Sari la conținut

Depanare amplificator AS3220


EL-Gabry

Postări Recomandate

@EL-Gabry,

 

Incercati totusi sa reparati amplificatorul AS320. In acest sens, printre altele, nu ar fi rau sa urmati indicatiile date in acest topic. Nu va recomand modernizarea de la "0" deoarece implica multa munca si experienta deopotriva. Varianta cu STK nici pe aceasta nu o recomand, asta deoarece cam 99,99% din exemplarele comercializate la noi, la niste preturi modice, sunt de proasta calitate, iar restul sunt foarte scumpe. Ar mai ramane varianta cu TDA-uri, abordabila, dar pana la un punct. Nu am mentionat varianta cu tranzistoare bipolare deoarece este mai rentabil sa o reparati. O alta solutie care ar merita abordabila e sa inlocuiti partea de amplificare cu niste kituri audio pe MOSFET (asta daca doriti sa scapati de repararea statiei de amplificare).

 

Asadar, alegerea va apartine, dar mare, mare atentie la ce optati. O fi chiar asa de greu sa depanati statia ? Am vazut ca nici nu v-ati obosit sa urmati indicatiile de aici, in special cele din prima interventie a utilizatorului @releu.

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 99
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@EL-Gabry,

 

Incercati totusi sa reparati amplificatorul AS320. In acest sens, printre altele, nu ar fi rau sa urmati indicatiile date in acest topic. Nu va recomand modernizarea de la "0" deoarece implica multa munca si experienta deopotriva. Varianta cu STK nici pe aceasta nu o recomand, asta deoarece cam 99,99% din exemplarele comercializate la noi, la niste preturi modice, sunt de proasta calitate, iar restul sunt foarte scumpe. Ar mai ramane varianta cu TDA-uri, abordabila, dar pana la un punct. Nu am mentionat varianta cu tranzistoare bipolare deoarece este mai rentabil sa o reparati. O alta solutie care ar merita abordabila e sa inlocuiti partea de amplificare cu niste kituri audio pe MOSFET (asta daca doriti sa scapati de repararea statiei de amplificare).

 

Asadar, alegerea va apartine, dar mare, mare atentie la ce optati. O fi chiar asa de greu sa depanati statia ? Am vazut ca nici nu v-ati obosit sa urmati indicatiile de aici, in special cele din prima interventie a utilizatorului @releu.

 

Numai bine

Cu respect Don.

Nu vreau sa se inteleaga faptul ca nu mi-am dat interesul sa o repar.Inainte de a posta pe forum am pierdut 2 zile cu acest amplificator,inserand semnal si direct in partea de amplificare,rezultate proaste.Fie vorba intre noi,nu sunt chiar lipsit de experienta,nu la nivelul dvs.,dar ma descurc,cat de cat...mai putin MOSFET,inca nu am lucrat cu ele.Am doua placute de AV400,dar din lipsa de timp si de...IRFP,nu m-am apucat de ele.Cand le voi construi,atunci o sa apelez la dvs.in faza de reglaj.Am si soft-startul...dar asta e alta discutie.

Ceea ce ma dispera la sculele astea romanesti si rusesti,e ca sunt foarte inghesuite,piese de proasta calitate (cand am scos C-urile alea de plastic,la 60% din ele mi-au ramas cate un pin pe placa...s-a topit,fara sa exagerez cu pistolul.Nemaivorbind de potentiometri,comutatoare.Astea la sculele romanesti.La cele rusesti,cel mai prost lucru observat este placa in sine,foarte usor se exfoliaza cablajul,pinii indoiti pe cablaj,fire...multe fire...).

DAR,daca inaintea mea nu ar mai umbla nimeni in ele,le dau de cap,zic eu destul de usor daca am o schema.Acest AS3220,a fost obiect de studiu pt.un pusti de 15 ani,multe rezistente lipite pe spate,lipituri unite,etc.Mi-am batut capul conform schemei 2 zile,dar am cedat,nu se merita.

Nu se mai pune problema depanarii,deja am scos finalii si prefinalii de pe placa.Am construit doua amplifuri P3A,se aud super,dar nu imi incap acolo,carcasa e foarte ingusta,placutele sunt prea mari sa le pot adapta in ea,deci nu e o solutie.Ramane varianta cu un CI,sau ceva sa imi incapa acolo.Nu de foarte mare putere,ca nu ajuta sursa.Deci ma puteti ajuta numai cu idei de amplifuri sa mearga la 2x30Vcc,de dimensiuni reduse,nu sa o repar.

