Sari la conținut

As dori o schema de sursa reglabila cu uA723


Postări Recomandate

Va salut,

 

Caut de ceva vreme, inclusiv prin colectia fostei revistei Tehnium, o schema de sursa reglabila de c.c., foarte stabila, la curentii de sarcina ridicati (max. 10A) realizata cu uA723. Utilizatorii mai in varsta stiu la ce ma refer. Nu doresc varianta cu Lm317 si tranzistor extern deoarece nu este asa stabila sau altfel spus, nu stabilizeaza bine la curentii de sarcina mari. Asa ca, as dori, daca aveti colectia Tehnium sau oricare sursa de informatie, o schema cu 723, in vederea constructiei unui alimentator.

 

Cu stima,

dan_e

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu doresc varianta cu Lm317 si tranzistor extern deoarece nu este asa stabila sau altfel spus, nu stabilizeaza bine la curentii de sarcina mari.

Aceasta se intampla din cauza componentelor externe,respectiv rezistenta folosita ca traductor de curent care prin incalzire isi schimba valoarea.Acest fenomen,poate fi prezent si in cazul 723,daca folositi reglaj de curent,situatie in care rezistenta de putere folosita ca traductor va introduce variatii.Ar fi util sa scrieti ce domeniu de tensiune/curent trebuie sa acopere schema.

Prima schema atasata de Dl.releu nu cred ca poate debita 10A cu un singur 2N3055 iar la cea de a doua,tensiunea de iesire pleaca de la 7V,valoare minima.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru interventii.

 

releu, schemele astea le stiam dar nu prea ma ajuta cu nimic.

Dl.miron1947 aveti dreptate. Pentru 10A mi-ar trebui aprox. 4 tranzistoare 2N3055.

 

Daca mai aveti scheme cu LM723 sau vechiul uA723... scratch_one-s_head.gif

 

Cu stima

dan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru 10A mi-ar trebui aprox. 4 tranzistoare 2N3055.

Depinde si de diferenta de tensiune intrare/iesire,ar fi bine sa scrieti,asa cum am scris mai sus,ce domeniu tensiune/curent,doriti sa acoperiti cu reglajele montajului si ce tensiune obtineti dupa redresare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-ar trebui o sursa reglabila cu 723 de la 0...30Vdc si limitare curent: 100mA, 500mA, 1A, 3A, 10A.

Am rascolit internetul si am gasit doua scheme apropiate cu ce doresc:

http://e-kit.ru/other/14.htm

http://www.elecfree.com/electronic/variabl...23ca31402n3055/

 

Problema e ca nu stiu daca sunt functionabile (mai ales a doua schema!).

 

Cu stima

dan

Editat de dan_e
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

limitare curent: 100mA, 500mA, 1A, 3A, 10A.

In trepte sau reglaj continu?Daca pe intrare aveti 35V CC,la tensiune mica(ex.1V) si maxim 10A,aveti de disipat termic cca. 340W.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As dori si in treptele enumerate dar si reglabil sa se faca reglajul.

Sunt constient de enorma putere disipata care s-ar putea inregistra atunci cand pe iesire am avea nevoie de 1V la 10A! Dar o asemenea situatie putin probabil sa se intample, cel putin in cazul meu.

 

Cu stima

dan

Editat de dan_e
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O schema "probata", care a fost realizata sub forma de kit de firma velleman, este sursa K7200, o sursa de tensiune reglabila in domeniul 0...30V, max 10A. Pentru a implementa treptele de curent care va intereseaza puteti folosi un comutator care sa selecteze niste rezistente, a caror valoare va trebui sa fie in corelatie cu valoarea semireglabilelor sau potentiometrelor RV1...RV3 si a rezistentelor R8, R27.

velleman_k7200_0_30V_10A_PSU.pdf

Schema din pdf-ul de mai sus a fost luata din manualul de ansamblare a kitului care il puteti rasfoi aici:

http://www.velleman.eu/downloads/0/manual_k7200.pdf

 

Numai Bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As dori si in treptele enumerate dar si reglabil sa se faca reglajul.

Daca sunteti dispus sa experimentati,incercati aceasta schema.

Editat de miron1947
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru indicatii.

 

Schema K7200 de la velleman mi se pare destul de serioasa. Ii multumesc si dl-ului.miron pt. schema.

 

M-am uitat, in dimineata asta, ca am avut mai mult timp liber, la schema K7200. As avea cateva nelamuriri:

a. cum se regleaza limita de curent cand circuitul nu culege curent din schema ? Sau nu am vazut eu bine? Stiu ca pinii 2 si 3 LM723 se pot folosi pentru asa ceva!

b. as putea sa folosesc TIP3055 in loc de 2N3055 ? De fapt, aici as vrea sa stiu daca sa folosesc acelasi numar de bucati ?

c. nu prea am inteles rolul lui 741 din schema ?

d. as dori, daca exista, sa citesc parerile unor electronisti care au experimentat schema.

 

Toate cele bune,

dan_e

Editat de dan_e
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu prea am inteles rolul lui 741 din schema ?

Comuta pe priza mediana a transformatorului sau pe capat pentru a reduce diferenta de tensiune intrare/iesire,pentru tensiuni mici(sub 15V).

 

cum se regleaza limita de curent cand circuitul nu culege curent din schema ? Sau nu am vazut eu bine? Stiu ca pinii 2 si 3 LM723 se pot folosi pentru asa ceva!

Preia informatia de curent prin rezistentele inseriate spre GND.GND-ul montajului electronic,nu este la acleasi potential cu 0V al iesirii stabilizate.Este foarte dificil de urmarit schema,trebuie coroborata cu PCB-ul si partea plantata.

P.S.

S-a blocat forumul,cand scriam,il rog pe donpetru sa adune aceste doua posturi intr-unul.

post-9-1251547267_thumb.jpg

post-9-1251547885_thumb.jpg

Editat de donpetru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt. explicatii.

 

Acum sa inteleg ca cele 4 rezistente de wataj sunt tocmai pentru a stabili limita maxima a curentului limitat ? Si nu stiu daca am inteles eu bine: sunt rezistente de 7 Ohm la 10W?

 

Cu stima

dan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock