Sari la conținut

Statie de Lipit


Mihai3

Postări Recomandate

Buna Ziua , am facut o statie de lipit , ca in schema din atasament , am folosit un letcon de 24 V / 48 W , un transformator de 24 V / 5 A . Am niste intrebari : e problema daca la letcon , pe rezistenta , am 27 Volti , in loc de 24 V ? , asta in timpul functionarii . E vreo problema daca letconul e alimentat la curent continuu , nu alternativ ?

dsd2.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna Ziua , am facut o statie de lipit , ca in schema din atasament , am folosit un letcon de 24 V / 48 W , un transformator de 24 V / 5 A

Transformatorul este mai mare decat aveti nevoie,dar cu exceptia spatiului ocupat este bine.

e problema daca la letcon , pe rezistenta , am 27 Volti , in loc de 24 V ?

Nu,deoarece este controlat curentul.

E vreo problema daca letconul e alimentat la curent continuu , nu alternativ ?

Fiind vorba de o rezistenta,nu are importanta.

P.S.

De ce nu ati ales varianta cu triac?

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am ales varianta cu triac , fiindca e mai greu de realizat montajul

La aceasta nu aveti optocuplor.

P.S.

Cele 2 tranzistoare pentru comanda triacului pot fi inlocuite cu un operational nefolosit din 324,aceasi solutie poate fi aplicata si pentru tranzistorul de referinta.

SL20.pdf

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg de ce va complicati,inca 3 diode(sau punte) si inca un stabilizator.Schema initiala ,asigura suficient filtraj,la diferenta de tensiune intrare/iesire a 7805,iar la curentul consumat de cele 2 operatoare,nici nu se va incalzi.Daca folositi o punte,potentialul masei circuitului de comanda,va fi cu cca. 0,7V mai ridicat,decat cel al triacului, posibil, sa apara necesitatea modificarii unor valori in schema.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate asa ca in schema fara sa modific alte valori ?

Prin conectarea masei montajului de comanda cu cea a triacului,ati suntat 1/2 din punte(diodele spre masa),eu tot nu inteleg ce urmatiti,prin acest montaj,mai stufos decat cel initial si functional,am citit pe cateva forumuri comentarii despre el si toti au fost multumiti de el,asa cum este,cu 1 dioda.Aveti aici un post despre schema aceasta.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar montajul din postul meu anterior nu e la fel cu cel initial ? Doar ca nu folosesc decat cei 24 VCA de la transformator , fara priza mediana , care ar da 12 Volti

untitled.pdf

Editat de Mihai3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar ca nu folosesc decat cei 24 VCA de la transformator .

Da,acum am vazut ca ati renuntat la punte,dar de ce nu luati tensiune de la priza(ati scris 2 x 12V) mediana si puteti renunta la 7805,pentru referinta puteti folosi un simplu zener.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna Ziua , am facut o statie de lipit , ca in schema din atasament , am folosit un letcon de 24 V / 48 W , un transformator de 24 V / 5 A . Am niste intrebari : e problema daca la letcon , pe rezistenta , am 27 Volti , in loc de 24 V ? , asta in timpul functionarii . E vreo problema daca letconul e alimentat la curent continuu , nu alternativ ?

Intrebare: cum ai rezolvat problema senzorului din varful ciocanului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...
Buna Ziua , am facut o statie de lipit , ca in schema din atasament , am folosit un letcon de 24 V / 48 W , un transformator de 24 V / 5 A . Am niste intrebari : e problema daca la letcon , pe rezistenta , am 27 Volti , in loc de 24 V ? , asta in timpul functionarii . E vreo problema daca letconul e alimentat la curent continuu , nu alternativ ?

Buna ziua, in schema "dsd2.pdf" nu pot sa-mi dau seama ce valoare are potentiometrul si care e rezistorul deoarece se suprapune "R5" si "R4". Si as dori daca se poate o imagine sau detalii despre terminalele: JP1...JP9 si modul de conectare la ciocanul de lipit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu pot sa-mi dau seama ce valoare are potentiometrul 4,7M

si care e rezistorul 10K

Si as dori daca se poate o imagine sau detalii despre terminalele: JP1...JP9 si modul de conectare la ciocanul de lipit.

La JP9 si JP8 se conecteaza rezistenta de incalzire a letconului.

JP1 + si JP2 - de la redresor.

JP3 si JP4 tremocupla din letcon.

JP5, JP6 si JP7, potentometrul de reglarea temperaturii, cu cursorul pe JP6.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock