Sari la conținut

problema tv. nei

- - - - -

• Conecteaza-te daca doresti sa raspunzi
6 răspunsuri în acest subiect

manuela195

manuela195

Membru

• Members
  • 8 posturi
buna ziua-am un televizor marca nei e21t8x sasiu e5,nu se aprinde ledul rosu si se aude un tacanit slab in jurul trafului.va rog sa-mi dati citeva sfaturi si daca se poate schema pentru a putea localiza defectul. va multumesc.

Editat de manuela195, 05 septembrie 2010 - 11:22 .

Costy_foc

Costy_foc

Membru

• Members
  • 2 posturi
Decupleaza sursa de alimentare de restul TV si pune ca sarcina un bec de 60W/220V pe U1=115V.Daca sursa functioneaza corect atunci verifici m-ai departe final de linii si Tr. de linii.

manuela195

manuela195

Membru

• Members
  • 8 posturi
buna ziua-am scos t702 bu508df,am pus bec,am masurat tensiunea,0v masurat pe c-e de la t702.am gasit c665 ars,am verificat bu508df pe e-c nu indica,trebuie sa-l schimb?,care este echivalentul lui?.va multumesc.

donpetru

donpetru

Administrators

• Root Admin
  • 5.775 posturi
  • Resedinta:Galati
Tranzistorul BU508 l-ati verificat scos din circuit? Ati verificat jonctiunile C-B si B-E? Sau prezinta "scurt" intre terminalele C-E? Daca da, atunci cu siguranta va trebui sa-l inlocuiti, dar nu inainte sa verificati si celelalte componente din sursa. E foarte important sa eliminati cauza care a produs defectul, nu numai sa inlocuiti defectul.

Numai Bine

Componente si montaje electronice D.I.Y de vanzare ----- CLICK AICI -------

Cablaje imprimate de vanzare pentru: --- click aici: --- AV400v2 --- si ---- GX400 ---

Aveti vreo problema in audio, atunci nu uitati sa cititi inainte de a posta:
- cum dimensionam un alimentator pentru amplificatoare audio? Sau cum cablam un amplificator audio?
- cum calculam un transformator toroidal?
Mai multe aici. Inca nu v-ati lamurit sau nu ati gasit subiectul care va intereseaza? Atunci puteti deschide un subiect intr-o sectiune potrivita din forum.

dan_e

dan_e

Premium User

• Tehnium Azi
  • 606 posturi
BU508 se mai gaseste in magazine, nu are rost sa cauti inlocuitor.

stima
dan
...alearga prin lume cu sufletul plin de dragoste si nu uita ca fericirea se intoarce intotdeauna la cel care o daruieste!...

manuela195

manuela195

Membru

• Members
  • 8 posturi

buna ziua-am un televizor marca nei e21t8x sasiu e5,nu se aprinde ledul rosu si se aude un tacanit slab in jurul trafului.va rog sa-mi dati citeva sfaturi si daca se poate schema pentru a putea localiza defectul. va multumesc.

manuela195

manuela195

Membru

• Members
  • 8 posturi

va multumesc,am gasit c665 ars,tv. functioneaza.

0 utilizatori citesc acest topic

0 utilizatori, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

emil.matei.ro Cel mai cuprinzator director romanesc