Sari la conținut

Amplificator clasa D cu TPA3116D2


aureliann

Postări Recomandate

Salutare tuturor!

Acum aproape o luna mi-a cerut cineva sa-i plantez un amplificator intr-o incinta acustica pasiva si cum nu mai am nici timp si nici spatiu in care sa lucrez am apelat la metoda instant folosind un modul http://www.mivarom.ro/catalog/product_info.php/kit-amplificator-mono-clasa-100w-tpa3116d2-p-12184impreuna cu un kit corector de ton mono. Ampliful l-am testat la circa 22v si functioneaza foarte bine la aceasta tensiune, primind semnal de la un laptop sau mp3 player.

Incantat de rezultat, am cumparat si pentru mine 2 exemplare si am probat la 24 V de la o sursa in comutatie de 24V4A din comertul nostru. Kitul se incalzeste chiar in gol destul de repede si la un nivel sonor sub jumatate se blocheaza si dispare sunetul. Daca dau mai incet, se blocheaza numai la semnale mai puternice.

Am redus alimentarea pana la cca14Vcc pentru a nu se incalzi exagerat si a nu se mai bloca.

Oare primul modul, cel care functioneaza a fost bun si celelalte 2 rebuturi, sau normal este sa se incinga si primul a fost de fapt rebutul? Poate a mai lucrat cineva cu aceste kituri si ma poate sfatui.Stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ne luam dupa datasheetul integratului, acesta admite o tensiune maxima de 26 V, care ar trebui sa fie admisa macar fara semnal la intrare. Nu am depasit aceasta tensiune (am avut max 24 V fara semnal) dar circuitul se incalzeste...Sa zicem ca admite 21V pe 4R....Dar de ce se incalzeste la 19V pe 8R fara semnal la intrare???

De aceea sunt nedumerit, pentru ca primul modul mege foarte bine la 22V pe 4R , iar celelelta cumparate pe urma  se incalzesc chiar si in gol la 19V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar ?i clasa D se mai ?nc?lze?te. Aten?ie ca este mono ?i se conecteaz? ?n punte. O intrare e la masa iar ie?irea se ia intre plusurile celor 2 ie?iri. Consulta?i DA. ?n general se ?nc?lze?te de la oscilatii. Clasa D, nedecuplata corespunz?tor oscileaz? ?n multe cazuri. La tine cred ca puntea aia lucreaz? la 1,2 MHz deci conteaz? f. mult calitatea pieselor. Pe ie?ire ai ni?te filtre LPF. Condensatorii aia trebuie musai polipropilena sau ceva material stabil la frecventa aia. Aten?ie ?i la faptul ca LPF este optimizat pentru o anume impedanta de difuzor. ?ndep?rteaz? sursa de alimentar, mai ales dac? e ?n comuta?ie, de amplificator. Prin fenomenul de b?t?i intre frecventa sursei ?i cea a amplifier pot ap?rea comportamente ciudate la ambele. La sursa clasica pune un filtraj baban, altfel apare bus pumping adic? ampli ful moduleaz? alimentarea ?i baga ?n sursa, cresc?nd tensiunea sursei. Succes!

Editat de gadrianno
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gadrianno, va multumesc pentru explicatii si cu prima ocazie cand mai pot avea contact cu electronica am sa incerc sa alimentez intai de la un redresor clasic cu filtraj corespunzator, sa decuplez modulul in inalta frecventa pe alimentare si sa vad cum se comporta

Stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ?i eu unul de 2x50w ?i alimentat cu 15 v ?i semnal dintr-un preamp pe tuburi suna exceptional. Pe diyaudio se afirma ca suna cel mai bine alimentat la circa 19 v. Vede?i ca pe forumul ?la este un thread de peste 1000 pagini dedicat acestui modul. Aten?ie la supramodulare ca intra mute c?teva secunde. Nu are nimic defect. La 19 v scoate cam 2x15w cura?i la calitate hi fi.

Editat de gadrianno
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este posibil ca si modulele de ,, 100W,, pe care le-am cumparat eu sa aiba functia MUTE dar aceasta se manifesta prea devreme, la nivel sonor prea mic Si poate ca asta se intampla din cauza cresterii temperaturii provocata de oscilatii. Abia astept sa vad cum se comporta dupa ce aplic ce mii-ati sugerat. Spor la mestereala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Salutare tuturor!

Dupa o lunga perioada de tacere am reusit sa ma mai joc putin cu aceste module si am constatat ca functioneaza mai bine cu alimentare clasica. Incalzirea e mai redusa

iar disparitia sunetului se manifesta la un nivel sonor mai mare, de obicei la varfurile de semnal. Spor la mesterit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock