Sari la conținut

Ìmpedanta boxe = 4-8 ???

- - - - -

• Conecteaza-te daca doresti sa raspunzi
7 răspunsuri în acest subiect

Telectualu

Telectualu

Membru

• Members
  • 52 posturi
Buna ziua. Am si eu o mare nelamurire legata de impedanta unor boxe.Dorind sa achizitionez o pereche de boxe de pe Net am vazut ca majoritatea au la specificatii impedanta de 4-8 ohmi.Ma poate lamuri cineva cam ce inseamna aceasta ? Adica daca eu am un amplificator pe care scrie la iesiri "Minim 8 ohmi" pot folosi in sigranta boxe de 4-8 ohmi ? Va multumesc.

Fișiere atașate (doar utilizatorii pot descarca fisiere)

politehnica

politehnica

Editor

• Editors
  • 387 posturi
  • Resedinta:RO
Astea sunt boxe pe 3 caii? Daca scrie 4 -8 Ohm, astea inseamna, cred, 4 Ohm. Deci, daca ai amplificator cu minim 8 Ohmi si boxele Magnat Sonobull 80 au 4Ohm atunci nu merge amplificatorul, risti sa-l arzi.
Succes.

Telectualu

Telectualu

Membru

• Members
  • 52 posturi
Multumesc de raspuns.Boxele Sonobul au fost date doar ca exemplu.Foarte multe incinte au impedanta de 4-8 ohmi chiar din cele cu nume consacrate.Eu as dori sa inteleg exact cum poate o incinta sa fie folosita in acest interval de impedante fara sa afecteza amplificatoarele de 8ohmi ? Daca stie cineva sa ma lamureasca si pe mine ii multumesc anticipat.

leo_electro

leo_electro

Members

• Tehnium Azi
  • 329 posturi
  • Resedinta:Undeva langa Galati
Ce impedanta avea boxele Sonobull 80 pe care le-ai vandut. Eu cred ca producatorul, ca sa nu faca doua etichete pentru boxe de 4 si de 8 Ohmi, a preferat sa faca o singura eticheta. O alta explicatie momentan nu gasesc. http://www.forum.teh...tyle_emoticons/default/95.gif
"Greselile unui om reprezinta porti catre noi descoperiri.” James Joyce

Telectualu

Telectualu

Membru

• Members
  • 52 posturi

Vezi postleo_electro, pe 24 august 2010 - 08:08 , a spus:

Ce impedanta avea boxele Sonobull 80 pe care le-ai vandut. Eu cred ca producatorul, ca sa nu faca doua etichete pentru boxe de 4 si de 8 Ohmi, a preferat sa faca o singura eticheta. O alta explicatie momentan nu gasesc. http://www.forum.teh...tyle_emoticons/default/95.gif
Nu erau ale mele.Eticheta era de pe Net deci nu stiu ce rezistenta aveau.Boxe de 8ohmi care sa se incadreza in bugetul meu sint putine si de aceea ma intereseaza ce este cu impedanta de 4-8ohmi sa pot alege in cunostinta de cauza.Multumesc oricum si mai astept alte lamuriri.

Editat de Telectualu, 24 august 2010 - 08:27 .

releu

releu

Senior Member

• Tehnium Azi
  • 1.323 posturi
Telectualu, daca scrie pe boxe 4 - 8 Ohmi asta inseamna ca boxa e facuta sa mearga cu amplificatoare care au specificat pe iesire minim 4 Ohmi sau cu amplificatoare care functioneaza atat pe 4 Ohmi cat si pe 8 Ohmi. E o ghiselnita a celor de la Magnat, abureala, de parca nu puteau sa scrie pe spatele boxei direct 4 Ohmi. Vor sa spuna ca boxa merge pe amplificator de 4 - 8 Ohmi, de parca un amplificator care functioneaza pe 4 Ohmi nu merge si pe 8 Ohmi. Precum ti-am zis, o nascoceala, filozofie, ca sa para mai senzationale caracteristicile produsului pus la vanzare.

BAFTA   http://www.forum.teh...tyle_emoticons/default/21.gif

Editat de releu, 25 august 2010 - 12:49 .

Cel slab se ascunde in spatele unui nume. Cel puternic si-l creeaza.

Telectualu

Telectualu

Membru

• Members
  • 52 posturi
Salut si multumesc domnul "Releu".Ma bucur ca m-ati avertizat la timp.O sa am rabdare sa caut strict boxe cu impedanta de 8ohmi chiar daca se gasesc mai greu. Inca o data multumesc.
P.S. Foarte multe firme cu renume am vazut ca procedeaza la fel.

alynjmenaru

alynjmenaru

Utilizator Tehnician

• Members
  • 177 posturi
si eu am niste difuzoare magnat cu aceasi smecherie 4-8 ohm.eu am crezut ca pot fi puse la un amplificator care accepta minim 8 ohmi fara probleme...acum vad ca nu e asha.(ma miram eu de ce imi palpaia displayul de la statie cand era la maxim...)

Subiecte similare Inchide

0 utilizatori citesc acest topic

0 utilizatori, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

emil.matei.ro Cel mai cuprinzator director romanesc