Sari la conținut

Mai traieste pick-up-ul?


SIG

Postări Recomandate

Mi-au ramas prin casa niste discuri de vinil vechi de la ai mei.

Se mai folosesc pick-up-uri?Se mai fabrica vinil-uri?

Parca DJ-ii de prin discoteci ii vad pe la TV ca "slefuiesc" cu mana ceva discuri ptr. efecte.

Ce device folosesc? E un pick-up normal?

Pick-up sau Turntable este acelasi lucru sau sunt diferente intre ele?

Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SIG, eu am vazut pick-up-uri dar se folosesc actualmente doar de DJ-ei pt. efecte. Mi-ar fi placut sa discutam si despre magnetofoane asta ca sa nu mai deschid inca o data un alt topic eu. Magnetofoanele se utilizeaza si acum si din cate am auzit pe la niste prieteni doar cateva firme in lume mai fac benzi. Cat despre discuri de vinil, uite ca nu m-am interesat... Sa vedem, poate stiu ceva si ceilalti utilizatori ai forumului. scratch_one-s_head.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

acum doi ani am vazut in bucuresti pe calea dorobanti un magazin micut care vindea pick-upuri noi noute pe la vreo 15mil... iar in buzau era un magazin care avea grunding la 10mil

 

pick-upurile dj-ilor au in primul rand doze care "citesc" discul cu sensul de rotatie inversat fara sa se rupa

 

ps: mai aveau pick-upuri si in magazinul muzica din bucuresti dar nu mai stiu pretul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Magnetofoanele erau folosite pana de curand de NTSB si alte organizatii de cercetare a accidentelor aeronautice. De prin anii '80, '90, exista o lege care obliga aeronavele comerciale sa aiba asa numitele "cutii negre". Inregistratorul de voce din carlinga era pe circiut inchis de 30 minute (parca asa se chema, inregistreaza 30 minute, iar apoi o ia de la capat si sterge tot) functiona cu banda de magnetofon, asa ca, le trebuiau magnetofoane ca sa le redea.

Chiar m-ar interesa niste magnetofoane de cumparat, macar ca pret, am o tona de benzi, si nu vreau sa le arunc. :d

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
Mi-au ramas prin casa niste discuri de vinil vechi de la ai mei.

Se mai folosesc pick-up-uri?Se mai fabrica vinil-uri?

Parca DJ-ii de prin discoteci ii vad pe la TV ca "slefuiesc" cu mana ceva discuri ptr. efecte.

Ce device folosesc? E un pick-up normal?

Pick-up sau Turntable este acelasi lucru sau sunt diferente intre ele?

Mersi.

 

 

Da, al meu cel putin inca traiest! Am un pick-up deck Nad, cehoslovac cu doza electromagnetica cumparat prin '88 care a costat la vremea aia 3100 lei (aveam salar 2400..). Mai detin si vreo suta de discuri...se aud bine..spre deosebire de mp3-urile combinate...

Toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un pick-up deck Nad

Am avut si eu unul,dar l-am inlocuit cu Adam,care are antrenare directa si nu mai apare zgomotul de antrenare(la NAD este cu curea),mai mult,avand oscilator propriu,nu depinde de frecventa retelei,care in `88 era o problema(Nad,are motor sincron cu histerezis).

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc un tesla NC430 care tine inca pasul cu echipamente de 200-300 de euro.Discuri se mai gasesc si chiar merita folosit.Asta daca ai un sistem cat de cat decent.Discuri se mai gasesc deci..nu renuntati la el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pick-up sau Turntable este acelasi lucru sau sunt diferente intre ele?

Mersi.

 

Pick-up este denumirea generica a aparatului (complet) iar turntable este platanul acestuia. Prin extensie s-a ajuns ca prin " turntable " sa se denumeasca intreg aparatul.

 

Da, am si eu un Tesla NC ... deck, de prin '80, still alive ( cred, ca nu l-am mai folosit de vreo 15 ani ). Apropo, stie cineva vreun program specializat care poate "scoate" cel putin pacaniturile (daca nu si zgomotul de fond dintre melodii) ? As vrea sa-mi trec muzica de pe vinil pe CD.

 

Am avut si eu unul,dar l-am inlocuit cu Adam,care are antrenare directa si nu mai apare zgomotul de antrenare

Eu as fi preferat o Eva, ca reda mai bine inaltele. Iar in registrul serios, parerea mea e ca vibratiile rotorului se transmit mai puternic prin antrenare directa (chiar si prin intermediul unei eventuale role intermediare) decat prin curea. Dezavantajul curelei este probabilitatea mai mare de fluctuatie a vitezei daca apar diferente de aderenta.

Editat de betamax
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea e ca vibratiile rotorului se transmit mai puternic prin antrenare directa (chiar si prin intermediul unei eventuale role intermediare) decat prin curea.a.

La pick-up-ul Adam,platanul este fixat pe un ax,in lagar cu bila si este chiar "rotorul",are trei bobine pe margine, "statorul".

post-9-1231090312_thumb.jpg

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stie cineva vreun program specializat care poate "scoate" cel putin pacaniturile (daca nu si zgomotul de fond dintre melodii) ? As vrea sa-mi trec muzica de pe vinil pe CD.

Eu am folosit functia Noise Removal de la programul free de prelucrari audio Audacity

Si eu mi-am transferat mai multe casete in CD(MP3) si am scos zgomotul de fond de pe casete dupa metoda de mai sus.

Se da o portiune etalon,ptr. ca softul sa priceapa ce anume consideram noi noise , dupa care el face un removal de toata frumusetea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai multe casete in CD(MP3) si am scos zgomotul

La discuri pot apare si zgomote din uzura discului sau zgariere,pot fi scose si acestea,dar este munca de bijutier,trebuie lucrat la nivel de perioada.Pentru astfel de situatii,eu am folosit CoolPro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Eu am 2 pick-upuri Tesla, un NC 430 si un NZC 150, ceva discuri si chiar nu am de gand sa renunt la acest tip de auditie, rezervat pentru sarbatori, pentru ca pretul discurilor care se gasesc acum, depasesc lejer ce cred eu despre bunul simt.

Macar pentru coruri celebre din opere al corului masculin al ansamblului Doina, dar si pentru alte vechituri, care sunt greu de gasit, ca sa nu discutam de calitatea MP3.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
Mi-au ramas prin casa niste discuri de vinil vechi de la ai mei.

Se mai folosesc pick-up-uri?Se mai fabrica vinil-uri?

Parca DJ-ii de prin discoteci ii vad pe la TV ca "slefuiesc" cu mana ceva discuri ptr. efecte.

Ce device folosesc? E un pick-up normal?

Pick-up sau Turntable este acelasi lucru sau sunt diferente intre ele?

Mersi.

 

Uite aici la-m dotat cu un preu cu tuburi.

http://img196.imageshack.us/gal.php?g=dsc02044tu.jpg

Editat de cristelu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock