Sari la conținut

filtru activ bass


crys-audio

Postări Recomandate

Salut. Am un op tl061cn si as vrea sa fac un filtru de bass. Se poate folosi op pentru aceasta aplicatie sau trebuie tl072cp (am gasit pe net o schema cu asa ceva)? As dori sa stiu daca pot folosi acelasi cablaj aceleasi componente si dupa cum am mai precizat acelasi op. Va multumesc anticipat. :smartass:

crosover_cu_tl082.doc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Salut, profit ca s-a vorbit de un filtru de subwoofer aici si as vrea si eu o schema potrivita pentru un filtru activ de subwoofer. Difuzorul pe care il am este un Peiying PY-BL250A10 25 cm 400W cu urmatoarele caracteristici:

 

 

Date Tehnice:

Diametrul exterior : 250 mm

Gama de frecvente utilizabila : 25-1500Hz

Randament: 89 dB/W/M

P max : 400 W

Greutate magnet: 60 OZ

Bobina : 50 mm

Impedanta : 2 x 4 Ohm

 

Parametri T/S:

Revc: 3.3 Ohm

Qts: 0.448

Sd: 31.731 cm ˛

SPL: 88.7 dB

Vas: 30.828 l

Qms: 4.333

Qes: 0.499

BL: 10.688 Tm

Cms: 215.619 uM/N

Fo: 42.702 Hz

Md: 32.26 g

Nie: 0.465%

Mms: 64.425g

Mmd: 61.175mKg

 

Acestea sunt toate datele care le-am gasit despre el, sper sa fie de ajuns. As dori daca se poate sa-mi puneti o schema adecvata de filtru activ pentru acest difuzor. Va multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc donpetru , vazusem acea schema si multe altele dar vroiam sa fiu sigur ca este o schema potrivita pentru difuzorul meu. Ca amplificator m-am gandit sa-i fac un FET300 , ce ziceti este buna combinatia? A, si inca ceva ( eu nu prea ma pricep dar imi place sa invat de la persoane cu experienta) , este nevoie sa aplic semnal pe ambele intrari la filtru? daca am o sursa de semnal ce pot face ca sa dau semnal left si right?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vedeti si schema de filtru de aici, va raspunde la una din intrebarile pe care le-ati adresat mai sus:

http://www.youritronics.com/subwoofer-active-filter/

Puteti realiza orice amplificator audio doriti. In cazul subwooferelor mai putin conteaza daca amplificatorul e pe tranzistoare sau nu. La puterea difuzorului pe care il aveti puteti adopta amplificatoare audio atat in tehnologie monolitica, cat si hibrida. Apoi, e mult mai important sa alegeti tensiunea optima de alimentare a amplificatorului. In cazul difuzorului dvs., pentru subwoofer, ar fi bine sa nu depasiti +/-40Vcc. De fapt, va trebui sa realizati doua amplificatoare care sa mearga fiecare pe una din bobinele de 4 Ohmi a difuzorului. Chiar si doua TDA7294 alimentate la +/-25Vcc vor putea misca destul de bine motorul acelui difuzor. Asta ar fi o solutie destul de ieftina si acceptabila. Puteti realiza si FET300 dar nu prea se merita sa va complicati.

 

Numai Bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un kit facut cu 2xTDA7294 in punte dar de abia misca difuzorul.De aia ziceam sa fac cu FET300 sa vad cum merge. Dumneavoastra ziceti sa fac 2 kituri cu 2xTDA7294 in punte sau simple?Parca TDA-ul asta mergea numai pe 8 ohmi, sau ma insel? Trebuie sa aibe alimentari diferite? Si inca o intrebare legata de FET300: Finalii pusi toti pe un radiator mare se izoleaza cu mica sau ceva fata de radiator sau ii las fara izolare? Va multumesc ca sunteti singura persoana care imi raspunde ;a intrebarile mele banale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Difuzorul Peiying PY-BL250A10 25 cm 400W l-am vazut catalogat pe unele siteuri la 88dB/W/m pe altele la 89dB/W/m. SPLul e 88,7dB/W/m. Are doua bobine, fiecare de 100W/4Ohm.

Si cu TDA7294 merge, cate unul pe fiecare bobina a difuzorului, dar parerea mea, e la limita si foarte probabil s-ar putea sa dai rau de tot cu semnal distorsionat in difuzor. Varianta in punte cu TDA7294, doua bucati, nu merge ca nu e conceputa sa functioneze pe 4 Ohmi. FET300 e misto, dar trebuie sa faci doua montaje identice (cat mai identice) - destul de greu dar nu imposibil!

Dar ce puterea a avut sursa cu care ai alimentat TDa7294? Ai folosit doua TDA7294 sau numai unu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man nush ce putere are sursa care am folosito pentru ca e cu un traf luat dintr-un amplificator stricat, oricum prea mult nu cred ca are, eu o folosesc pentru a aliementa un TDA9294 punte si pe iesire am 4 sateliti legati in asa fel incat sa am 8 ohmi impedanta. Pai as incerca varianta asta cu 2 TDA-uri dar e o dilema , daca am surse de alimentare diferite pentru cele doua este vreo probleme? trebuie sa fie identice sursele? , daca da e naspa ca nu prea am de unde sa fac rost...

Editat de ady88reli
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca trebuie sa ai sursele de alimentare identice pentru ambele TDA7294.

Eu chiar ca nu va inteleg, vreti sa faceti ceva, dar nu aveti bani si cumparati tot felul de aparate si piese dubioase si dupa aia va plangeti ca nu functioneaza. Pune mana si strange bani, cumpara un transformator nou si dai bice.

 

scuzati-mi inversunarea dar nu puteam sa ma abtin

 

stima

dan

Editat de dan_e
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man nu trebuie sa te enervezi, eu am vreo 2 3 transformatoare dar nu sunt identice si de cumparat transformator de care sa cumpar ca trebuie unul baban care sa duca 2 kituri cu TDA7294. Ce putere sa aibe , 200-300W e de ajuns?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru doua kituri cu TDA7294 e suficient un transformator de 250VA cu doua infasurari de 17...18V daca folositi integratele pe 4 Ohmi.

 

Apoi, spuneati mai sus ca motorul difuzorului nu era miscat destul de serios cu aceste TDA-uri. Pai nu era miscat in primul rand datorita SPL-ului destul de scazut. Nu v-am spus mai sus dar va spun acum. Pentru subwoofere pentru acasa e bine sa aveti un difuzor cu SPL de cel putin 90dB/W/m. Cu difuzorul pe care il aveti va trebui sa faceti un compromis. Nu trebuie sa confundati niciodata cand cumparati difuzoare, aspectul sau design-ul acestora cu puterea de a face zgomot. Nu va lasati pacaliti de acest lucru. Foarte multi tineri cad in aceasta plasa cand isi cumpara primele difuzoare pentru o incinta acustica pentru ca se uita cum arata difuzorul si cat de ieftin este. Asta nu inseamna ca difuzorul e bun intr-o aplicatie data - e bun doar de vandut sau de dat mai departe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreti sa spuneti ca tot exista sanse sa nu se miste bine nici cu cele 2 TDA-uri?E posibil ca un traf cu care am alimentat un kit de TDA7294 in punte sa duca si cele 3 TDA-uri separate? Cum aflu puterea trafului? adik curentul maxim cum il aflu? ca S=U*I si tensiunea o stiu , mai ramane curentul maxim, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cititi articolul din paginile site-ului Tehnium Azi inditulat Surse de alimentare liniare pentru amplificatoare audio - calcul, teorie, concluzii:

http://www.tehnium-a...p?article_id=14

vedeti in special ultimul tabel. Cautati acolo tensiunea de alimentare a TDA7294 si veti afla, pentru un singur TDA, ceea ce va intereseaza, inclusiv puterea transformatorului si, printr-un calcul simplu, cunoscand tensiunea secundara, veti afla valoarea curentului secundar.

 

Apoi nu am zis ca nu "o sa miste" doua TDA-uri acel difuzor. Dar vorba utilizatorului @leo-electro de mai sus, citez:

Si cu TDA7294 merge, cate unul pe fiecare bobina a difuzorului, dar parerea mea, e la limita si foarte probabil s-ar putea sa dai rau de tot cu semnal distorsionat in difuzor.

Deci e bine sa tii cont si de aceasta observatie. Daca doua TDA in punte intr-un sistem logitech misca un subwoofer aprox. ca al tau foarte bine, nu vad de ce in cazul tau nu s-ar comporta la fel. Chiar daca nu o sa conectezi TDA-urile in punte, ci fiecare cu propria bobina a sa, acest lucru nu inseamna ca nu vei avea aceeasi eficienta. Nu vreau sa intru in detalii vis-a-vis de acest aspect dar "zgomotul" creeat de un difuzor cu doua bobine, atacat de doua amplificatoare audio care lucreaza in faza pe acele doua bobine, fata de zgomotul creeat de acelasi difuzor in cazul in care ar avea o bobina si ar fi atacat de un amplificator audio in punte, este acelasi. Desi aparent nu prea o sa creada unii utilizatori acest lucru, ii invit sa experimenteze practic ca sa se convinga.

 

Numai Bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock