Sari la conținut

o schema pt pomul de craciun

• Conecteaza-te daca doresti sa raspunzi
31 răspunsuri în acest subiect

lorik199

lorik199

Membru

• Members
  • 24 posturi
as vrea sa fac un gen de instalatie  pt pom care sa urce si sa coboare pe inaltimea bradului in cercuri
deci ceva ca in poza
Imagine postată
deci luminile sa plece de la 7 pana la 1 si de la 1 pana la 7
treptat deci e aprins 7 se stinge si se aprinde 6 etc
se poate sa fie si de ex 7 sa se stinga treptat si 6 sa se aprinda treptat tot in aceasta ordine dar cred ca ar fi prea complicat

as vrea ceva simplu  si sa nu fie cu pic-uri sau altceva
cu tranzistori sau cu ceva  integrate ar fi perfect
P.S. nr de "canale" e aleatoriu dar as prefera sa fie mai mare de 5

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 8.537 posturi
  • Resedinta:Brasov
Vedeti aici  si      aici.
“Măsoară ceea ce este măsurabil şi transformă în ceva măsurabil ceea ce nu se poate măsura.”
Galileo  Galilei

iordan

iordan

Membru

• Members
  • 41 posturi
Asa ceva simplu??

Fișiere atașate (doar utilizatorii pot descarca fisiere)

lorik199

lorik199

Membru

• Members
  • 24 posturi
mi-a recomandat un prieten cand am vazut postul meu o schema cu un controler numeric 4017 , lm555 si tranzistori 2n3904
mi se pare foarte simpla
Imagine postată

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 8.537 posturi

Vezi postlorik199, pe Dec 9 2008, 10:46 PM, a spus:

mi-a recomandat un prieten cand am vazut postul meu
Pai nu semana cu ce ati cerut,deoarece acolo era vorba de ghirlande,nu de un singur led pe secventa.
“Măsoară ceea ce este măsurabil şi transformă în ceva măsurabil ceea ce nu se poate măsura.”
Galileo  Galilei

adry

adry

Senior Member

• Tehnium Azi
  • 1.020 posturi
Ledurile se pot lega in paralel, dar nu cred ca tine prea multe. maxim 10.
Daca nu gasiti integrate, stiu ca am facut candva o schema numai din tranzistor NPN si rezistente si condesatori. E perpetua, asa ca puteti adauga cate nivele doriti, dar e destul de stufoasa. Dar nu promit ca o mai gasesc.
De asemenea se poate atasa la schema cu 4017 (cred ca e MMC4017) in loc de leduri, relee, suportand astfel numarul de leduri, dar asta daca nu va deranjeaza sunetul scos de relee.
In alta ordine de idei, cred ca ar arata mai bine o lumina dinamica pusa in spirala din varf pana la baza, ladurile aprinzanu-se progresiv (un fel de "valuri").
Nimic nu este mai definitiv decat lucrurile pe care le facem provizoriu...si...niciodata sa nu spui tot se stii!

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 8.537 posturi

Vezi postadry, pe Dec 10 2008, 09:04 PM, a spus:

stiu ca am facut candva o schema numai din tranzistor NPN si rezistente si condesatori. E perpetua, asa ca puteti adauga cate nivele doriti, dar e destul de stufoasa. Dar nu promit ca o mai gasesc.
A postat-o Dl.Iordan mai sus.
Galileo  Galilei

adry

adry

Senior Member

• Tehnium Azi
  • 1.020 posturi
Da, asa e, ma gandeam la ceva putin diferit, dar tot aia e.  http://www.forum.teh...tyle_emoticons/default/happy.gif
Nu stiu cata electronica stie dl. lorik dar, daca e incepator (si cred ca e), nu conteaza tipul transistorilor, doar sa fie NPN. Iar condesatorii si rezistentele modifica doar timpul cat stau aprinse, asa ca prin modificarea valorilor se modifica timpul.
Nimic nu este mai definitiv decat lucrurile pe care le facem provizoriu...si...niciodata sa nu spui tot se stii!

lorik199

lorik199

Membru

• Members
  • 24 posturi
am realizat in seara asta aceasta schema
Imagine postată
functioneaza doar ca am intampinat o mica problema: ledurile clipesc doar atunci cand tin degetul deasupra lui 555(nu ating integratul ci tin degetul cam la 2 mm de integrat)
o fi un model nou de 555 cu senzor de miscare???

ps : ledurile rosii au polatitatea diferita?
le-am pus in circuit si nu se aprindeau dupa care le-am scos si le-am alimentat separat
ar inversat polaritate si sa aprins
l-am inlocuit cu alt led (de alta culoare)si "canalul" functioneaza

o sa incerc si schema cu tranzistoare
chiar am 25 buc bc547 si o sa le folosesc

Vezi postadry, pe Dec 10 2008, 09:12 PM, a spus:

Nu stiu cata electronica stie dl. lorik dar, daca e incepator (si cred ca e), nu conteaza tipul transistorilor, doar sa fie NPN.
sunt incepator, nu prea am cunostinte in electronica si nu imi e frica sa recunosc
de asta am postat la incepatori pt a gasi indrumare din partea celor mai avansati

Editat de lorik199, 20 decembrie 2008 - 03:18 .

adry

adry

Senior Member

• Tehnium Azi
  • 1.020 posturi
Chestia cu tinutul degetului deasupra lui 555 nu cred ca are sub nici o forma legatura cu senzorii de miscare. Cred ca degetul (fiind incarcat cu sarcina negativa daca nu ma insel) il influenteaza oarecum. incercati cu alt material (o bucata de cauciuc si una de metal). Daca nu are acelasi raspuns la unul dintre materiale, inseamna ca este undeva o mica problema (la integrat sau la circuit).
Toate ledurile au in interior 2 placute, conectate la pini (picioruse). Cea mare este minusul. Ledurile rosii respecta aceasta regula, doar ca tensiunea de functionare este mai mica (de 1-1,5V, fata de 3-4V la unul alb sau albastru).

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 8.537 posturi

Vezi postlorik199, pe Dec 20 2008, 03:13 AM, a spus:

ledurile clipesc doar atunci cand tin degetul deasupra lui 555(nu ating integratul ci tin degetul cam la 2 mm de integrat)
Puteti atasa o poza cu montajul(partea cu trasee)?
Galileo  Galilei

lorik199

lorik199

Membru

• Members
  • 24 posturi

Vezi postmiron1947, pe Dec 20 2008, 03:42 PM, a spus:

Puteti atasa o poza cu montajul(partea cu trasee)?

nu prea cred ca o sa intelegeti ceva deoarece e facut pe un cablaj de test  iar daca in faceam in aer iesea mai bine
tranzistoriii sunt sunt in aer etc

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 8.537 posturi

Vezi postlorik199, pe Dec 20 2008, 03:55 PM, a spus:

nu prea cred ca o sa intelegeti ceva
Faceti o incercare,poate ma descurc.
Galileo  Galilei

SIG

SIG

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 2.607 posturi
Cu permisiunea lui @lorik199 mi-as' expune aici  problema ce o am la instalatia ptr. pomul de Craciun.
Este o instalatie din comert pe leduri,cu 4 culori (verde,albastru,portocaliu,rosu).
Baiatul mi-a semnalat ca ledurile rosii nu lumineaza.
Ledurile sunt dispuse in seriesi paralel,conform schemei atasate.
Se poate ca un led rosu sa fie ars si fiind legate in serie a "murit" tot lantul de leduri rosii ?
Daca e sa fie ars un led rosu e cam greu sa verific ledurile intrucat picioarele ledurilor sunt cuprinse intr-o manta .
Sau poate fi o problema in caseta de control? Un tranzistor dedicat caii ledurilor rosiisa sa se fi dus ?
Mersi.

Fișiere atașate (doar utilizatorii pot descarca fisiere)

Editat de SIG, 21 decembrie 2008 - 06:37 .

Lume multă, oameni puţini.

donpetru

donpetru

Administrators

• Root Admin
  • 5.417 posturi
  • Resedinta:Galati

Citat

Se poate ca un led rosu sa fie ars si fiind legate in serie a "murit" tot lantul de leduri rosii ?
Cu siguranta da, ar trebuie sa verifici "lantul cu LED-uri rosii".

Citat

Sau poate fi o problema in caseta de control? Un tranzistor dedicat caii ledurilor rosiisa sa se fi dus ?
"Caseta de control" trebuie verificata numai daca nu se aprind toate ledurile aferente unui lant. Daca se aprind, sa presupunem, 7 din 10, atunci problema nu este de la caseta de control ci de la leduri.

Numai bine.
Aveti vreo problema in audio, atunci nu uitati sa cititi inainte de a posta:
- cum dimensionam un alimentator pentru amplificatoare audio? Sau cum cablam un amplificator audio?
- cum calculam un transformator toroidal?
Mai multe aici. Inca nu v-ati lamurit sau nu ati gasit subiectul care va intereseaza? Atunci puteti deschide un subiect intr-o sectiune potrivita din forum.

Daca n-ai reusit continua, daca ai reusit continua!

0 utilizatori citesc acest topic

0 utilizatori, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

emil.matei.ro Cel mai cuprinzator director romanesc