Sari la conținut

FET300 - un amplificator audio simplu si performant

* * * * * 6 voturi

• Conecteaza-te daca doresti sa raspunzi
224 răspunsuri în acest subiect

donpetru

donpetru

Administrators

• Root Admin
  • 5.748 posturi
  • Resedinta:Galati
Deoarece am fost intrebat de cativa utilizatori ai forumului despre amplificatorul audio prezentat in postul nr.23 de aici:
http://www.tehnium-a...topic=352&st=20
am crezut necesar refacerea acestui cablaj in Ultiboard si prezentare intr-un topic separat a acestuia.
Mai mentionez ca acest lucru l-am facut si din cauza ca a devenit aproape imposibil de printat partea bottom a cablajului realizat in TCI - doi membri ai forumului semnaland aceasta eroare.

Topicul acesta l-am deschis si in ipoteza in care - daca ar fi suficienti doritori - as putea realiza la comanda un anumit numar de cablaje. Inca nu am calculat un pret per PCB dar dimensiunile unui exemplar sunt aprox. 115x68mm. Asadar, nu cred ca ar iesi foarte scump! Deci, daca sunteti interesati postati aici.

Mai jos am atasat schema finala (ultima revizie dupa circa 6 ani de cand am inceput sa realizez acest tip de amplificator). In comparatie cu schema originala, publicata acum circa 20 de ani in urma, schema de mai jos, in forma prezentata, aduce un plus in ceea ce priveste protectia la supratensiunii pe grila a tranzistoarelor finale si nu in ultimul rand completeaza anumite compensarii in frecventa foarte necesare.
Tot mai jos o sa gasiti cablajul in doua fisiere PDF: partea copper bottom (numai buna de printat daca va decideti sa realizati acest cablaj) si forma completa care cuprinde toate layere-le (aceasta forma va ajuta sa plasati componentele pe cablaj). Ultimul fisier este o imagine 3D a produsului (sau a PCB-ului).

1. Schema: Fișier atașat  FET300.pdf   146K   2253 descărcări
2.  PCB Copper Bottom: Fișier atașat  FET300___Cooper_Bottom.pdf   22,57K   1263 descărcări
3. PCB All layers: Fișier atașat  FET300____All_layers.pdf   763,44K   1313 descărcări
4. Imagine 3D cu PCB-ul: Fișier atașat  FET300_2.JPG   82,27K   1926 descărcări

Din punctul de vedere  "a sound-ului" - ca sa folosesc o expresia cunoscuta - amplificatorul se aude la fel de bine ca AV400. Deci, pentru cei care nu vor sa se complice sa faca AV400 si doresc o schema cu aceleasi performante si mai ieftina de realizat, atunci amplificatorul inditulat "FET300" reprezinta alegerea potrivita.

Later edit: PDF-urile cu partea copper bottom si all layers au fost updatate la o ora dupa postare topicului, de aceea, pentru cei care le-au descarcat in acest interval ii rog sa mai descarce inca o data aceste fisiere.
Componente si montaje electronice D.I.Y de vanzare ----- CLICK AICI -------

Cablaje imprimate de vanzare pentru: --- click aici: --- AV400v2 --- si ---- GX400 ---

Aveti vreo problema in audio, atunci nu uitati sa cititi inainte de a posta:
- cum dimensionam un alimentator pentru amplificatoare audio? Sau cum cablam un amplificator audio?
- cum calculam un transformator toroidal?
Mai multe aici. Inca nu v-ati lamurit sau nu ati gasit subiectul care va intereseaza? Atunci puteti deschide un subiect intr-o sectiune potrivita din forum.

vio_gl

vio_gl

Utilizator Tehnician

• Tehnium Azi
  • 234 posturi
ceea ce nu-mi place la el este superdioda CARE ESTE REALIZATA CAM SIMPLU IN REST PARE OK

Adrian_BBS

Adrian_BBS

Premium User

• Tehnium Azi
  • 407 posturi
salutare......donpetru va multumesc pentru cablaj....am asteptat cateva zile dar a meritat

titi

titi

Premium User

• Tehnium Azi
  • 623 posturi
  • Resedinta:undeva in RO, pe langa Bucarest
Multumesc si eu.  http://www.forum.teh...tyle_emoticons/default/first.gif
ma bate gandul sa incerc si eu acest/ amplificator. Am auzit ca merge super. COOOLLLLl  http://www.forum.teh...tyle_emoticons/default/thumbup.gif

am auzit ca la amplif. cu MOSFET-uri pe iesire nu este obligatoriu superdioda cu tranzistor ? Asa este ?  http://www.forum.teh...tyle_emoticons/default/tomato.gif

donpetru

donpetru

Administrators

• Root Admin
  • 5.748 posturi

Citat

am auzit ca la amplif. cu MOSFET-uri pe iesire nu este obligatoriu superdioda cu tranzistor ? Asa este ?
Personal am realizat acest amplificator si cu binecunoscutul circuit superdioda si fara, iar diferente din punct de vedere a reproducerii sunetului nu exista.
Daca dimensionam corect radiatorul atunci atasarea superdiodei devine un moft. Numai daca avem un radiator "mic" atunci este necesara "superdioda". Aceasta precizare este valabila numai la amplificatoarele audio cu MOSFET in etajul final, pentru cele cu bipolari, recomand in 99% din cazuri solutia cu superdioda.

Cablaje imprimate de vanzare pentru: --- click aici: --- AV400v2 --- si ---- GX400 ---

- cum dimensionam un alimentator pentru amplificatoare audio? Sau cum cablam un amplificator audio?
Mai multe aici. Inca nu v-ati lamurit sau nu ati gasit subiectul care va intereseaza? Atunci puteti deschide un subiect intr-o sectiune potrivita din forum.

titi

titi

Premium User

• Tehnium Azi
  • 623 posturi
  • Resedinta:undeva in RO, pe langa Bucarest

Citat

Personal am realizat acest amplificator si cu binecunoscutul circuit superdioda si fara, iar diferente din punct de vedere a reproducerii sunetului nu exista.
Daca dimensionam corect radiatorul atunci atasarea superdiodei devine un moft. Numai daca avem un radiator "mic" atunci este necesara "superdioda". Aceasta precizare este valabila numai la amplificatoarele audio cu MOSFET in etajul final, pentru cele cu bipolari, recomand in 99% din cazuri solutia cu superdioda.
am inteles, dar va ganditi sa faceti si varianta cu superdioda a amplificatorului ? Va intreb asta pt. ca cred ca multi o sa vrea si varianta asta, nu!  http://www.forum.teh...tyle_emoticons/default/rolleyes.gif

inca o data felicitari, a iesit un cablaj de exceptie.             //////////////////    http://www.forum.teh...tyle_emoticons/default/first.gif

lorik199

lorik199

Membru

• Members
  • 24 posturi
cam cat ar ajunge toate piesele?
mar bate gandul s il realizez

emy

emy

Membru

• Members
  • 20 posturi
@ donpetru
Cum se exporta din Ultiboard layerle in PDF(ca nu se poate direct)?
Multumesc.

donpetru

donpetru

Administrators

• Root Admin
  • 5.748 posturi

Citat

Cum se exporta din Ultiboard layerle in PDF(ca nu se poate direct)?
Exportati fisierul Ultiboard intr-un format RS-274X, utilizand pentru acest lucru chiar facilitatea programului, adica "Export". Dupa aceea instalati GerberView si deschideti fisierul RS-274X. Cu acest program puteti personaliza culoarea layerelor si ulterior salva circuitul imprimant in format PDF.

emy

emy

Membru

• Members
  • 20 posturi
Multumesc de raspuns, asa stiu si eu sa fac, credeam ca se poate direct din Ultiboard si ca nu ma prind eu.

miron1947

miron1947

Tehnium Azi Expert

• Tehnium Azi
  • 9.137 posturi
  • Resedinta:Brasov

Vezi postemy, pe Sep 26 2008, 05:58 PM, a spus:

credeam ca se poate direct din Ultiboard
Poate aceasta este ce cautati.

Fișiere atașate (doar utilizatorii pot descarca fisiere)

“Măsoară ceea ce este măsurabil şi transformă în ceva măsurabil ceea ce nu se poate măsura.”
Galileo  Galilei

emy

emy

Membru

• Members
  • 20 posturi
Multumesc pentru sugestie. Calculatorul la care lucrez in general nu are imprimanta conectata si nici nu mi-am batut capul sa ma uit acolo.

Viperash

Viperash

Membru

• Members
  • 6 posturi
Intrebare: - dece la FET300 nu exista "superdioda" iar la FET400 exista(vezi PSC) ? Si daca FET300 ar fi avut "superdioda" cu ce ar fi ajutat amplificatorul per total

Multumesc anticipat

donpetru

donpetru

Administrators

• Root Admin
  • 5.748 posturi
@Viperash,

De ce? S-a raspuns la postul nr.5 de mai sus.

Later edit - completare: Referitor la montarea superdiodei in amplificatoarele audio cu etaj final MOSFET, mentionez ca acest lucru nu este obligatoriu, deoarece tranzistoarele MOSFET au un coeficient de variatie cu temperatura a curentului de drena negativ. Acest aspect a fost expus si de Douglas Self in cartea Audio Power Amplifier Design Handbook, de unde citez (vezi pag. 314):

A great deal has been said on the thermal coefficients of the Vbias voltage.
It is certainly true that the temp coefficient at high drain currents is negative – in other words drain current falls with increasing temperature – but on the other hand the coefficient reverses sign at low drain currents, and this implies that precise quiescent-current setting will be very difficult. A negative-temperature coefficient provides good protection against thermal runaway, but this should never be a problem anyway
.

Viperash

Viperash

Membru

• Members
  • 6 posturi

Vezi postdonpetru, pe Nov 28 2008, 03:39 PM, a spus:

@Viperash,

De ce? S-a raspuns la postul nr.5 de mai sus.

Later edit - completare: Referitor la montarea superdiodei in amplificatoarele audio cu etaj final MOSFET, mentionez ca acest lucru nu este obligatoriu, deoarece tranzistoarele MOSFET au un coeficient de variatie cu temperatura a curentului de drena negativ. Acest aspect a fost expus si de Douglas Self in cartea Audio Power Amplifier Design Handbook, de unde citez (vezi pag. 314):

A great deal has been said on the thermal coefficients of the Vbias voltage.
It is certainly true that the temp coefficient at high drain currents is negative ? in other words drain current falls with increasing temperature ? but on the other hand the coefficient reverses sign at low drain currents, and this implies that precise quiescent-current setting will be very difficult. A negative-temperature coefficient provides good protection against thermal runaway, but this should never be a problem anyway
.

Multumesc

Subiecte similare Inchide

0 utilizatori citesc acest topic

0 utilizatori, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

emil.matei.ro Cel mai cuprinzator director romanesc