Sari la conținut

Gaurire tabla de aluminiu !


ionut90

Postări Recomandate

Am vazut in comert burghie in trepte, inclusiv pe site-uri gen banggood.com sau aliexpress.com:

https://www.banggood.com/5pcs-HSS-Step-Cone-Drill-Bit-Set-High-Speed-Steel-Hole-Cutter-p-1320311.html?version=1&currency=USD&utm_source=facebook&utm_medium=cpc_elc3&utm_content=may2&utm_campaign=dpa-all2-set4-cart-up-90&cur_warehouse=CN

Astea am vazut ca sunt marcate in toli dar am vazut si in milimetri. 

 

Eu as vrea sa dau gaura intr-o tabla de Al de vreo 2mm grosime ca sa prind un ventilator 40x40 si unul mai mare: 60x60. Aveti idee daca exista in comert burghie de astea in trepte ca sa-mi permita sa dau gauri asa mari sau voi folositi alte metode  ?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

     Asa ceva merge 20-120 mm - https://materialeonline.ro/scule-si-unelte/972-freza-reglabila-pentru-gips-carton-20-120-mm.html (se gaseste in multe locuri, chiar mai ieftin) si nu-i nici scumpa.

    Trebuie sa o foloseste pe o masina de gaurit cu coloana; stabilitate, turatie mai mica, avans daca nu are automat il controlezi cat decat la mana,  etc.....  sa nu iti sara in cap.

    Am gasit acum  http://supermeseriasu.blogspot.com/2013/10/gauri-cu-diametru-mare.html

 

@Nardu 

Editat de Nardu
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de raspunsuri tuturor.

 

niksound, freza de rigips cam cat rezista ? Nu se tocesc repede dintii frezei daca se foloseste la gauri in metal ? Cat costa un set de asta de freze ?

 

Nardu, asa ceva merge in lemn usor dar in metal fara o bormasina de banc nu faci nimic si cum nu am asa ceva...ma rog, caut alte metode.

 

prog, bun spiralul ala dar scump. Am vazut ca si pe ebay sau aliexpress tot pe acolo costa, de fapt la chinezi l-am gasit cu vreo 20lei mai ieftin (nu merita, mai bine il iau din RO).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna,eu am dat 4 gauri de 40mm si doua de 60mm si dantura este intacta.Am prins placa ce trebuia gaurita pe o boxa Unitra ce o folosesc ca si banc de lucru pentru diferite treburi de acest gen si am folosit bormasina cu acumulatori.

Vezi la topicul sursei SA100 poze , doua gauri efectuate cu aceasta freza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock