI ABC''.JPG   75,17K   0 descărcări

0 utilizatori citesc acest topic

0 utilizatori, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

emil.matei.ro Cel mai cuprinzator director romanesc