Sari la conținut

Schema temporizator

• Conecteaza-te daca doresti sa raspunzi
60 răspunsuri în acest subiect

em2007

em2007

Premium User

• Tehnium Azi
  • 338 posturi

Vezi postola_nicolas, pe 10 decembrie 2010 - 01:50 , a spus:

Probabil l-ati testat, insa pe simulator nu vrea sa functioneze.
Nu l-am testat, dar m-am uitat la schema si functionarea e evidenta, adica schema e cinstita.
Referitor la simulari, personal nu prea le vad rostul cand e vorba de circuite simple, aplicatii directe ale schemelor de datasheet, decat eventual in scop didactic, si mai degraba pentru testarea simulatorului decat a circuitului.

iozsi39

iozsi39

Utilizator Tehnician

• Members
  • 221 posturi
Deci pana la urma e buna schema cu 555 sau nu? :xmas_biggrin:

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 9.143 posturi
  • Resedinta:Brasov
Care dintre ele?Cea de   aici  din simulare, reiese ca se incadreaza in ce doriti Dvs.

Editat de miron1947, 12 decembrie 2010 - 09:00 .

“Măsoară ceea ce este măsurabil şi transformă în ceva măsurabil ceea ce nu se poate măsura.”
Galileo  Galilei

ola_nicolas

ola_nicolas

Editor

• Editors
  • 708 posturi
  • Resedinta:Olt county

Vezi postem2007, pe 11 decembrie 2010 - 04:44 , a spus:

...Referitor la simulari, personal nu prea le vad rostul...
:hi: Primul si cel mai important motiv pentru care utilizez simulatorul este faptul ca m-am cam dezvatat sa mai calculez cu creionul pe hartie. Apoi, neatentia si analiza superficiala, au fost aspecte cu care a trebuit sa lupt in permanenta. Simulatorul nu te lasa nici sa uiti si nici sa analizezi superficial. Apoi, atunci cand vreau sa-mi copiez o schema de pe un suport oarecare, in calculator este cel mai eficient mod de captura. Nu in ultimul rand, poti prezenta celui interesat rezultatele intr-un format adecvat si cu multe amanunte, pe care altminteri le reunesti cu greu intr-un text. Bla, bla, bla... :hi2:

Editat de ola_nicolas, 12 decembrie 2010 - 11:35 .

Învaţă din greşelile altora, caci te costă prea mult sa greşeşti mereu.

iozsi39

iozsi39

Utilizator Tehnician

• Members
  • 221 posturi
Pentru C1 ce valoare folosesc?Cea din schema sau de 1000 microF?Si daca folosesc de 1000 de care?Electrolitic sau normal?

Editat de iozsi39, 13 decembrie 2010 - 05:22 .

roadrunner

roadrunner

Senior Member

• Tehnium Azi
  • 1.913 posturi
  • Resedinta:Irlanda
1000 uF e electrolitic.
RR

em2007

em2007

Premium User

• Tehnium Azi
  • 338 posturi
Chiar foarte electrolitic.  :hi2:

Eu le evit pe cat posibil in timere, cata vreme sunt foarte accesibile componentele pt timere digitale.
Electroliticii au de regula curenti de fuga mari, de odinul microamperilor. Cinstit, incarcarea lor trebe facuta la curenti de cel putin 10 ori mai mari decat curentul de fuga pt a avea cat de cat o precizie si reproductibilitate a temporizarii. Ca sa facem un calcul ar trebui sa stim la ce tensiune o sa-si alimenteze montajul, dar oricum va rezulta o val max pt rez de ordinul sute K.

Ca sa evitam electroliticul, punand un cond cu poliester, nu ne vom intinde mai nult de cativa micro, pentru ca nu vom gasi, ori sunt scumpi, asa ca, marind la extrem rez spre megomi, sau mai mult, nu vom obtine durate mai mari de 0.5...1minut.

In ciuda simplitatii, eu nu vad potrivita alegerea unui astabil cu 555 pt durate de zeci de minute cum e in cazul de fata, indiferent ce mi-ar spune simulatorul.

Daca as vrea neaparat o rezolvare analogica, cu 555, as cascada 2 circuite in regim de monostabil, si nu unul in regim de astabil (comportarea e net superioara). Mai ales ca exista si 556 care include in aceasi capsula doua 555-uri, si nu e dificil de gasit (am folosit recent si l-am gasit la tme, in capsula smd).

roadrunner

roadrunner

Senior Member

• Tehnium Azi
  • 1.913 posturi
Emil,
...si uite asa ne-am intors la solutia cu microcontroller.(ca de ce ti-e frica, nu scapi)
RR

Editat de roadrunner, 13 decembrie 2010 - 07:25 .

ola_nicolas

ola_nicolas

Editor

• Editors
  • 708 posturi

Vezi postiozsi39, pe 13 decembrie 2010 - 05:22 , a spus:

Pentru C1 ce valoare folosesc?Cea din schema sau de 1000 microF?...
Raspunsul la intrebare il poti citi chiar pe atasamentul cu schema

Mai sus ti-am dat relatiile de calcul pentru elementele care determina timpii:

Vezi postola_nicolas, pe 09 decembrie 2010 - 11:07 , a spus:

...relatiile care dau timpul total al impulsului T=0,69(R1+2R2)C1 si respectiv timpul portiunii "on" Ton=0,69R2C1...
Poti alege valori mai mari ale rezistentelor R1 si R2 si sa micsorezi capacitatea necesara condensatorului. Spre exemplu, una dintre variantele analizate de mine a fost cu R1=R2=27 MΩ si C1=47 μF. Intre acestea doua, mai exista inca loc pentru jonglerii.

@em2007: In anii '90 cand am testat eu schema, nu existau simulatoare si in general nu prea existau nici PC-uri. De aceea, stiind si eu ca la timpi atat de mari exista riscul functionarii defectoase, sau a instabilitatii frecventei, am pierdut cateva zeci de ore cu probele pentru a ma convinge. Pot spune ca intervalele de timp au fost riguros exacte. Apoi, asa dupa cum spuneam mai sus am folosit efectiv montajul ca pe o schema pentru temporizarea alternativa a perioadelor de functionare si a pauzelor unei pompe de apa. A dat rezultate atat de bune, incat ulterior am realizat un sistem de irigare automata cu doua aspersoare. Nu am avut probleme de tipul celor de care va temeti. Totusi dupa circa un an de zile, trecand la alimentarea retelei de apa cu un hidrofor, am renuntat la acest sistem si practic, am inlocuit conducta de aspiratie care sustinea sorbul pompei la adancimea de 7 m de la oglinda apei, cu un furtun de presiune cu insertie metalica, care marea aceasta adancime la 10 m. De atunci nu am mai avut probleme cu dezamorsarea pompei, intrucat prin scaderea nivelului apei in put turatia pompei scadea progresiv pana ce debitul pompei si cu cel al izvoarelor de adancime se egalau. Aceasta este de fapt solutia viabila in cazuri de acest fel. Chiar daca montajul este utilizabil, el nu este decat un surogat, care ingreuneaza absolut toate operatiile pe care trebuie sa le facem, atunci cand alimentarea cu apa o realizam in acest mod. Altminteri, daca se foloseste un 556 cu legarea in cascada a doua monostabile, acest montaj devine destul de simplu astabil, pentru ca de fapt, constat ca iozsi39, de asa ceva are nevoie.

Editat de ola_nicolas, 13 decembrie 2010 - 07:56 .

roadrunner

roadrunner

Senior Member

• Tehnium Azi
  • 1.913 posturi
ola_nicholas,

a zis bine Emil, nu poti marii rezistentele prea mult pentru ca, curentul de incarcare devine comparabil cu curentul de fuga al condensatorului si se duce naibii precizia (care oricum e de ordinul zecilor de procente)
RR

em2007

em2007

Premium User

• Tehnium Azi
  • 338 posturi

Citat

Emil,
...si uite asa ne-am intors la solutia cu microcontroller.(ca de ce ti-e frica, nu scapi)
RR
Aproape ca-ti dau dreptate.
Dar la un timer simplu ca asta, inca mai am retineri.
Adica stricam mcu pt un astabil?

PS
La aplicatia precedenta, te-am ascultat, pt ca am realizat ca in principiu ai dreptate.
Am luat un attiny 13, am facut hardul, pcb-ul.
E si acum pe masa.
Si-n final l-am facut... cu cmos, batraneste.
Dar cu componente smd. PCB-ul a iesit o idee mai mic decat cel cu mcu.
Sunt in functiune 200buc, se-ncadreaza destul de bine in peisaj, seamana putin cu MB-ul.
Sigur ca n-o sa ma las pana vad functionala si versiunea cu mcu, dar asta doar ca experienta, probabil de sarbatori cand o sa am timp de bibilit. Clientul n-a fost dispus sa astepte pana ma luminez eu. Cata vreme cu mcu n-am decat 2 viteze, a-ntaia si marsarier, am luat-o batraneste, dar in priza directa...

ola_nicolas

ola_nicolas

Editor

• Editors
  • 708 posturi

Vezi postroadrunner, pe 13 decembrie 2010 - 07:32 , a spus:

...nu poti marii rezistentele prea mult pentru ca, curentul de incarcare devine comparabil cu curentul de fuga al condensatorului si se duce naibii precizia...
Imi pare rau, dar de atunci sunt 20 de ani si nu mai retin ce valori particulare am folosit, insa asa cum spuneam mai sus exista destul teren de incercari.

Editat de ola_nicolas, 13 decembrie 2010 - 08:03 .

ola_nicolas

ola_nicolas

Editor

• Editors
  • 708 posturi

Vezi postem2007, pe 13 decembrie 2010 - 07:44 , a spus:

...Cata vreme cu mcu n-am decat 2 viteze, a-ntaia si marsarier, am luat-o batraneste, dar in priza directa...
"batraneste", insemnand a cata viteza? :hi2:

em2007

em2007

Premium User

• Tehnium Azi
  • 338 posturi
Am zis.
Priza directa.

em2007

em2007

Premium User

• Tehnium Azi
  • 338 posturi

Vezi postola_nicolas, pe 13 decembrie 2010 - 07:29 , a spus:

...Altminteri, daca se foloseste un 556 cu legarea in cascada a doua monostabile, acest montaj devine destul de simplu astabil, pentru ca de fapt, constat ca iozsi39, de asa ceva are nevoie.
Pai tocmai asta si sugeram in postul meu.
Doua monostabile simple, exact schema de catalog, cuplate capacitiv (Un cond de 1nF e suficient).
Primul monostabil il declanseaza pe al 2-lea. Se pot alege constante de timp independente, pt fiecare. Temporizarile se succed una dupa alta (pot fi mai multe cbm daca e nevoie, nu doar doua, cum se cere aci).Ultima iesire se leaga la prima intrare si rezulta o bucla care se intretine.Automat rezulta valori mai rezonabile pt R si C.

Cat despre aia 27M (douazeci si sapte mega), ce sa mai zic, mai ales ca montajul il face un amator (care pune intrebari in genul celor de mai sus: 100 micro sa fie elco, sau altceva?!)... Ii poate juca feste si sacazul dintre trasee, condensul,  etc (Daca stranuta din greseala spre fata placata, ala e...).

Sau, ca sa fim mai carcotasi, sa ne uitam la 555 in datasheet, si o sa vedem ca pt a declansa comparatorul "SUS", ii trebuie 250nA (asta-i curentul de baza de care au nevoie primii 2 tranz ca sa fie posibila comutarea circuitului basculant intern).
Daca socotim cat de mare poate fi R ca sa putem injecta cei 250 nA, in cel mai bun caz, cand alimentam cu 15V (desi multor tipuri de 555 nu le cad bine peste 12V), rezulta un 20MOhm, asta cu bunavointa). Asa ca, daca vrem sa fim siguri ca circuitul nu face nazuri cand trebe sa basculeze, e bine sa nu sarim de 10Mega.

Subiecte similare Inchide

0 utilizatori citesc acest topic

0 utilizatori, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

emil.matei.ro Cel mai cuprinzator director romanesc