Sari la conținut

Cat de necesara credeti ca este autorizarea ANRE?


electricianu2010

Postări Recomandate

Parerea mea e ca autorizarea ca electrician prin ANRE e o mare magarie. Macar de s-ar da si o proba practica, pentru ca chestionarele teoretice le rezolva cam toata lumea. SI inca ceva, vi se pare corect sa te autorizezi ca electrician dupa ce termeni o facultate de profil electric. Nu mai zic de magaria cu cursurile obligatorii introdusa anul asta. Auzi tu, cica te autorizeaza cineva de la ANRE (cu studii medii) ca sa faci proiectare sau executie de instalatii electrice unde de fapt iti trebuie studii superioare ca sa faci asta. Am auzit absolventi de Electroenergetica ca au fost autorizati de ANRE. e drept?

 

Domnilor, cum se poate asa ceva?!!! Pentru institutiile astea ale statutului s-a mai gasit o metoda hidoasa de a face bani, dar nimeni nu spune nimic? Inainte electricieni se autorizau intern la Electrica. Sunt de acord cu faptul ca firmele trebuiesc autorizate dar numai acele firme care au personal calificat in institutiii ale statului (licee, facultati..), nu frizeri care au urmat un curs de electricieni de o luna de zile si sunt apoi sunt autorizati ANRE!

 

 

In aceste conditii, cat de utila mai este autorizarea ANRE! 96.gif

astept pareri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Autorizarea ANRE, intradevar este o sursa de profit pt. institutie. Se pune accent pe profit decat pe promovarea examenului care este un examen f. simplu.

Electrician autorizat,sunt si eu,am absolvit acesl examen sustinut la Politehnica si mai departe nu intru in detalii pt. ca se subintelege.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa opinia mea, calitatea unui electrician nu este reflectata de autorizatia de electrician. Apoi, insasi titulatura de electrician autorizat nu prea este corecta la cei cu gradele III si IV, pentru ca nu au facut o facultate ca sa fie electricieni autorizati. Ar fi trebui gasita o alta titulatura, pentru ca munca in care sunt implicati pe baza acestei autorizatii presupune cunoasterea unor notiuni mai aprofundate decat a celor care se autorizeaza, spre ex. gr.I. Deci, e destul de impropriu sa numim gr.III si IV electricieni autorizati. Cred ca in privinta asta, ANRE-ul ar trebui sa-si revizuiasca propriul regulament.

 

Pentru ca am luat chiar primavara asta autorizatia pt. gr.IV; pot sa va spun ca, o mare parte din intrebarile din test, nu au vizat deloc latura practica a meseriei de electrician. A fost mai mult un fel de examen la drept, unde trebuie sa retii tot felul de notiunii, pe care, atentie, e important sa stim unde sa le cautam, nu sa le stim pe dinafara. Ce ar trebui sa retina cei de la ANRE, e faptul ca meseria de electrician autorizat nu se reflecta numai prin faptul ca trebuie sa stim exact la ce distanta trebuie pozat un anumit cablu, ci si cum il pozam, de care cablu alegem, cum realizam conexiunile etc. Multe din deficientele gasite in exploatare o sa vedeti ca au minusuri chiar pe aceasta latura (de executie). Iar proiectarea instalatiilor electrice ar trebui facuta numai de acele persoane cu abilitati practice de proiectare, si nu de persoane care invata un normativ pe de rost, o formula si care daca le arati un panou de automatizare, nu o sa stie exact, in ciuda faptului ca l-au proiectat, sa ofere solutii tehnice fiabile sau de reconfigurare (doar pe schema, daca!). Cred ca examenul actual de electrician autorizat de ANRE, a despartit si mai mult legatura dintre proiectare si executie, lasand la o parte latura economica a examenului, cum asa se spune mai sus, e un profit pentru institutie. Profitul nu e rau sa fie, dar nu ar trebui neglijat de ANRE latura calitativa a examinarii sau poate ii intereseaza doar..banul!

 

Numai Bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa va dau un raspuns 100% exact la aceasta problema, deoarece regulamentul ANRE si conexe, are destul de multe interpreteri in aceasta privinta, dar privind strict problema cu datele care exista acum, un electrician autorizat gr.II A si B poate efectua masuratori ale prizei de pamant. Dar, buletinul aferent il poate emite doar un laborator PRAM al unei firme autorizata de ANRE. Iar aparatul pentru masurat priza de pamant va trebui sa fie verificat metrologic si in termen cu aceasta verificare, asta pentru a evita alte probleme.

Deci, cam in linii mari... aceasta este "regula".

 

Numai Bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

....din Ordinul 11 din 2013 ANRE

"Art. 5. ? (1) Operarea instala?iilor electrice aferente

capacit??ilor energetice, de?inute sub orice form? de c?tre un

operator economic, se realizeaz? de personal av?nd calificare

profesional? ?n domeniul instala?iilor electrice, sub

coordonarea/supravegherea electricienilor autoriza?i, av?nd

gradul de autorizare corespunz?tor nivelului maxim de tensiune

aferent capacit??ii respective.

(2) Prevederile de personal men?ionate la alin. (1) sunt

minimale, operatorul economic care de?ine sub orice form?

capacit??i energetice put?nd realiza operarea instala?iilor

electrice aferente acestora ?i prin servicii specializate la nivelul

s?u ?n acest sens.

(3) ?n cazul ?n care operatorii economici prev?zu?i la alin. (1)

nu au electricieni autoriza?i angaja?i, operarea instala?iilor

electrice aferente capacit??ilor energetice se poate realiza ?n

baza unor contracte de prest?ri de servicii ?ncheiate cu operatori

economici atesta?i de ANRE, corespunz?tor tipului de atestat

care asigur? competen?e ?n domeniul oper?rii instala?iilor

electrice respective."

