Sari la conținut

As dori o schema de sursa reglabila cu uA723


Postări Recomandate

Acum sa vad cand am timp sa experimentez sursa velleman.

Daca tot experimentati,incercati schema atasata de mine,nu este asa stufoasa si limitarea curentului foloseste aceasi solutie.As fi curios sa vad daca "pixul" corespunde cu realitatea,poate daca gasesc un 723 printre hondrobele,incerc eu,daca n-o faceti Dvs.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Va salut,

 

Domnu Miron, am notat in agenda proprie si schema dvs.

Nu am experimentat schema K7200 dar am vazut ca s-a postat in topicul acesta o schema putin mai simpla si interesanta.

 

Pana acum sunt trei scheme in total dar nu stiu pe care sa o aleg:

a. schema dl.miron

b. K7200

c. schema lui danpc din acel topic.

 

As dori sa-l intreb pe danpc daca chiar a exerimentat schema aceea si daca functioneaza cu mai multi 2n3055 in paralel (doi sau trei)? Si cum as putea sa implementez un reglaj fin a tensiunii pe iesire?

 

Nu v-am spus, schema nu o realizez pentru mine, nu am studiat asa mult partea asta de alimentatoare si as dori sa nu pierd timp experimentand. Daca ma intelegeti...!

 

Cu stima

dan_e

Editat de dan_e
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cum as putea sa implementez un reglaj fin a tensiunii pe iesire?

Potentiometru multitur.

Domnu Miron, am notat in agenda proprie si schema dvs.

Referitor la schema postata de mine,nu va grabiti,am o promisiune de 723 si am sa fac niste teste,deoarece,dupa ce mi-a trecut entuziasmul,am descoperit o eroare.Pentru acest motiv am si retras atsamentul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

c. schema lui danpc din acel topic.

Am vazut si eu schema respectiva. Referitor la tensiunea de intrare a redresorului, aceasta nu este 35Vac asa cum este specificat acolo, ci 25Vac. Astfel, pe intrarea sursei reglabile cu uA723 o sa aveti aprox. 35Vcc. E o schema functionabila (am realizat in perioada studentiei o forma foarte asemanatoare). Reglajul FIN il puteti implementa cu ajutorul unui potentiometru de 500 Ohm inseriat cu potentiometru de tensiune P2.

Schema de la Velleman este intr-adevar mai complexa cu observatia ca ofera o stabilizare mult mai buna a tensiunii la curentii foarte mari decat la variantele mai simple.

 

Later edit: Oricum, daca va limitati la 3..5A, este foarte buna si schema postata de dl.dan_pc in acel topic, cu observatia montarii a unu sau doua tranzistoare 2N3055 suplimentare si schimbarea prefinalului cu MJE15033.

 

Numai Bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Schema de la Velleman este intr-adevar mai complexa cu observatia ca ofera o stabilizare mult mai buna a tensiunii la curentii foarte mari decat la variantele mai simple.

 

Va salut,

 

Domnule donpetru, trebuie sa va contrazic. Am facut pana la urma schema propusa de danpc si chiar la curentii de sarcina mari functioneaza ireprosabil. O recomand. Din ce am discutat cu un amic, schema de la velleman i s-a parut destul de greu de reglat si chiar instabila, adica sunt foarte mari sanse sa actioneze protectia tarziu si sa vedem un tranzistor de putere ars.

 

Oricum, va multumesc si dvs. pe indicatii si tuturor impreuna cu dan_pc.

 

SA TRAITI si toate cele bune

dan

 

p.s din pacate nu am un aparat foto la indemana ca as fi postat niste imagini.

Editat de dan_e
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator Crocodilul
Va salut,

 

Nu doresc varianta cu Lm317 si tranzistor extern deoarece nu este asa stabila sau altfel spus, nu stabilizeaza bine la curentii de sarcina mari.

Cu stima,

dan_e

 

Stimate domn, ce te face sa crezi ca stabilizatoru cu 317 nu stabilizeaza bine la curenti mari?

Croco.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut,

 

Observatie practica personala: Nu stabilizeaza bine la curentii mari cu tranzistor extern. Idem si 7812 cu tranzistor extern. Daca as alege intre Lm317 cu tranzistor extern si 7812 cu tranzistor extern, sa stiti ca as alege pana la urma tot Lm317 cu tranzistor extern. Am observat ca montajul e putin superior, din pct. de ved. a stabilizarii curentiilor mari, fata de montajul cu 7812. Din ce am observat, poate am avut niste componente nesortate, cine stie, LM723 cu tranzistor extern e putin mai bun decat LM317 cu tranzistor extern (numai spun ca in montajul cu LM723 se poate face intr-o maniera mult mai eleganta semnalizarea scurtului si limitarea curentului). Din aceasta cauza am ales LM723 cu tranzistor extern.

 

Cu stima,

dan_e

Editat de dan_e
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Crocodilul

Imi pare rau ca ati avut deceptii. Se pare ca nu ati ales schema cu 317 corespunzatoare, sau piesele nu erau de calitate. Nu uitati ca 723 a fost gandit cu mult inaintea lui 317. Incercati sa mai experimentati si cand veti ajunge cam la al 50 - lea stabilizator va veti schimba parerea. De asemenea vreau sa va comunic ca schemele cu 317 se preteaza la introducerea protectiilor multiple. Croco.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Atunci va rog sa-mi aratati o schema cu Lm317 cu protectii multiple, led de suprasarcina, scurtcircuit, limitare reglabila etc. Doar asa am sa-mi pot schimba parerea si cu siguranta, nu o sa ajung la al 50 stabilizator ca sa-mi dau seama ce am pierdut si nu am facut. Daca nu, raman la parerile spuse anterior.

 

Stima,

dan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa-mi aratati o schema cu Lm317 cu protectii multiple, led de suprasarcina, scurtcircuit,

317 are protectie interna la supra sarcina, deci implicit la scurt circuit.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

317 are protectie interna la supra sarcina, deci implicit la scurt circuit.

Va salut,

 

Am vrut sa spun Lm317 cu tranzistor extern.

Iar schema din catalog Lm317 nu contine nici o modalitate de reglare a limitarii de curent pe iesire sau led.

 

Cu stima,

dan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar schema din catalog Lm317 nu contine nici o modalitate de reglare a limitarii de curent pe iesire sau led.

Pentru varianta cu tranzistor extern, posibilitatea de reglare a curentului, presupune componente suplimentare.Eu pot sa va ofer o schema, dar nu este testata inca fizic, doar simulata.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Crocodilul

Buna seara. Ce trebuie sa inteleg ? ca sunteti asa se ocupati cu "productia" incat nu puteti experimenta o schema cu 1 x LM 317, 1 x 2N3055. 1 x BD, 1 x BC, 4 rezistente si un potentiometru ? Pai draga domnilor, cu tot respectul, cine vrea sa INVETE, mai strica piese, mai pierde si timp, nu sta si asteapta solutii. Pentru domnul dan_e : introduceti dumneavoastra un amplificator de eroare imtre 2N si LM . Astfel veti putea comanda oricate Trz serie. Un 2N30055 duce lejer 5 A. Pentru 10 A sunt suficienti 2 x 2N3055.

OFF TOPIC ; Candva, am fost la Uzina ELECTRONICA, si in banda am vazut zeci de femei care lipeau piese. Am intrebat la ce serveste fiecare piesa. S-au uitat la mine ca la un Martian si nu mi-au raspuns.

Eu am inteles ca folositi prog. de simulare, dar de ce nu la puneti in opera ?

Fara suparare. Croco.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara. Ce trebuie sa inteleg ? ca sunteti asa se ocupati cu "productia" incat nu puteti experimenta o schema cu 1 x LM 317, 1 x 2N3055. 1 x BD, 1 x BC, 4 rezistente si un potentiometru ?

Varianta mea este mai "stufoasa" putin.

Eu am inteles ca folositi prog. de simulare, dar de ce nu la puneti in opera ?

Poate imi trebuie si un transformator adecvat?

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Crocodilul

Domnule miron1947, aproape bine gandit, dar inutil si imprecis.

Stabilizatorul nu trebuie construit pentru X zeci de Amperi. Principiul este acelasi si la 2 A si la 10 A si la 30 A. Difera numai valorile pieselor.

1.- Nu are rost sa masori variatia de tensiune din circuitul de alimentare al montajului.

2.- Ce valoare are R14

3.- Daca exista R14 de ce mai trebuie R3.

Te rog redeseneaza schema fara circuitul dumitale de protectie si pune R14 intre 5 si 10 Ohmi.

Fa montajul fizic si studiaa evolutia tensiunii pe R14 la diverse consumuri.

Spor la treaba. Croco

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock