Sari la conținut

calcul amperaj traf

• Conecteaza-te daca doresti sa raspunzi
53 răspunsuri în acest subiect

ola_nicolas

ola_nicolas

Editor

• Editors
  • 715 posturi
  • Resedinta:Olt county

Am luat ca baza pt calcul sectiunea mai mica a miezului si B =1,2 T.Ma intereseaza si partea cu modificarea U2, modificind U1.

Premisele sunt nerealiste. Incearca sa parcurgi etapele de la postarea mea anterioara. Se va lua B=0,9 T

Cred ca este mai bine sa se renunte la comutarea din primar si sa se faca o comutare in secundar.
Învaţă din greşelile altora, caci te costă prea mult sa greşeşti mereu.

ronin

ronin

Membru

• Members
  • 8 posturi
  • Resedinta:Pucioasa
Parcurgand etapele postate de tine voi obtine o sectiune putin mai mare decat cea folosita de mine. Aceasta inseamna ca aparatul va rezista la suprasolicitari. Referitor la inductie am observat ca statoarele de motoare sunt confectionate din materiale performante din punct de vedere inductiv(am vazut ca se foleste chiar si B=1,8T ). Montarea unui comutator in secundar am citit ca nu este indicata din cauza curentilor foarte mari car ar duce la distrugerea contactelor comutatorului, iar folosirea mai multor prize mediane ar deforma bobinajul secundarului stricand aspectul estetic. Ma intereseaza o sursa de procurare a unor conductori de calitate. Multumeasc pentru ajutor!

ola_nicolas

ola_nicolas

Editor

• Editors
  • 715 posturi

Parcurgand etapele postate de tine voi obtine o sectiune putin mai mare decat cea folosita de mine. Aceasta inseamna ca aparatul va rezista la suprasolicitari...

Daca ai citit postarea mea #26, atunci ai putut vedea ca la stabilirea puterii in secundar, conteaza atat aria sectiunii, cat si aria suprafetei ferestrei, care la toroizi este cercul interior. Ambele fiind mai mari, la toroidul echivalent, puterea reala in secundar, va fi mult mai mare decat cea pe care o vei lua in calcul, printr-o procedura simplista. Prima consecinta va fi aceea ca practic vei dubla numarul de spire, ceea ce duce la un consum de cupru mult supra-dimensionat, adica un cost total mult mai mare. Fiind vorba despre un toroid, unde practic vei bobina intregul perimetru in mod continuu (primarul, iar apoi secundarul peste primar) membrul drept al relatiei care da puterea in secundar se va dubla, itrucat din motive pe care nu le detaliez aici, sistemul se considera bifazat.

...Referitor la inductie am observat ca statoarele de motoare sunt confectionate din materiale performante din punct de vedere inductiv(am vazut ca se foleste chiar si B=1,8T )...

Motoarele electrice au particularitati, care fac ca inductia maxima in miez sa se aprecieze intr-un alt mod. Ele suporta frecvente locale in miez, diferite de frecventa retelei (in general mai mici decat aceasta) din care cauza si pierderile in miez sunt mai mici si in consecinta si tolele folosite sunt mai groase. Deci inductiile mai mari in miez, nu se datoreaza performantelor superioare ale tolelor.

...Montarea unui comutator in secundar am citit ca nu este indicata din cauza curentilor foarte mari car ar duce la distrugerea contactelor comutatorului, iar folosirea mai multor prize mediane ar deforma bobinajul secundarului stricand aspectul estetic. Ma intereseaza o sursa de procurare a unor conductori de calitate...

Eu am inteles prin comutare, exact un sistem cu mai multe prize intermediare care se schimba prin mutarea cablului de forta de la o borna la alta, indiferent ca se afla in primar sau secundar. Micsorarea numarului de spire in primar duce la riscuri mari. Reglajul raportului de transformare se face dupa cate stiu eu, numai prin marirea sau micsorarea numarului de spire din secundar.

In alta ordine de idei, tot ceea ce am scris mai sus sunt niste recomandari. Utilizatorii, pot sa tina sau nu cont de ele.

Altminteri Toate Bune!

Editat de ola_nicolas, 11 februarie 2011 - 10:10 .

ola_nicolas

ola_nicolas

Editor

• Editors
  • 715 posturi
Am rugamintea, catre toti utilizatorii, sa imi adreseze orice fel de intrebare aici in cadrul subiectelor tehnice. Chiar daca adresa mea de E-mail este usor de intuit, nu voi raspunde nici-unui utilizator care incearca sa forteze sistemul meu electronic de contact. Am crezut ca faptul ca nu am facut publica adresa mea electronica in cadrul profilului de pe forum, este suficient pentru ca oricine sa inteleaga ca imi rezerv dreptul de a comunica cu cineva, numai atunci cand doresc eu acest lucru. Imi face placere sa impartasesc din experienta mea postand in cadrul forumului Tehnium Azi. De aceea mi-am si deschis un cont aici. Din acelasi motiv, pot fi gasit si pe alte forumuri (sub acelasi ID) insa sistemul meu electronic de contact, este ceva privat si va rog sa-mi respectati dreptul la intimitate si la a-mi alege eu insumi prietenii si corespondentii. Sper sa nu fiu nevoit sa iau masuri mult mai nedorite impotriva celor care incearca sa se infiltreze neinvitati.

Altminteri, Toate Bune!
ola_nicolas

doky

doky

Membru

• Members
  • 1 posturi
  • Resedinta:spania
buna baeti o intrebare daca paote cineva sa imi raspund,,,,cum pot face trasformatoru de amperi,,,aidica am voltaj de exmplu 20 de volti si sa scad voltaju de exemplu la 5v da sa imi ramana un amperaj mai mare,,,adica mai exact o formula,,,,am invatato in liceu da cam am uitato,,ms astep un raspuns,,sau eventual de exista varinata,,,nou,,,,ce inlocueste,,,trasformatoru clasic
[/quote]

politehnica

politehnica

Editor

• Editors
  • 389 posturi
  • Resedinta:RO
doky, e grea rau de tot limba romana!
Ca sa obtii la iesirea unui transformator electric 5V in loc de 20V mai trebuie sa scoti spire. Apoi, daca vrei sa ai curent mai mare e alta treaba. In cazul asta va trebui sa folosesti conductor mai gros sau doua sau trei conductoare in paralel, de alea care sunt pe 20V acum.

sonkax

sonkax

Membru

• Members
  • 11 posturi
  • Resedinta:Cluj-Napoca
Buna ziua,
As dori niste informatii de la colegii mai experimentati despre transformatorul din imaginea atasata.
Adica: ce Amperaj are pe iesirea de 12 v, si pe cea de 24v.(secundarul pare a avea 2 infasurari cu diametrul de 2mm ambele) Cum e mai bine sa alimentez primarul cu 220 sau 380 (mentionez ca primarul are 2 infasurari pe 220 fi 1mm si pe 380 fi 0,6 mm).
Am facut si eu niste calcule dar am nevoie si de o parere de la voi.

Multumesc anticipat.Fișier atașat  DSC08320 s.jpg   865,89K   57 descărcări

donpetru

donpetru

Administrators

• Root Admin
  • 5.776 posturi
  • Resedinta:Galati
@sonkax,

Acela e un transformator electric care se poate alimenta la 230V ori la 400V (accesand unul din cele doua capete ale infasurarii primare), nulul - sau mai bine zis cealalta faza - fiind comun in cele doua situatii de alimentare.
In ceea ce priveste curentul debitat de secundarul transformatorului pe una din infasurarile de 12V sau per total, pe 24V, acesta este: I = P/U, unde P = 380VA, iar U = 24V.
Deci, transformatorul se poate alimenta fara probleme ori la 230V, ori la 400V (afirmatie facuta in ipoteza in care transformatorul ar mai fi functional), curentul in secundar fiind acelasi in ambele situatii, respectand regula de alimentare in primar (pe care am spus-o adineaori).

Numai Bine
Componente si montaje electronice D.I.Y de vanzare ----- CLICK AICI -------

Cablaje imprimate de vanzare pentru: --- click aici: --- AV400v2 --- si ---- GX400 ---

Aveti vreo problema in audio, atunci nu uitati sa cititi inainte de a posta:
- cum dimensionam un alimentator pentru amplificatoare audio? Sau cum cablam un amplificator audio?
- cum calculam un transformator toroidal?
Mai multe aici. Inca nu v-ati lamurit sau nu ati gasit subiectul care va intereseaza? Atunci puteti deschide un subiect intr-o sectiune potrivita din forum.

sonkax

sonkax

Membru

• Members
  • 11 posturi
@donpetru

Desi pare surprinzator tranformatorul funtioneaza , deci sa inteleg ca 380/24=15,8 Amperi pe 24 si 7,9 Amperi pe 12v... cred ma-m prins, oricum valorile mi se par aproape perfecte pentru un incarcator de baterii auto, ca pentru asta voiam sa-l folosesc..
Intrebarea e curentul acesta va scadea odata cu incarcarea bateriei? si ce punte redresoare imi recomandati pentru el respectiv ce condesator pt filtrare (in caz ca voi alimenta si altceva cu el)

Cu stima Jakab Zsolt.

ola_nicolas

ola_nicolas

Editor

• Editors
  • 715 posturi

...deci sa inteleg ca 380/24=15,8 Amperi pe 24 si 7,9 Amperi pe 12v...

Daca cele doua secundare simetrice sunt bobinate cu acelasi conductor, atunci curentul suportat va fi de 15,8 A - fie ca vei folosi tensiunea de 24 V, fie pe cea de 12 V. Cu alte cuvinte, la folosirea unei singure sectiuni a secundarului, puterea se va injumatati. Oricum, din punctul de vedere al utilizarii dorite (incarcarea unui acumulator de 12 V) ai nevoie de o tensiune debitata in secundar de 14,4/0,63=22,9 V. Practic, vei folosi ambele sectiuni ale secundarului inseriate.

Editat de ola_nicolas, 09 mai 2011 - 10:49 .

sonkax

sonkax

Membru

• Members
  • 11 posturi
Multumesc pentru raspunsuri, de fapt tennsiunile la iesire sun putin mai mari adica 13,7 respectiv 27,8, oricum se va vedea dupa ce montez si o punte + un condensator, asta daca ma ajutati si cu alegerea acestora...ce vreau sa stiu daca acest curent va scadea pe timpul incarcarii sau va ramane acelasi pana ce deconectez eu traful de la retea, si eventual sa-mi recomandati si un ampermetru analogic pe care sa-l inseriez cu bateria.

Cu Stima Jakab Zsolt.

ola_nicolas

ola_nicolas

Editor

• Editors
  • 715 posturi

...vreau sa stiu daca acest curent va scadea pe timpul incarcarii sau va ramane acelasi...

Curentul este un parametru "dinamic" si creste si scade, functie de solicitarile sarcinii. In cazul acesta, curentul va scadea, pe masura ce acumulatorul se incarca. Nu este nevoie de inserierea unui ampermetru. Masurarea tensiunii la borne, este in general suficienta. Un acumulator plumb-acid de 12 V, se considera incarcat atunci cand tensiunea la borne a urcat la 14,4 V.

sonkax

sonkax

Membru

• Members
  • 11 posturi
Ok multumesc pt raspuns. O punte redreasoare de 50 A si un condensator de 1000uF este suficienta in acest caz?

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 9.201 posturi
  • Resedinta:Brasov

un condensator de 1000uF

Pentru incarcarea acumulatorului, nu aveti nevoie de filtraj.
“Măsoară ceea ce este măsurabil şi transformă în ceva măsurabil ceea ce nu se poate măsura.”
Galileo Galilei

em2007

em2007

Premium User

• Tehnium Azi
  • 339 posturi

...O punte redreasoare de 50 A ...este suficienta in acest caz?

Nu-i suficienta puntea, trebe si un mijloc de limitare a curentului, daca vrei sa faci un redresor pt incarcat o baterie de automobil. In primul rand ar trebui sa precizezi ce curenti de incarcare ai nevoie, si de la asta sa plece recomandarile.
Vad ca nu te-a intrebat nimeni de asta si ti se recomanda inserierea infasurarilor, adica sa folosesti pt incarcarea bateriei de 12V cei 27.8V pe care-i are in gol un traf de 380VA !
Hai sa fim seriosi, despre ce vorbim aicea?

0 utilizatori citesc acest topic

0 utilizatori, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

emil.matei.ro Cel mai cuprinzator director romanesc