Sari la conținut

generator rf

• Conecteaza-te daca doresti sa raspunzi
9 răspunsuri în acest subiect

BOBO

BOBO

Membru

• Members
  • 48 posturi
Salut!Cred ca unul dintre instrumentele unui radioamator,ar trebui sa fie un generator de radiofrecventa.Am tot cautat astfel de scheme,si prin Tehnium,si pe Internet,dar nu am gasit ceva concret. Cred ca ideal ar fi mai multe oscilatoare care sa acopere fiecare cate o banda de frecventa,cu un comutator.Sau cate 2 oscilatoare,unul la capatul unei benzi,iar celalalt,la capatul opus.Are cineva o asemenea schema?

Multumesc anticipat.
   http://www.forum.teh...tyle_emoticons/default/support.gif
bine-bine,dar...merge?

BOBO

BOBO

Membru

• Members
  • 48 posturi
Ca sa nu mai deschid alt topic..scriu in continuare.A construit cineva transceiverul DKM302???atasez schema.

Fișiere atașate (doar utilizatorii pot descarca fisiere)

bine-bine,dar...merge?

donpetru

donpetru

Administrators

• Root Admin
  • 5.668 posturi
  • Resedinta:Galati
Ce banda de frecventa doriti sa acopere acel generator si bineinteles forma semnalului sau semnalelor ?

Referitor la postul nr.2 va rog sa deschideti un topic nou.
Componente si montaje electronice D.I.Y de vanzare ----- CLICK AICI -------

Cablaje imprimate de vanzare pentru: --- click aici: --- AV400v2 --- si ---- GX400 ---

Aveti vreo problema in audio, atunci nu uitati sa cititi inainte de a posta:
- cum dimensionam un alimentator pentru amplificatoare audio? Sau cum cablam un amplificator audio?
- cum calculam un transformator toroidal?
Mai multe aici. Inca nu v-ati lamurit sau nu ati gasit subiectul care va intereseaza? Atunci puteti deschide un subiect intr-o sectiune potrivita din forum.

simnakovi

simnakovi

Membru

• Members
  • 13 posturi
  • Resedinta:KN26GN
Salut,
Un generator care sa acopere toata gama de frecvente alocate radioamatorilor n-ai sa gasesti, dar ceva asemanator am eu in constructie si te invit sa citesti acest site http://translate.goo...t...ro&ie=UTF-8 unde gasesti un analizor de antena care are in componenta un generator integrat care acopera gama de frecvente HF adica pana la 33 Mhz, ceea ce este destul de bine, zic eu. Si eu ma confrunt mereu cu nevoia de a avea un generator de frecventa de laborator. Am ajuns la acest ANTAN generator la indemnul altui radioamator confruntat cu aceeasi problema. Daca poti sa abordezi constructia, cred ca te va ajuta mult in activitate. Succes! 73! de YO6PIR.
YO6PIR

danpc

danpc

Membru

• Members
  • 15 posturi

Vezi postBOBO, pe Feb 22 2009, 08:51 PM, a spus:

Salut!Cred ca unul dintre instrumentele unui radioamator,ar trebui sa fie un generator de radiofrecventa.Am tot cautat astfel de scheme,si prin Tehnium,si pe Internet,dar nu am gasit ceva concret. Cred ca ideal ar fi mai multe oscilatoare care sa acopere fiecare cate o banda de frecventa,cu un comutator.Sau cate 2 oscilatoare,unul la capatul unei benzi,iar celalalt,la capatul opus.Are cineva o asemenea schema?

Multumesc anticipat.
   http://www.forum.teh...tyle_emoticons/default/support.gif
Salut,

Am urmatorul generator :
Nu e mai comod si mai bun unu gata facut de firma?

uuciN

uuciN

Utilizator Tehnician

• Validating
  • 234 posturi
  • Resedinta:Oslo
Scheme simple de generatoare RF
http://www.mediafire...6pr2vyf13abeabt

puriu

puriu

Utilizator Tehnician

• Members
  • 214 posturi
  • Resedinta:Iasi, Romania
Trebuie un singur generator bun pentru orice nevoie prezenta sau viitoare. Au aparut noi benzi de amatori. Ar trebui sa aiba: Banda continua de la 100 kHz pana la peste 50 MHz. Sinusoida curata. Amplitudine constanta. Atenuator foarte bun, pana la un microvolt. Frecventmetru digital. Modulator, cel putin in amplitudine. E greu de facut si nu merita efortul pentru un unicat. Eu am gasit un vechi si excelent generator romanesc E-0503 de care nu mai avea nevoie nimeni. Merge pana la 110 MHz si are de toate, inclusiv modulatie de frecventa si markeri de frecventa. Cele care mai stau degeaba prin depozite ar trebui cautate si salvate.

roadrunner

roadrunner

Senior Member

• Tehnium Azi
  • 1.848 posturi
  • Resedinta:Irlanda
Cu componente actuale (FPGA + DAC) se poate acoperii usor 0-50MHz cu precizie de 0.1Hz prin tehnica DDS (direct digital synthesis) si nici nu trebuie frecventmetru, precizia fiind data de precizia referintei. Modulatia se obtine foarte usor la un oscilator DDS (de orice tip ar fi ea) doar schimband niste numere.
RR

Editat de roadrunner, 10 decembrie 2012 - 03:26 .

gica70

gica70

Membru

• Members
  • 1 posturi
Eu folosesc VCO-ul de aici; prin schimbarea bobinei merge pana la 60 Mhz.

roadrunner

roadrunner

Senior Member

• Tehnium Azi
  • 1.848 posturi
  • Resedinta:Irlanda
E cam de pe timpuri DDS-ul ala, sunt unele mai recente care genereaza direct 0-60Mhz - (eu il folosesc cu success legat la o placa arduino - si fac sweep ca sa-mi testez filtrele)
http://altelectronic...ds/prod_86.html
-daca cineva e interesat pot sa pun aici sketch-ul (softul pentru Arduino)
RR

Subiecte similare Inchide

0 utilizatori citesc acest topic

0 utilizatori, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

emil.matei.ro Cel mai cuprinzator director romanesc