Cu stima,

EL-Gabry

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am scos toate piesele de pe placa din partea de amplificare,incepand cu C107(respectiv C127),toate puntile de sarma,tot,tot.Puntea redresoare 3PM1,o voi inlocui cu una mai de soi.Spatiu am acum sa atajez 2 kituri cu TDA7294.Ce vreau sa va intreb...ca sunt prea obosit acum sa mai urmaresc schema,maine ma duc la serviciu si seara sper sa o termin:

Dupa ce am scos toate piesele din amplificare,nu se mai aprinde ledul de ON-OFF,si nici corectorul si preul de intrare PU MAGNETIC,nu e alimentat,lucru logic din moment ce am scos tot de pe placa.Avand 2x30Vcc,unde trebuie sa inserez tensiune pentru a alimenta cele de mai sus?Sunt niste Zennere acolo...Amplificarea nu mai e o problema,trag fire la fiecare in parte,dar ramane sa alimentez celelalte subansamble.

Multumesc pentru raspuns.Cand termin modificarea,o sa atasez si cateva poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am scos toate piesele de pe placa din partea de amplificare,incepand cu C107(respectiv C127),toate puntile de sarma,tot,tot.Puntea redresoare 3PM1,o voi inlocui cu una mai de soi.Spatiu am acum sa atajez 2 kituri cu TDA7294.Ce vreau sa va intreb...ca sunt prea obosit acum sa mai urmaresc schema,maine ma duc la serviciu si seara sper sa o termin:

Dupa ce am scos toate piesele din amplificare,nu se mai aprinde ledul de ON-OFF,si nici corectorul si preul de intrare PU MAGNETIC,nu e alimentat,lucru logic din moment ce am scos tot de pe placa.Avand 2x30Vcc,unde trebuie sa inserez tensiune pentru a alimenta cele de mai sus?Sunt niste Zennere acolo...Amplificarea nu mai e o problema,trag fire la fiecare in parte,dar ramane sa alimentez celelalte subansamble.

Multumesc pentru raspuns.Cand termin modificarea,o sa atasez si cateva poze.

?

Editat de EL-Gabry
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Decat sa scoti tot de pe placa poate era mai bine sa identifici la fiecare canal punctul in care semnalul preamplificat si corectat ia drumul finalilor,acolo sa fi intrerupt circuitul si tot acolo sa conectezi kitul cu TDA7294.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tinand cont de faptul ca nu prea aveti spatiu unde sa montati "noile" kituri, cu siguranta o solutie gen TDA7294 este potrivita.

Este potrivita cu conditia sa utilizati un semnal de intrare de nivel mai mic decat in mod uzual, asta pentru a evita aparitia unor distorsiuni mai accentuate la putere mare, datorita unei surse de alimentare cam improprie (sau de putere mai mica decat este necesar).

 

Totusi, daca nu sunteti multumit de TDA-uri, ati putea sa realizati schema aceasta:

http://www.elecfree.com/25W_Mosfet_audio_amplifier.php

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Decat sa scoti tot de pe placa poate era mai bine sa identifici la fiecare canal punctul in care semnalul preamplificat si corectat ia drumul finalilor,acolo sa fi intrerupt circuitul si tot acolo sa conectezi kitul cu TDA7294.

Ar fi fost o idee,dar ma crezi ca si un condensator lasat pe placa in partea de amplificare,ma incurca?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tinand cont de faptul ca nu prea aveti spatiu unde sa montati "noile" kituri, cu siguranta o solutie gen TDA7294 este potrivita.

Este potrivita cu conditia sa utilizati un semnal de intrare de nivel mai mic decat in mod uzual, asta pentru a evita aparitia unor distorsiuni mai accentuate la putere mare, datorita unei surse de alimentare cam improprie (sau de putere mai mica decat este necesar).

 

Totusi, daca nu sunteti multumit de TDA-uri, ati putea sa realizati schema aceasta:

http://www.elecfree.com/25W_Mosfet_audio_amplifier.php

 

Numai bine

Nu am de ce sa nu fiu multumit de TDA-uri.Am mai spus,nu urmaresc super auditie ci doar depanarea statiei,care se va folosi doar in casa,la volum rezonabil.Schema dvs.este interesanta,dar deja am kiturile cu TDA7294.Un kit va fi montat pe radiatorul existent,iar al doilea va fi atasat pe un radiator montat de mine.Sa vad cum ma descurc cu spatiul interior.

Totusi,intrebarea mea ramane...Urmarind schema...unde trag firele de alimentare pt.corector de ton,ledul de ON-OFF si preul de PU MAGNETIC?La cat de nervos si obosit eram aseara,intai am scos piesele toate din alimentare,apoi m-am gandit la asta.Acum nu mai intra curent in subansamblele enumerate.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Ce corector de ton aveti ? Daca corectorul de ton accepta tensiunii de alimentare intre +(12...18)Vcc, atunci pentru alimentarea acestuia, plusul il puteti lua din pct. M113 de pe schema.

2. LED-ul ON-OFF, se poate alimenta printr-o rezistenta, tot din punctul M113. L-ati putea alimenta si din alt punct, spre exemplu din ramura pozitiva de 32Vcc a etajului final, dar veti fi nevoit sa folositi o rezistenta de wataj mai mare. Totusi, trebuie precizat ca cea mai sigura solutie de alimentare a unui LED ramane solutia cu tranzistor bipolar.

3. In ceea ce priveste preul, acesta se poate alimenta din pct. M113 daca se alimenteaza la aceeasi tensiune ca corectorul de ton. In caz contrar, daca accepta tensiunii simetrice de +/-15Vcc, ati putea creea o alimentare simetrica cu aceste tensiunii luand ca referinta tensiunile de alimentare a TDA-urilor.

 

Ar trebuie sa formulat clar anumite probleme, din cauza asta nu ati primit pana acum un raspuns. Mai exact, din interventia dvs. nu reiese clar daca vreti sa utilizati corectorul si preul din amplificatorul care se dorea depanat sau aveti deja aceste kituri achizitionate!!!

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.Incearca sa urmaresti cu atentie traseele din atasament si replanteaza piesele trecute acolo.Daca nu le mai gasesti inlocuiestele cu altele noi.Apoi masoara daca ai tensiunile de alimentare pt. preuri si corector.

post-3311-1239461044_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Ce corector de ton aveti ? Daca corectorul de ton accepta tensiunii de alimentare intre +(12...18)Vcc, atunci pentru alimentarea acestuia, plusul il puteti lua din pct. M113 de pe schema.

2. LED-ul ON-OFF, se poate alimenta printr-o rezistenta, tot din punctul M113. L-ati putea alimenta si din alt punct, spre exemplu din ramura pozitiva de 32Vcc a etajului final, dar veti fi nevoit sa folositi o rezistenta de wataj mai mare. Totusi, trebuie precizat ca cea mai sigura solutie de alimentare a unui LED ramane solutia cu tranzistor bipolar.

3. In ceea ce priveste preul, acesta se poate alimenta din pct. M113 daca se alimenteaza la aceeasi tensiune ca corectorul de ton. In caz contrar, daca accepta tensiunii simetrice de +/-15Vcc, ati putea creea o alimentare simetrica cu aceste tensiunii luand ca referinta tensiunile de alimentare a TDA-urilor.

 

Ar trebuie sa formulat clar anumite probleme, din cauza asta nu ati primit pana acum un raspuns. Mai exact, din interventia dvs. nu reiese clar daca vreti sa utilizati corectorul si preul din amplificatorul care se dorea depanat sau aveti deja aceste kituri achizitionate!!!

 

Numai bine

Multumesc Don.

Eu zic ca am fost destul de explicit,in ideea ca am zis ca am scos doar partea de amplificare din statie,corectorul a ramas...idem celelalte module.Daca scoteam tot din carcasa,era banal...alimentam fiecare modul dupa cum vroiam.Am atasat si schema.Cred ca in partea de amplificare era vreo punte care facea legatura intre sursa si celelalte module.

Respect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EL-Gabry, nu iti mai merg corectoarele si preurile dupa ce ai scos amplificatoarele din statie ? Eu nu prea am avut timp sa reparcurg acest topic dar cel putin asa am inteles.

Spre exemplu, ai masurat SIGUR intre plus si masa, pe corector acei +14VDC ?????????????? Uita-te pe schema de service si verifica ce si cum ai scos. E cam greu aici sa-mi dau seama ce ai scos tu de acolo de nu mai ai tensiune!!!!! Ai montat pana la urma TDAurile alea de care spui ? Baga si niste poze cu ce ai facut, sa ne lamurim mai bine.

 

BAFTA. smoking.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.Trebuiesc replantate urmatoarele piese: R11,R12,R13,R14,R15,R16,C140,C141,C142,D118,D119,D121.Urmariti schema pe care a-ti atasato sau notatia pieselor de pe placa si puneti fiecare piesa pe notatia ei.Aceste piese reprezinta alimentarea subansamblelor care acum nu functioneaza.In final placa ar trebui sa arate (cu tot cu strapuri) cam asa:

 

Salut.Trebuiesc replantate urmatoarele piese: R11,R12,R13,R14,R15,R16,C140,C141,C142,D118,D119,D121.Urmariti schema pe care a-ti atasato sau notatia pieselor de pe placa si puneti fiecare piesa pe notatia ei.Aceste piese reprezinta alimentarea subansamblelor care acum nu functioneaza.In final placa ar trebui sa arate (cu tot cu strapuri) cam asa:

post-3311-1239543438_thumb.jpgpost-3311-1239543459_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atasez doua poze,prima cu partea de amplificare scoasa si a doua cum m-am gandit sa atasez cele doua kituri cu TDA7294.Se vede ca am scos si puntea redresoare 3PM1,pe care o voi inlocui cu una mai puternica,de metal,montata pe colierul de la C-urile de filtraj.De acolo voi trage cu fire alimentarile la fiecare montaj in parte.

post-647-1239549149_thumb.jpg

post-647-1239549179_thumb.jpg

Editat de EL-Gabry
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock