Sari la conținut

Poză

Omul pe luna,sau film SF ?

- - - - -

• Conecteaza-te daca doresti sa raspunzi
42 răspunsuri în acest subiect

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 11.062 postari
  • Resedinta:Brasov
Am gasit un material interesant.In anul `72(3 ani distanta),aparea filmul Capricorn One,coincidenta?

Fișiere atașate (doar utilizatorii pot descarca fisiere)

Editat de miron1947, 17 iulie 2009 - 02:09 .

SIG

SIG

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 2.607 postari
Greu de spus ce s-a intamplat atunci.
Postul BBC relatează că din cauza emoţiei Neil Armstrong a uitat să folosească un articol nehotărât. O arată o analiză făcută de lingvişti, potrivit căreia astronautul ar fi trebuit să spună un pas mic pentru ,,UN om", şi nu pentru ,,OM". Chiar dacă fraza rezultată nu era tocmai corectă din punct de vedere gramatical, ea s-a impus în istorie prin ritm, intonaţie şi pronunţie, arătând că astronautul a fost spontan şi nu avea un discurs pregătit de NASA sau Casa Albă.
http://www.realitate...ala_531917.html

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 11.062 postari

arătând că astronautul a fost spontan şi nu avea un discurs pregătit de NASA

Sau avea trac si s-a incurcat,precum celebrul "ma custra mugetul"?

betamax

betamax

Premium User

• Tehnium Azi
  • 420 postari

Greu de spus ce s-a intamplat atunci.
Postul BBC relatează că din cauza emoţiei Neil Armstrong a uitat să folosească un articol nehotărât. O arată o analiză făcută de lingvişti, potrivit căreia astronautul ar fi trebuit să spună un pas mic pentru ,,UN om", şi nu pentru ,,OM". Chiar dacă fraza rezultată nu era tocmai corectă din punct de vedere gramatical, ea s-a impus în istorie prin ritm, intonaţie şi pronunţie, arătând că astronautul a fost spontan şi nu avea un discurs pregătit de NASA sau Casa Albă.
http://www.realitate...ala_531917.html

Nu cunosc exprimarea exacta in engleza, dar daca traducerea este corecta mie mi se pare OK. Cand Armstrong a spus "un pas mic pentru om..." era de fapt reprezentantul omenirii, deci cand spune "OM" nu se refera la persoana lui, ci la umanitate. QED. Chiar si scoasa din context, exprimarea nu contine greseli gramaticale, sunt doar mici diferente de sens.

SIG

SIG

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 2.607 postari
QED ? Daca ar fi sa inlocuim in text cuvantul "om" cu "umanitate" atunci suna asa:
"Un pas mic pentru umanitate, un salt mare pentru omenire".
Nu suna bine deloc.
Armstrong a folosit cuvantul "pas" in sens propriu, chiar atunci si facea primul pas pe Luna, si cuvantul "om" ca fiinta.
Batalia intrepretarii "man" sau "a man" starneste si astazi controverse.
Ideea de baza care se desprinde din analiza celor spuse de Armstrong este ca ar fi fost un discurs spontan, neregizat.
Datorita acestui aspect se intareste si mai tare confuzia legata de aselenizarea din 1969. (trucaj sau realitate?)

Fișiere atașate (doar utilizatorii pot descarca fisiere)

Editat de SIG, 18 iulie 2009 - 08:44 .

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 11.062 postari

(trucaj sau realitate?)

A.Funny.Thing.Happened.On.The.Way.To.The.Moon vedeti acest film.
P.S.
Daca nu-l aveti,va pot ajuta,inclusiv cu subtitrare.Este documentar,nu este film artistic.

Editat de miron1947, 18 iulie 2009 - 12:15 .

betamax

betamax

Premium User

• Tehnium Azi
  • 420 postari

QED ? Daca ar fi sa inlocuim in text cuvantul "om" cu "umanitate" atunci suna asa:
"Un pas mic pentru umanitate, un salt mare pentru omenire".
Nu suna bine deloc.
Armstrong a folosit cuvantul "pas" in sens propriu, chiar atunci si facea primul pas pe Luna, si cuvantul "om" ca fiinta.
Batalia intrepretarii "man" sau "a man" starneste si astazi controverse.
Ideea de baza care se desprinde din analiza celor spuse de Armstrong este ca ar fi fost un discurs spontan, neregizat.
Datorita acestui aspect se intareste si mai tare confuzia legata de aselenizarea din 1969. (trucaj sau realitate?)

OK, ma dau batut. Dar in mod sigur fraza a fost elaborata (ca sa ma exprim pretios) mai inainte si probabil gresit redata in momentul cel mare. Dar tot nu vad de ce se face atata caz pe tema asta.

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 11.062 postari

Dar tot nu vad de ce se face atata caz pe tema asta.

Dl. Sig aduce acest fapt ca argument pentru a proba aselenizarea unui echipaj uman.Eu pana acum m-am convins de contrariu.

Editat de miron1947, 18 iulie 2009 - 03:57 .

betamax

betamax

Premium User

• Tehnium Azi
  • 420 postari

Dl. Sig aduce acest fapt ca argument pentru a proba aselenizarea unui echipaj uman.Eu pana acum m-am convins de contrariu.

Eu inca nu. Rusul i-ar fi combatut imediat, avea mijloace de observare suficiente.

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 11.062 postari

Eu inca nu.

Credeti posibila supravietuirea dupa traversarea centurilor Van Allen intr-o incinta de aluminiu?

SIG

SIG

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 2.607 postari
Chiar foarte interesanta remarca lui betamax.
Nu am retinut in cautarile mele pe net despre aselenizarea americanilor argumente rusesti cum ca e fake .
Stiti bine ca in anii '60 - '70 nu ar fi scapat rusii ocazia de a-i discredita pe americani.
In concluzie, de ca au tacut si nu au demontat rusii "regia" celor de la NASA ?

Editat de SIG, 18 iulie 2009 - 04:43 .

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 11.062 postari

In concluzie, de ca au tacut si nu au demontat rusii "regia" celor de la NASA ?

Un argument este in filmul indicat de mine mai sus.

SIG

SIG

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 2.607 postari
O explicatie la tacerea rusilor referitor la acest aspect este prezentata in acel film ?
In acest caz am sa ma uit la el si revin in continuare cu pareri/presupuneri personale.
Numai bine.

betamax

betamax

Premium User

• Tehnium Azi
  • 420 postari

Credeti posibila supravietuirea dupa traversarea centurilor Van Allen intr-o incinta de aluminiu?

Se pare ca centurile Van Allen pot fi ocolite. Si chiar daca nu ar putea fi, capsula metalica ar atenua mult intensitatea acestor radiatii formate din particule cu sarcina electrica. Pe de alta parte, mi se pare relativ simplu ca respectiva capsula sa-si creeze propriul camp magnetic care sa devieze particulele de energie mare.

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 11.062 postari

capsula metalica ar atenua mult intensitatea acestor radiatii formate din particule cu sarcina electrica.

Eu am indoieli in capacitatea de protectie a unui invelis de aluminiu,ceva mai gros ca o doza de bere.

Pe de alta parte, mi se pare relativ simplu ca respectiva capsula sa-si creeze propriul camp magnetic care sa devieze particulele de energie mare.

Poate nu este asa simplu,daca n-au folosit-o.

0 utilizatori citesc acest topic

0 utilizatori, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

emil.matei.ro Cel mai cuprinzator director romanesc