Sari la conținut

Poză

problema tv. nei

- - - - -

• Conecteaza-te daca doresti sa raspunzi
6 răspunsuri în acest subiect

manuela195

manuela195

Membru

• Members
  • 8 postari
buna ziua-am un televizor marca nei e21t8x sasiu e5,nu se aprinde ledul rosu si se aude un tacanit slab in jurul trafului.va rog sa-mi dati citeva sfaturi si daca se poate schema pentru a putea localiza defectul. va multumesc.

Editat de manuela195, 05 septembrie 2010 - 11:22 .

Costy_foc

Costy_foc

Membru

• Members
  • 2 postari
Decupleaza sursa de alimentare de restul TV si pune ca sarcina un bec de 60W/220V pe U1=115V.Daca sursa functioneaza corect atunci verifici m-ai departe final de linii si Tr. de linii.

manuela195

manuela195

Membru

• Members
  • 8 postari
buna ziua-am scos t702 bu508df,am pus bec,am masurat tensiunea,0v masurat pe c-e de la t702.am gasit c665 ars,am verificat bu508df pe e-c nu indica,trebuie sa-l schimb?,care este echivalentul lui?.va multumesc.

donpetru

donpetru

Administrators

• Root Admin
  • 6.104 postari
  • Resedinta:Galati
Tranzistorul BU508 l-ati verificat scos din circuit? Ati verificat jonctiunile C-B si B-E? Sau prezinta "scurt" intre terminalele C-E? Daca da, atunci cu siguranta va trebui sa-l inlocuiti, dar nu inainte sa verificati si celelalte componente din sursa. E foarte important sa eliminati cauza care a produs defectul, nu numai sa inlocuiti defectul.

Numai Bine

dan_e

dan_e

Premium User

• Tehnium Azi
  • 611 postari
BU508 se mai gaseste in magazine, nu are rost sa cauti inlocuitor.

stima
dan

manuela195

manuela195

Membru

• Members
  • 8 postari

buna ziua-am un televizor marca nei e21t8x sasiu e5,nu se aprinde ledul rosu si se aude un tacanit slab in jurul trafului.va rog sa-mi dati citeva sfaturi si daca se poate schema pentru a putea localiza defectul. va multumesc.

manuela195

manuela195

Membru

• Members
  • 8 postari

va multumesc,am gasit c665 ars,tv. functioneaza.

0 utilizatori citesc acest topic

0 utilizatori, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

emil.matei.ro Cel mai cuprinzator director romanesc