Sari la conținut

Diferenta de volum intre canale


alynjmenaru

Postări Recomandate

Salut!Am o putere stero PSE,la care am o problema,mai exact pe unul din canale se aude un pic mai incet decat pe celalant (tin sa precizez ca diferenta nu este doar de volum ci si de fidelitate,adica pe canalul unde se aude mai incet sunt atenuate si frecventele,respectiv medii,inalte si bass).Nu este diferenta mare,insa este,cel putin eu sesizez aceasta diferenta (si nu sunt vreun audiofil :) Precizez de asemenea ca puterea are intrari de sunet pe jack 6.3 si pe XLR pt fiecare canal. Pe canalul care imi face figura descrisa mai sus cu volumul intrarea XLR nu merge...daca conectez mufa acolo imi da imediat un brum puternic in boxa,fara niciun semnal audio,Pe mufa jack nu am probleme,eu folosind puterea conectata cu jack-uri,pt ca daca ar fi mers amandoua intrarile XLR as fi folosit-o asa pt ca sunetul ar fi fost mai curat pe XLR (cel putin teoretic)

Deci,are cineva idee despre aceasta problema?

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Detineti un osciloscop si un generator de semnal, plus un dummy load de 4 sau 8 Ohm ??

2. Postati una-doua imagini cu amplificatorul si placa PCB cu problema respectiva? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock