Sari la conținut

Sfat achizitie cablu antena coaxial..


Billy Brasov

Postări Recomandate

Salutari, am cumparat de curand un televizor 3D si acum ma intereseaza sa il conectez si la antena ce imi vine de pe bloc pt canalele locale..

Ar fi o distanta de vre'o 20 de metrii maxim intre televizor si locul de unde o sa iau semnalul. (zic locul deoarece este vorba de o cutie in realitate)

Vreau sa va intreb ce cablu coaxial ma sfatuiti sa cumpar pt a putea prinde semnalul la o calitate cat mai buna daca se poate fara pierderi..

Nu de alta dar intre posturile locale de aici (in spania) sunt vre'o doua canale ce emit si in HD.

Ma intereseaza sa cumpar cel mai bun cablu de antena si nu stiu care sunt diferentele intre un cablu coaxial de 300 ohm si unu de 75 ohm de exemplu.. nici nu stiu daca sunt si mai bune si care ar fi acelea.. va rog daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi in legatura cu ce cablu este cel mai bun si de ce.

 

Va multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- Imi puteti spune si de ce este mai bun cel de 75 ohm decat cel de 300 ohm?

 

- 75 ohm reprezinta cumva pierderea de semnal? Multumesc!

 

 

P.S. Cumparasem unu de 75 ohm ce avea prin interior firele de cupru, avea 50m si ma costase vre'o 30 de euro dar l'am dus inapoi crezand ca cel de 300 de ohm e mai bun..

 

Se pare ca va trebuii sa ma duc inapoi dupa cel de 75 ohm..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- Imi puteti spune si de ce este mai bun cel de 75 ohm decat cel de 300 ohm?

Aceasta este impedanta de intrarea de antena TV, pentru lenta(cel de 300 ohmi) aveti nevoie de adaptare si nu are protectie la perturbatii.Mai trebuie sa fiti atent la capacitatea pe metru a cablului(pF/m) cu cat este mai mica, si atenuarea este mai mica.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari, am cumparat de curand un televizor 3D si acum ma intereseaza sa il conectez si la antena ce imi vine de pe bloc pt canalele locale..

Ar fi o distanta de vre'o 20 de metrii maxim intre televizor si locul de unde o sa iau semnalul. (zic locul deoarece este vorba de o cutie in realitate)

Vreau sa va intreb ce cablu coaxial ma sfatuiti sa cumpar pt a putea prinde semnalul la o calitate cat mai buna daca se poate fara pierderi..

Cablul pentru semnalul TV trebuie sa aibe cum s-a mai spus 75 de omi impedanta, dar este foarte important si tipul de cablu pe care il cumperi. Pentru transportul semnalului de TV uzual (casnic) se folosesc (ce se gaseste pe la noi) trei tipuri de cablu RG58, RG59 si RG6. Primele doua au un coeficient de pierderi de cca 35 db / 100m cel de al treilea are perderile cam pe la 18-20db/100m. Deci este bine daca ai cumpara cablu TV de 75omi tip RG6 cu tresele din cupru( impletitura de sarma si folia dintre miez si tresa) deoarece are pierderile cele mai mici dintre cablurile uzuale.

Editat de Dan57
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock