Sari la conținut

Poză

Scheme de corectoare de ton si egalizatoare !

- - - - -

• Conecteaza-te daca doresti sa raspunzi
20 răspunsuri în acest subiect

donpetru

donpetru

Administrators

• Root Admin
  • 6.713 postari
  • Resedinta:Galati

Am gasit in biblioteca personala cu montaje electronice un corector de ton mai vechi, facut parmise de firma Adelaida si comercializat prin anii 2002...2005. Este un corector de ton clasic cu performante modeste dar multumitoare. Cablajul l-am facut la vremea respectiva cu programul TCI (mai multe informatii aici despre acest program) si din ce imi aduc aminte am incercat sa respect cat mai exact cablajul original al corectorului de ton. Deci, daca doriti un corector de ton simplu care sa nu va dea mari batai de cap cu zgomotul de fond, sa aiba niste corectii de ton profunde si multumitoare, atunci va recomand acest corector de ton:

Fișier atașat  PCB Corector de ton stereo cu doua tranzistoare.pdf   52,5K   233 descărcări

Eventualele observatii va rog sa le dezbateti intr-un topic separat.

• URSULESCU64 ii(le) place mesajul asta

flomar

flomar

Premium User

• Editors
  • 878 postari
  • Resedinta:segarcea dolj

Va salut cu respect! Am gasit prin arhiva de scheme , schema acestui corector cumparat de la Adelaida...O postez aici , poate este necesara...

EDITARE ULTERIOARA - @donpetru:

@flomar,

aceea este schema care sta la baza corectorului de ton prezentat de mine mai sus cu observatia ca am modificat valorile rezistoarelor de pe intrare si cele de langa potentiometrele de BASS si TREBLLE pentru a avea un reglaj mai corect pe joase si inalte.

Multumesc pentru ca ati postat documentatia originala a kitului.

cordial

cordial

Membru

• Banned
  • 73 postari
  • Resedinta:Sibiu

Calculul unui corector de ton Baxandall

Mircea Radulescu

Mircea Radulescu

Utilizator Tehnician

• Members
  • 208 postari
  • Resedinta:Londra

O varianta de corector de ton interesanta in opinia mea , cu alimentare simetrica :

Fișiere atașate (doar utilizatorii pot descarca fisiere)

hixpp02

hixpp02

Membru

• Members
  • 76 postari
  • Resedinta:Tg. Secuiesc
Parerea mea, cel mai bine incercati varianta lui DonPetru (fara dorinta de a face reclama...) , "KIT101 - Corector de ton cu preamplificator audio", si eu am incercat cateva scheme, dar KIT101 m-a surprins in mod placut, recomand tuturor. In plus, fiind proiect complet are de toate, de la schem pana la cablaj.

donpetru

donpetru

Administrators

• Root Admin
  • 6.713 postari
  • Resedinta:Galati

@hixpp02,

Multumesc pentru intentie dar fiind un mesaj oarecum offtopic il voi include sub forma de comentariu in postarea 21. Dupa aceea, postarea mea si postarea nr.22 le voi sterge.

Multumesc pentru intelegere.

0 utilizatori citesc acest topic

0 utilizatori, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

emil.matei.ro Cel mai cuprinzator director romanesc