 

Am sperat ca acest ordin va da o "greutate", legitimatilor ANRE, dar observ ca firmele, societatile comerciale nici nu vor sa auda de angajare electricieni autorizati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Buna ziua domnule donpetru,as avea o rugaminte la dumneavoastra daca sunteti amabil sa ma puteti indruma unde scrie ca o societate anume isi poate emite singura buletinele de verificare a prizelor de pamant in asa fel incat acele buletine sa fie legale.Unde scrie ca trebuie sa fie acreditata ANRE acea societate ? Eu de exemplu pe langa functia de inginer sunt si electrician si am autorizatie pentru verificare,masurare si efectuare prize de pamant si as vrea sa pot emite si buletine de verificare ale prizelor de pamant din incinta societatii noastre,dar in acelasi timp si aceste buletine sa fie legale in fata ITM si ISU.Poate imi puteti da articolul sau paragraful din lege unde se arata asa ceva ca firma respectiva trebuie sa fie acreditata ANRE ca buletinele emise de electricienii sai sa fie legale ?

 

Va multumesc mult.Cu stima Catalin Moroti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dvs. ca electrician autorizat puteti verifica prize de pamant dar nu puteti emite buletin PRAM in acest sens pana cand nu deveniti macar un PFA sau va infintati o societate (ex. SRL), care va trebui ulterior atestata de ANRE - si citisem la un momendat undeva - si de ISC (Inspectoratul de Stat in Constructii). De fapt, laboratoarele de incercari PRAM trebuie atestate si de ISC. Acum, avand in vedere ca masurarea rezistentei de dispersie a prizei de pamant nu necesita obligatoriu existenta unui laborator PRAM de incercari, era undeva prin legislatie stipulat, doar conditia ca cei care executa masuratori de prize de pamant sa fie PFA si sa aiba cel putin gr.II autorizare electrician ANRE.

Totodata, aparatul de masura trebuie sa fie verificat metrologic (e o conditie obligatorie, nu o joaca). Va spun asta deoarece am auzit multe cazuri cand se trece cu vederea de acest aspect (mai ales la nivel de PFA).

Apoi buletinul de verificare a prizei de pamant (inclusiv continuitatea nulului de protectie de la priza la tabloul electric - asta multi nu o fac, sau considera ca e OK) trebuie insotit de un proces verbal in care sa se precizeze legislatia conform careia s-au efectuat masuratorile. Buletinul emis trebuie sa contina anumite date (in acest sens studiati PE116).

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru raspuns,numai ca ma interesa daca firma unde lucrez sa poata emite buletinele de verificare prize de pamant trebuie sa fie atestata ANRE ? Adica daca eu ca electrician autorizat realizez prizele de pamant,le verific,le masor apoi firma unde lucrez sa poata emite buletinele respective.

Se poate asa ceva ?

De aparat nu se pune problema ca avem cateva si sunt verificate metrologic.Buletinele stiu ce trebuie sa contina,numai ma interesa legalitatea emiterii acestor buletine,daca o putem face noi ca firma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...ma interesa daca firma unde lucrez sa poata emite buletinele de verificare prize de pamant trebuie sa fie atestata ANRE ? Adica daca eu ca electrician autorizat realizez prizele de pamant,le verific,le masor apoi firma unde lucrez sa poata emite buletinele respective. Se poate asa ceva ?...

Nu, nu se poate. Daca firma nu e atestata, nu poate emite buletine, indiferent cati angajati autorizati are, fie ei si doctori docenti. Asta e.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog sa imi spuneti si mie unde scrie negru pe alb,in ce lege,regulament,ca firma la care lucrez trebuie sa fie atestata ANRE ca sa emita buletine de verificare a prizelor de pamant ? Eu nu am gasit asa ceva.Daca stie cineva sa imi dea va rog articolul sau paragraful,ca asa cu vorbele ca nu se poate si gata,oricine poate spune.

 

Va multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe un buletin de verificare a prizelor de pamant trebuie trecut numele unui PFA sau SRL, sau SA, nu merge sa completati dvs. numele de persoana fizica. Acest lucru e stipulat in formularul de buletin la rubrica unitatea emitenta. Acolo nu puteti completa numele dvs. decat daca sunteti PFA. De aici rezulta ca trebuie sa fiti PFA. Iar ca sa puteti emite buletine pram, PFA-ul trebuie atestat de catre ANRE (adica sa fiti autorizat cel putin gr.II ANRE ca electrician ca sa puteti face asta iar ca sa puteti trece numele ca PFA in buletin, trebuie PFA-ul atestat ANRE - scrie in Regulamentul si Legea Energiei lucrul asta la modul general - oarecum interpretabil).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK,multumesc pentru raspuns,dar credeam ca scrie undeva exact,nu interpretabil ca unitatea la care lucrez,chiar daca eu sunt autorizat,trebuie sa aiba atestat ANRE ca sa emita buletinul.Oarecum interpretabil si firma poate sa emita buletinul pentru ca verificarea a facut-o un electrician autorizat si ...totul este interpretabil ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

O actualizare, pentru cei care nu au citit regulamentul de autorizare a electricienilor, art.35, ord.11 din 2013.

 

Masurarea si executia prizei de pamant o pot face doi electricieni autorizati gr.I, II, III sau IV, unde cel putin unul trebuie sa fie PFA sau sa fie grupati intr-un SRL sau microintreprindere, si ambii, atentie, trebuie sa aiba cursuri in domeniul SSM. Partea asta e tare cu detinerea unor cursuri SSM. Stiti cat costa un curs de asta ???

 

:ball:  :ball:  :ball:

Editat de electricianu2010
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock