Sari la conținut

Problemele viitorului electronist amator - de la A la Z


Anamaria

Postări Recomandate

Buna ziua,

Am 15 ani si am terminat o scoala ajutatoare, asa ca prea multe nu stiu. Stiu ca fetele nu sunt bine venite in domeniul electronicii, dar mie imi place si vreau sa invat. Mai ales ca am promis bunicului, care are grija de mine ca ii fac un detector de miscare, ca uita mereu sa inchida usa dela apartament.

Deci vreau sa incep cu inceputul. Am ceva instrumente, pistol de lipit, ciocan de lipit, si o intraga trusa de scule (surubelnite, clesti, etc). Luni merge bunicu sa imi cumpere un Multimetru digital. Ca sursa de curent cred ca pot folosi o sursa dintr-un PC vechi.

Acum vine problemele cele mari.

1 - Sunt din Timisoara si nu stiu de unde pot face rost de diverse piese electronice, tranzistoare , condensatoare, circuite integrate, etc. Am incercat dar nimic.

2 - Nu stiu decat romanste, asa ca toate trimiterule la siteuri in alta limba sunt de prisos, cel putin pana pot citi o schema fara explicatii

3 - As avea nevoie de o carte indrumatoare pentru incepatori. Fara prea multa terorie si cu multe exemple

4 - Cu ce sa incep pana ajung la detectorul de miscare ?

5 - Oare e dispus cineva sa ma ajute. Am incercat si in alte parti dar nici macar nu am primit vreun raspuns.

Am sa astept. Poate aici ...???

 

Anamaria

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea inteleg de ce iti trebuie senzor de miscare, dar, ma rog! 35.gif

 

Poti sa cumperi asa ceva:

http://www.alarmesecuritate.ro/produse/sisteme-alarmare-efractie/paradox/detectoare-de-miscare/detector-digital-dg55.htm

Si cu senzorul asta poti sa comanzi o sonerie (daca vrei asta!). Soneria o poti cumpara de la un magazin de electrice din zona.

post-3561-048567600 1279988165_thumb.jpg

 

Ar fi si varianta asta:

http://www.instinctdesign.ro/product_info.php?products_id=69&osCsid=53ed70f869bc8a

dar e mai scumpa.

 

uite si ceva interesant pentru studiu:

http://www.jesseshunting.com/site/rs-49-425.html

 

stima,

dan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru inceput incepe cu http://www.circuiteelectrice.ro/

 

sfatul meu apucate si invata o lb straina de preferat engleza

 

detector de miscare? haa? nu inteleg la ce iti trebuie dar fie

 

Mai ales ca am promis bunicului, care are grija de mine ca ii fac un detector de miscare, ca uita mereu sa inchida usa dela apartament.

deschisa in ce sens ? deschisa adica descuiata?

 

 

BlackHex

 

After Edit

in caz ca e vorba de usa larg deschisa poti folosi asta

http://www.extremecircuits.net/2010/03/fridge-door-open-alarm-circuit-project.html

Editat de blackhex666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri,

Dan: Bunicul uita sa incuie usa cu cheia si ne trezim cu cate un vecin inauntru. Cel putin vrem sa stim cand deschide usa.

Nu se pune problema de a cumpara. Traim aproape numai din pensia bunicului.

blackhex: am sa citesc tot ce scrie acolo. Despre engleza nu se pune problema. Nu a-s vrea sa intru in amanunte.

Mai am o rugaminte, De unde pot lua simbolurile grafice ale pieselor electronice, ca sa stiu ce repreinta ele intr-o schema.

O sursa de PC poate fi folosita ca susa de curent continu pentru a experimenta scheme pe care le primesc ?

Inca odata va multumesc sunteti primii care imi dati un raspuns.

 

Anamaria

Editat de Anamaria
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai am o rugaminte, De unde pot lua simbolurile grafice ale pieselor electronice, ca sa stiu ce repreinta ele intr-o schema.

http://www.forum.tehnium-azi.ro/topic/983-simboluri-electronice/

DCE partea I.pdf

DCE partea II.pdf

DCE - lucrarea nr.5.pdf

 

O sursa de PC poate fi folosita ca susa de curent continu pentru a experimenta scheme pe care le primesc ?

Poti folosi o astfel de sursa doar daca schemele electronice pe care urmeaza sa le testezi se alimenteaza la una din tensiunile de alimentare ale sursei de calculator.

 

Referitor la problema enuntata, incearca sa achizitionezi un senzor PIR (la circa 10...15USD) pentru ca o alta varianta, mai ieftina si tot la fel de eficienta, nu prea exista. Bineinteles, ai putea realiza ceva mai ieftin dar nu prea ajuta in problema enuntata de tine mai sus (ma gandeam la ceva cu dioda-fototranzistor, dar circuitele adiacente care intervin pe langa aceste componente costa tot aprox. cat un senzor PIR low cost).

 

Totusi, pana la urma sa inteleg ca iti trebuie o metoda de a afla cand usa ramane deschisa (sau mai bine zis neincuiata) sau vrei sa stii daca a intrat vreo persoana pe usa? In functie de raspuns, poate iti gasim o metoda mai ieftina si mai simpla fata de cea enuntata anterior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DonPetru: am descarcat pdf-urile recomandate, rmeaza sa le si citesc.

Sursa de alimentare este de 400W ATX. Scrie pe ea fiecare culoare a firului ce voltaj poarta. Scrie +5V si -5V +12V, -!2V,

la negru scrie GND = COM asta inseamna ?

la verde : PS-ON = REMOTE ?

la gri : PG=PCK ?

 

Am descarcat si pdf-ul cu simboluri, Cam prea vast. Preferam mai simplu. simbolul si ce inseamna.

 

Anamaria

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut conexiunea si tot nu merge

Cand am incercat la cel de 400w am pus mana pe radiatorul de langa ce doi condensatori mari (85 grade), mi s-a facut parul ca la arici (m-am curentat). Ce cauta curent pe radiator ??

Editat de Anamaria
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anamaria,

 

nu ar trebui sa curenteze radiatoarele (si nu ar trebui sa pui mana) mai bine foloseste un adaptor 220V/12V dela un magazin de specialitate oricum pentru montajele care vrei sa le faci nu ai nevoie de intensitati mari.

RR

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock